យុវជនស្ម័គ្រចិត្តកម្ពុជាសម្រាប់វិស័យអប់រំ ដែលមានសមាជិកប្រមាណជាង៥០នាក់ បានបង្ហាញអំពីការស្ម័គ្រចិត្តចុះទៅកាន់តំបន់ជំរុំជនភៀសសឹក ដើម្បីជួយបង្រៀនសិស្សនៅតាមជំរុំ។ ការបង្ហាញអំពីបំណងនេះបានធ្វើឡើងក្នុងជំនួបជាមួយលោកបណ្ឌិត កាន់ ពុទ្ធី ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ (២៩ កក្កដា)។
កញ្ញា តាន់ ម៉ាលីស អ្នកទំនាក់ទំនងសាធារណៈ នៃក្រុមយុវជនស្ម័គ្រចិត្តកម្ពុជាសម្រាប់វិស័យអប់រំ លើកឡើងថា ក្រុមរបស់នាងដែលមានសមាជិកស្នូលប្រមាណជាង ៥០នាក់ គ្រោងនឹងចុះទៅជួយតាមមូលដ្ឋានសំខាន់ៗចំនួនពីរ រួមមាន តំបន់ក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តព្រះវិហារ ដែលមានចំនួនជនភៀសសឹកច្រើនជាងគេ និងមានសាលារៀន ព្រមទាំងទីតាំងបង្រៀនរងផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរ។
បើតាមកញ្ញា ម៉ាលីស សកម្មភាពសំខាន់ដែលក្រុមរបស់នាងនឹងធ្វើ គឺចុះទៅកាន់ទីតាំងជំរុំជនភៀសសឹក ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស នៅតាមទីតាំងសុវត្ថិភាព ដែលងាយរងគ្រោះដោយការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តតាមរយៈសកម្មភាពផ្សេងៗ, ផ្គត់ផ្គង់ជាសៀវភៅ សម្ភារៈសិក្សាចាំបាច់ សម្រាប់បន្តការសិក្សាជាបណ្តោះអាសន្ន ហើយពិសេសគឺការចុះជួយបង្រៀននៅតាមជំរុំ ដោយផ្តោតលើថ្នាក់បឋមសិក្សា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បច្ចុប្បន្នក្រុមយុវជនស្ម័គ្រចិត្តកម្ពុជាសម្រាប់វិស័យអប់រំ ក្រុមតែកៀរគរថវិកា និងជំនួយពីសប្បុរសជន ព្រមទាំងកៀរគរយុវជនស្ម័គ្រចិត្តបន្ថែមទៀត ហើយគ្រោងនឹងធ្វើសកម្មភាពឆាប់ៗនេះ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា អបអរសាទរ ក៏ដូចជាសូមថ្លែងអំណរគុណទៅប្អូនៗជាអ្នកស្ម័គ្រចិត្តទាំងអស់ដែលបានចូលរួមចូលជួយជ្រោមជ្រែងប្អូនៗសិស្សានុសិស្សដើម្បីឱ្យពួកគាត់ទទួលបាននូវការអប់រំបន្ថែម។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅក្នុងកាលៈទេសៈដែលសាលារៀនកំពុងតែប្រឈម ដោយសាលារៀនជាច្រើននៅតាមខេត្តប្រចាំព្រំដែនទាំង៥ កំពុងតែបិទទ្វារ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា នេះគឺជាកត្តាដែលបង្ហាញអំពីការសាមគ្គីភាព និងការជួយជ្រោមជ្រែងគ្នាទៅវិញទៅមក ដើម្បីឱ្យប្អូនៗបន្តទទួលបានចំណេះដឹង និងអនាគតល្អ ហើយក្លាយជាធនធានមនុស្សក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិនៅពេលខាងមុខ។
បើតាមលោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា ក្រសួងអប់រំ ក៏បានធ្វើការងារជាមួយដៃគូជាច្រើនទាំងគ្រឹះស្ថានសាធារណៈ ក៏ដូចជាឯកជន ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាបន្តគាំទ្រប្អូនៗឱ្យបានចូលរៀន ជាពិសេសសម្រាប់មន្ទីរខេត្តក្រុងនានា ក្រសួងក៏បានធ្វើការជាមួយ ដើម្បីឱ្យប្អូនៗដែលភៀសសឹកអាចចុះឈ្មោះចូលរៀន ហើយក៏បានសហការជាមួយសាលានានា ដើម្បីបង្រៀនតាមអនឡាញ ក្នុងនោះនាយកដ្ឋានជំនាញក៏បានបញ្ជូនឯកសារស្វ័យសិក្សា ក៏ដូចជាការរៀនតាមវីដេអូនានានៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាឌីជីថលរបស់ក្រសួងផងដែរ។
យោងតាមរបាយការណ៍ដែលចេញផ្សាយដោយក្រសួងការពារជាតិ ជម្លោះប្រដាប់អាវុធតាមព្រំដែនរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងថៃ បានធ្វើឱ្យមានជនភៀសសឹកប្រមាណជាង១៦ម៉ឺននាក់ ដោយក្នុងនោះសាលារៀនប្រមាណ ៦០៥ ត្រូវបិទទ្វារ ព្រមទាំងប្អូនៗ កុមារ និងសិស្សានុសិស្សរងគ្រោះប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សាប្រមាណ ១៥ម៉ឺននាក់៕