ភ្នំពេញ – រហូតមកដល់ពេលនេះប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ មានអ្នកប្រើប្រាស់ចំនួន ១២ម៉ឺននាក់ ដែលមានលទ្ធភាពដឹងព័ត៌មានគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗទាន់ហេតុការណ៍នៅកម្ពុជា ។ នេះបើតាមអ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីនៃអង្គការភីនកម្ពុជា នៅក្នុងពិធីបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការជំហានសុវត្ថិភាពកាត់បន្ថយហានិភ័យពីគ្រោះមហន្តរាយ “ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤” រៀបចំឡើងដោយ គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ និងអង្គការភីនកម្ពុជា នៅសណ្ឋាគារហ៊ីម៉ាវ៉ារី កាលពីព្រឹកព្រហស្បត្តិ៍ម្សិលមិញ ។
កម្មវិធីនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងផ្ដោតលើការងារ និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងដៃគូបន្តរជាតិ ក្នុងការគ្រប់គ្រងនិងបង្កាគ្រោះមហន្តរាយនៅកម្ពុជា ។
លោក Jan Mrkvicka ប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់ជំនួយសង្រ្គោះ និងអភិវឌ្ឍន៍នៃអង្គការភីនទូទាំងពិភពលោក មានប្រសាស៍ថា អង្គការភីនបានធ្វើការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាតាំងពីឆ្នាំ២០០៨ ដោយផ្ដល់ការអភិវឌ្ឍទាក់ទងនឹងប្រព័ន្ធសង្គ្រោះបន្ទាន់ និងផ្ដោតសំខាន់ទៅលើដំណោះស្រាយគ្រោះមហន្តរាយ ។ លោក Jan Mrkvicka បន្តថា ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ នេះ ជាមានសារៈសំខាន់បំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលអាចជួយសង្រ្គោះអាយុជីវិតក្រុមគ្រួសារ ផ្ដល់ព័ត៌មានអំពីគ្រោះទឹកជំនន់ និងគ្រោះធម្មជាតិផ្សេងៗតាមរយៈសារប្រកាសឱ្យដឹងមុន ។
ចំណែកឯកឧត្តម សន វី រដ្ឋអនុលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បន្ថែមថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៤ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានផ្ដល់ជាផ្លូវការលេខកូដ ១២៩៤ ដល់គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានប្រកាសឱ្យដឹងមុន ផ្ដល់ព័ត៌មានទាន់ពេលវេលា និងគួរឱ្យទុកចិត្តដល់សហគមន៍ងាយរងគ្រោះ ។
ឯកឧត្តម សន វី រដ្ឋអនុលេខាធិការក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ។
“យើងសង្ឃឹមថា នឹងអាចពង្រីកដៃគូសហប្រតិបត្តិការកាន់តែរឹងមាំ និងទទួលបានប្រជាពលរដ្ឋចុះឈ្មោះចូលក្នុងប្រព័ន្ធឱ្យកាន់តែច្រើន ដើម្បីត្រៀមខ្លួនពីគ្រោះមហន្តរាយនៅថ្ងៃអនាគត”
នៅក្នុងវេទិកានេះដែរ ឯកឧត្តម សៀក វិចិត្រ អគ្គលេខាធិការដ្ឋានគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ មានប្រសាសន៍ថា អង្គការភីនកម្ពុជា និងគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ បានសហការគ្នាជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ នឹងធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធនេះកាន់តែទំនើបជាងមុន ដោយប្រើសារជាសំឡេង ឬសារជាអក្សរករណីមានគ្រោះមហន្តរាយកើតឡើងនៅក្នុងតំបន់ណាមួយ ។
ឯកឧត្តម សៀក វិចិត្រ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖
“ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន១២៩៤ អាចជួយសង្រ្គោះជីវិតប្រជាពលរដ្ឋបានច្រើន ហើយយើងនឹងព្យាយាមធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសារដែលផ្ញើទៅសហគមន៍បានទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ”
ទន្ទឹមគ្នានេះ កញ្ញា ម៉ិច ស្រីលក្ខ អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ របស់អង្គការភីនកម្ពុជា លើកឡើងថា ជំហានសុវត្ថិភាពកាត់បន្ថយហានិភ័យគ្រោះមហន្តរាយ ជាយុទ្ធនាការអនឡាញមានរយៈពេលប្រាំមួយខែ ចាប់ពីខែកក្កដាឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែធ្នូឆ្នាំ២០២១ ។ កញ្ញាបន្តថា យុទ្ធនាការនេះ បង្កើតឡើង គោលបំណងបង្ហាញអំពីការអនុវត្តនូវវិធានសុវត្ថិភាពមុនពេលមានគ្រោះមហន្តរាយទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅគ្រប់តំបន់ងាយរងគ្រោះ ។
កញ្ញា ម៉ិច ស្រីលក្ខ
“រហូតមកដល់ពេលនេះប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុនមានអ្នកចុះឈ្មោះចំនួន ១២ម៉ឺននាក់នៅក្នុងប្រព័ន្ធ ដោយសារការចុះឈ្មោះនៅមានកម្រិត យើងនៅតែបន្តធ្វើការផ្សព្វផ្សាយយុទ្ធនាការអនឡាញបន្តទៀត”
តាមការបញ្ជាក់របស់កញ្ញា ម៉ិច ស្រីលក្ខ ក្រុមការងារបានបង្ហោះវីដេអូចំនួន ១៦វីដេអូ ដើម្បីលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព កាត់បន្ថយហានិភ័យគ្រោះមហន្តរាយតាមរយៈយុទ្ធនាការអនឡាញ ។ ដោយក្នុងនោះមានចំនួន ៩៩មាតិកាអប់រំ ដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានចំណេះដឹងបឋមមុនពេលជួបគ្រោះមហន្តរាយ ព្រមទាំងសម្ភាសន៍សមាជិកចំនួន ៤រូបទាក់ទងបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួន ដែលបានជួបប្រទះគ្រោះមហន្តរាយដោយសារទឹកជំនន់ ៕