កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញសេចក្ដីណែនាំ ដោយប្រាប់ដល់គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅសាធារណៈ ឱ្យមានដំណើរការបង្រៀន និងរៀនពេញមួយថ្ងៃ។ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា សេចក្តីណែនាំដែលជំរុញឱ្យគ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅសាធារណៈដំណើរការបង្រៀន និងរៀនពេញមួយថ្ងៃនេះ គឺដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការពិតប្រាកដរបស់សហគមន៍ មាតាបិតា ឬអ្នកអាណាព្យាបាល នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ក្នុងសេចក្ដីណែនាំ ក្រសួងអប់រំជំរុញឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សាកំណត់កាលវិភាគបង្រៀនយ៉ាងតិច ៤០ម៉ោងសិក្សាក្នុងមួយសប្ដាហ៍ ដោយក្នុងមួយម៉ោងសិក្សាមានរយៈពេល ៥០នាទី។ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាចំណេះទូទៅ ត្រូវកំណត់ម៉ោងសិក្សាដោយពេលព្រឹកចូលម៉ោង ៧:00 ចេញម៉ោង ១១:០០ និងរសៀលចូលម៉ោង ១៣:០០ ឬម៉ោង ១៤:០០ ចេញម៉ោង ១៦:០០ ឬម៉ោង ១៧:00។
សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងបច្ចេកទេសបង្រៀន និងរៀន រួមមាន ភាសាខ្មែរ គណិតវិទ្យា ភាសាបរទេស និងមុវិជ្ជាមួយចំនួនទៀត ដែលអាចបត់បែនការអនុវត្ត ឬតាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់សាលារៀន ព្រមទាំងជួយសិស្សរៀនយឺតផងដែរ។ ហើយប្រសិនបើមានលទ្ធភាព អាចបញ្ចូលការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាទំនើប ដោយបន្ថែមមុខវិជ្ជាភាសាអង់គ្លេស ចិន កុំព្យូទ័រ ការអប់រំស្ទែម រ៉ូបូទិក ក៏ដូចជាការអប់រំសិល្បៈ កីឡា ជាដើម។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាស៍ថា ដំណើរការបង្រៀន និងរៀនពេញមួយថ្ងៃនេះ គឺជាអ្វីដែលក្រសួងអប់រំ បានត្រៀមលក្ខណៈជាច្រើនឆ្នាំណាស់មកហើយ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ។ ជាក់ស្ដែង នៅក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០១៦ និង២០១៨កន្លងមក ក្រសួងអប់រំ បានសិក្សា និងដាក់ចេញក្របខណ្ឌកម្មវិធីសិក្សាថ្មី ក៏ដូចជាកម្មវិធីសិក្សាលម្អិតតាមមុខវិជ្ជានីមួយៗ ដែលកម្មវិធីសិក្សានោះបានចង្អុលបង្ហាញពីការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាពេញមួយថ្ងៃ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បញ្ជក់ថា ភាពជោគជ័យដែលក្រសួងអប់រំអនុវត្តកម្មវិធីរៀនពេញមួយថ្ងៃ បានធ្វើឱ្យក្រសួងសម្រេចចិត្តពង្រីកវិសាលភាពនេះ ដោយបច្ចុប្បន្នមានសាលារៀនជំនាន់ថ្មីចំនួន១៤ កំពុងដំណើរការនៅទូទាំងប្រទេស ហើយក្រសួងអប់រំ គ្រោងពង្រីកវិសាលភាពសាលារៀនជំនាន់ថ្មីចំនួន ៨បន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំក្រោយ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ស្របជាមួយគ្នា ក្រសួងក៏បានដាក់ឱ្យសាលារៀនគំរូអនុវត្តផងដែរ ដោយសាលារៀនដែលទទួលបានជាសាលាស្តង់ដាសាលារៀនគំរូប្រមាណ ២០០សាលា បានទទួលសេចក្ដីណែនាំនេះតាំងពីដើមឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ នៅក្នុងការអនុវត្តការបង្រៀនបន្ថែមយ៉ាងតិច ២ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ។
យ៉ាងណា បើតាមលោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា តាមរយៈសេចក្ដីណែនាំកន្លងមក ក្រសួងអប់រំ ក៏សង្កេតឃើញថា សាលារៀនជាច្រើនបានចាប់ផ្ដើមពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួន ទៅតាមធនធានដែលមានស្រាប់តាមការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាបន្ថែមម៉ោងនេះ។ ក្រោយពេលរៀបចំកម្មវិធីសិក្សានេះរួចរាល់ ក្រសួងក៏បានរៀបចំឱ្យមានសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដែលកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីនេះ គឺជាសាលារៀនដែលអនុវត្តការរៀនពេញមួយថ្ងៃ៕