សម្តេចតេជោ ៖ ពលករទៅកូរ៉េមិន​ត្រឹមតែយក​ប្រាក់ត្រឡប់មកវិញទេ ប៉ុន្តែ​ក៏​នាំ​យក​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​មក​ផងដែរ
ភ្នំពេញ – ថ្លែង​ក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវ​ការ​នូវ​ផ្លូវជាតិលេខ២១ ពីក្រុង​តាខ្មៅ ទៅច្រកទ្វារ​អន្តរជាតិកម្ពុជា-វៀតណាម ជ្រៃធំ ក្រោមឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលកូរ៉េ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជា​មានពលករ​កំពុងធ្វើការនៅប្រទេស​កូរ៉េ​ចំនួន ៤ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្តេច​ស្នើ​សុំ​កូតាបន្ថែមទៀតសម្រាប់ចំនួនពលករ​កម្ពុជា​ទៅធ្វើការ​នៅប្រទេស​កូរ៉េ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់សម្តេចតេជោ ពលករដែលទៅធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ ពួកគេ​មិន​មែនត្រឹមតែយកប្រាក់​កាស​ត្រឡប់មកកម្ពុជា ឬដោះស្រាយ​ការងារធ្វើប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេ​ក៏​បាននាំ​មកវិញជាមួយ​នឹងជំនាញ​បច្ចេកទេស ដែលពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិរបស់យើងផងដែរ។
ប្រសាសន៍សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី
“ពលរដ្ឋកម្ពុជា​ដែល​កំពុងធ្វើការ​នៅ​កូរ៉េ ដែលអម្បាញ់មិញតួលេខថាមាន ៤ម៉ឺនប្រាំ​ពាន់នាក់, ខ្ញុំបានស្នើ​សុំ​បន្ថែម ឱ្យ​ផ្តល់កូតាសម្រាប់ពលករ​កម្ពុជាទៅធ្វើការនៅកូរ៉េបន្ថែមទៀត, ដែល​យើង​មិន​មែន​គ្រាន់តែយកប្រាក់កាសមកទេ ដោះស្រាយ​ការងារធ្វើទេ ក៏​ប៉ុន្តែអាចនាំមកជាមួយផងដែរនូវជំនាញបច្ចេកទេស ពាក់ព័ន្ធជាមួយ​នឹងការ​អភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិរបស់យើង”
គួរ​បញ្ជាក់ថា តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធអនុញ្ញាតមុខរបរ (EPS) ក្នុងមួយឆ្នាំៗ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​បញ្ជូន​ពលករ​ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ ប្រមាណ៦ពាន់នាក់ ដោយ​ពួកគេទៅ​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម សំណង់ និង​ការ​ចិញ្ចឹមសត្វ ។ បើ​គិត​រយៈពេលជាង​១០ឆ្នាំកន្លងមកនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធ​ EPS ដែលផ្តល់​ឱ្យ​ដោយ​ប្រទេស​កូរ៉េ មានពលករ​កម្ពុជាជិត​៧ម៉ឺននាក់​បាន​ទៅ​បំពេញ​ការងារ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេសនេះ។
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១ កម្ពុជា​មានពលករ​ទៅធ្វើការងារ​នៅ​ក្រៅប្រទេស​សរុប​ចំនួន ១លានបី​សែននាក់ ក្នុងនោះ​នៅ​ប្រទេស​ថៃចំនួន ១លានពីរសែននាក់, ប្រទេស​កូរ៉េចំនួន ៤ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់, ប្រទេស​ជប៉ុនចំនួន ១ម៉ឺនពីរពាន់នាក់, ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ចំនួន ២ម៉ឺនបីពាន់នាក់, ប្រទេស​សិង្ហបុរី ១ពាន់នាក់, ហុងកុង ចំនួនជាង ២រយនាក់ និង​បណ្តា​ប្រទេស​នៅ​មជ្ឈឹមបូពារ​ប្រមាណ ២រយនាក់៕