រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ ៖ ចលនាប្រឡងប្រណាំង «កូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ» រួមចំណែកសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស
ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបវាយតម្លៃ ការអនុវត្តន៍ចលនាប្រឡងប្រណាំង៣ល្អ “ គឺកូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ “ ថ្នាក់ជាតិ កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ចលនាប្រឡងប្រណាំ៣ល្អ រួមចំណែកសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្ត និងកែប្រែសីលធម៌ និងឥរិយាបទរបស់យុវជន កុមារក្នុងគោលដៅនៃការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងមូលធនមនុស្សរបស់សង្គម ។
រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងចក្ខុវិស័យរបស់រដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ នៅក្នុងកម្មវិធីនយោបាយ វិស័យអប់រំគឺជាវិស័យអាទិភាពមួយដ៏សំខាន់ នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ។ ហើយវិស័យអប់រំនេះ បាននឹងកំពុងមានការអភិវឌ្ឍន៍គ្រប់ផ្នែក ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពសិស្ស-និស្សិត និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅឱ្យមានជំនាញបច្ចេកទេស និងវិទ្យាសាស្ត្រខ្ពង់ខ្ពស់ ធ្វើយ៉ាងណាឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការនៃទីផ្សារការងារពិសេសនោះ គឺផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់អភិវឌ្ឍកម្លាំងយុវវ័យដែលជាកម្លាំងដ៏ខ្លាំងក្លា សម្រាប់បន្តវេនអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត បញ្ជាក់ថា ផ្តើមចេញពីសកម្មភាពជំរុញចលនា ៣ល្អ កន្លងមកបានធ្វើឱ្យក្មួយៗយុវជន និងកុមារជាច្រើនចាប់អារម្មណ៍ និងបានផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិត និងទំលាប់ធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្ត និងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការងារសង្គមប្រកបដោយមោទនភាពជាតិ និងការខិតខំកសាងអំពើល្អរបស់ខ្លួន ចេះយកចិត្តទុកដាក់ជួយមិត្តភក្តិ គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ព្រមទាំងសង្វាតរៀនសូត្រផងដែរ ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ស៊ាន បូរ៉ាត ក៏បានជំរុញឱ្យមន្រ្តី ថ្នាក់ដឹកនាំយុវជន និងកុមារគ្រប់ថ្នាក់ពិសេស យុវជន និងកុមារ ដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ ខិតខំរិះរកវិធានការថ្មីៗ ព្រមទាំងបញ្ហាសំខាន់ៗដែលជាតម្រូវការពិតប្រាកដ ទាមទារឱ្យមានដំណោះស្រាយ ដើម្បីជំរុញចលនាប្រឡងប្រណាំង៣ល្អ ក្លាយជាចលនាមួយដ៏មានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវវ័យ និងជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ ដោយផ្អែកតាមសសរស្ដម្ភទាំង៤នៃការអប់រំ គឺរៀនដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹង រៀនដើម្បីចំណេះធ្វើ រៀនដើម្បីមានសីលធម៌ក្លាយជាពលរដ្ឋល្អ និងរៀនរស់នៅជាមួយគ្នា ដោយសុខសន្តិភាព។
គួរជម្រាបជូនថា កិច្ចប្រជុំបូកសរុបប្រឡងប្រណាំង៣ល្អ “កូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ” ឆ្នាំសិក្សា២០២២-២០២៣ ប្រព្រឹត្តទៅ មានរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី១៧ និងថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងគោលបំណងផ្តល់ឱកាសដល់យុវជន កុមារធ្វើការចែករំលែកបទពិសោធន៍ពីគ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងការអនុវត្តសកម្មភាពការងារក្រុមប្រឹក្សាយុវជន-កុមារកម្ពុជា លើកទឹកចិត្តទទួលស្គាល់សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាយុវជន-កុមារកម្ពុជាដែលសកម្ម និងជាវេទិការរវាងថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីទទួលបន្ទុកការងារយុវជន ដើម្បីពិភាក្សា និងជំរុញដំណើរការក្រុមប្រឹក្សាយុវជន-កុមារកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរ៕