អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា (WVI-C) កាលពីថ្ងៃទី២៥ វិច្ឆិកា បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការផែនការវិនិយោគវិស័យទឹកស្អាត និងអនាម័យតាមជនបទ (WASH) ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១២លានដុល្លារ ដើម្បីជួយប្រទេសកម្ពុជាសម្រេចឱ្យបាននូវលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាត និងអនាម័យទូទាំងប្រទេស នៅឆ្នាំ២០៣០។
គម្រោងនេះជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមសាកល្បងរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក «ផែនទីខ្សែទឹកពណ៌ខៀវ» ឬ “Mapping the Blue Thread” ដែលនឹងត្រូវអនុវត្តនៅក្នុងស្រុកចំនួន ២៦ ដោយផ្តោតលើដំណោះស្រាយប្រកបដោយបរិយាបន្ន ធន់នឹងអាកាសធាតុ និងនិរន្តរភាព។ ក្នុងនោះ អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា នឹងពង្រីកប្រព័ន្ធបំពង់ទឹកស្អាតនៅស្រុកភ្នំស្រុក ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដើម្បីបង្កើនការគ្របដណ្តប់ពី ៧០% ទៅ ៩០% ដែលបម្រើប្រជាពលរដ្ឋជាង ១ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ រួមទាំងការតភ្ជាប់ទៅសាលារៀនចំនួន ៤២ និងមណ្ឌលសុខភាព ចំនួន ៩ កន្លែង។ លើសពីនេះ ផែនការក៏រួមបញ្ចូលកិច្ចអន្តរាគមន៍សំខាន់ក្នុងការស្តារឡើងវិញនូវទីជម្រាល និងព្រៃឈើនៅស្រុកសង្គមថ្មី ខេត្តព្រះវិហារ ដែលជាតំបន់ខ្វះខាតទឹក ដើម្បីពង្រឹងការគ្រប់គ្រងធនធានប្រភពទឹកប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
លោក ជេនេស អ៊ីម៉ានូអ៊ែល ហ្គីនទីញ នាយកប្រចាំប្រទេស នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះ គឺស្របគ្នាជាមួយនឹងអាទិភាពជាតិរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិ (NSP) សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទ (RWSSH) និងផែនការសកម្មភាពជាតិ (NAP) ឆ្នាំ២០២៥-២០៣៣ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងផែនការអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចរីភាពទី៦។
“យើងក៏សូមបញ្ជាក់ឡើងវិញនូវតួនាទីរបស់យើង ដែលជាដៃគូដែលអាចទុកចិត្តបានក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងការផ្លាស់ប្រែជីវិត”
ឯកឧត្តម ឆាយ ឬទ្ធីសែន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បានស្វាគមន៍ចំពោះផែនការវិនិយោគវិស័យទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកកម្ពុជា ដែលជាការរួមចំណែកយ៉ាងរឹងមាំចំពោះផែនការសកម្មភាពជាតិរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យជនបទ។ ឯកឧត្តម ឆាយ ឬទ្ធីសែន មានប្រសាសន៍ថា ភាពជាដៃគូបែបនេះ មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការពន្លឿនវឌ្ឍនភាពឆ្ពោះទៅរកការគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពរបស់សហគមន៍ជនបទនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥មក កម្មវិធីទឹកស្អាត និងអនាម័យរបស់អង្គការមួយនេះ បានជួយធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានភាពទឹកស្អាត និងអនាម័យនៅទូទាំង៣០ស្រុក ក្នុងខេត្តចំនួន៦ ដូចជា កំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង ព្រះវិហារ បន្ទាយមានជ័យ បាត់ដំបង និងកំពង់ធំ។ បច្ចុប្បន្ន បានសាងសង់ប្រព័ន្ធទឹកសហគមន៍ចំនួន ១២៥ ដែលផ្តល់ទឹកស្អាតដល់ជាង ៣៣ម៉ឺននាក់ និងបានផ្តល់បង្គន់អនាម័យសម្រាប់គ្រួសារ ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋជាង ៣៨ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ និងជួយឱ្យភូមិចំនួន ១១៧២ភូមិ សម្រេចបាននូវស្ថានភាពបញ្ឈប់ការបន្ទោរបង់ពាសវាលពាសកល (ODF)៕