សៀមរាប- នាថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២២នេះ គម្រោងផ្លាស់ប្តូរទៅថាមពលព្រះអាទិត្យ (SWITCH to Solar) បានបើកដំណើរការកម្មវិធីតាំងបង្ហាញ សិប្បកម្មកែច្នៃត្រីសំណាង សុធា សហការជាមួយ ក្រុមហ៊ុន Harvest The Sun អង្គការ People in Need និងក្រុមហ៊ុន Sevea ដើម្បីដំឡើងផ្ទះហាលសម្ងួតត្រីប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសូឡាដែលនឹងក្លាយជាមុខងារសំខាន់មួយជួយដល់ដំណើរការសម្ងួតត្រី។ កម្មវិធីនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងស្វែងយល់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីនៃការហាលសម្ងួតរួមមាន ការតម្លើង ដំណើរការនៃការប្រើប្រាស់ តម្លៃ និងការថែទាំ ការសន្សំសំចៃ និងការពង្រឹងគុណភាពផលិតផលបន្ទាប់ពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហាលសម្ងួតប្រើប្រាស់ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងសំណេះសំណាលដោយផ្ទាល់ជាមួយអ្នកប្រើប្រាស់សម្រាប់សិប្បកម្មកែច្នៃត្រី។
គម្រោងផ្លាស់ប្តូរទៅថាមពលព្រះអាទិត្យ ផ្តល់មូលនិធិដោយសហភាពអឺរ៉ុប តាមរយៈកម្មវិធី EU SWITCH-Asia និងសាធារណរដ្ឋឆែក តាមរយៈទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ឆែក។ ក្រុមហ៊ុន SWITCH to Solar បានអនុវត្តក្នុងខេត្តចំនួន ៥ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាមួយដៃគូចំនួនបីរួមមាន អង្គការ People in Need ក្រុមហ៊ុន Sevea Consulting និងក្រុមហ៊ុន EnergyLab Cambodia។
លោក កែវ សុភាព នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Harvest the Sun មានប្រសាសន៍ថា លោកមានអំណរគុណក្នុងឱកាសបង្ហាញបច្ចេកវិទ្យាផ្ទះហាលសម្ងួតត្រីប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសូឡាដែលដំណើរការនៅខេត្តសៀមរាប និងទូទាំងតំបន់។ លោក កែវ សុភាព បន្តថា សិប្បកម្មកែច្នៃត្រី សំណាង សុធា បានដំឡើងសូឡាប្រហែលប្រាំមួយសប្តាហ៍មុន ហើយពិតជារីករាយនឹងលទ្ធផលល្អពីការប្រើប្រាស់ផ្ទះហាលត្រីសូឡា ដោយពីមុនយើងហាលត្រីនៅខាងក្រៅក្រោមពន្លឺថ្ងៃ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះជាមួយនឹងការប្រើប្រាស់ផ្ទះហាលត្រីសូឡាត្រីអាចសម្ងួតមានស្តង់ដាអនាម័យត្រឹមត្រូវចេញពីសិប្បកម្ម។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុននេះបានបន្ថែមថា Harvest the Sun គឺជាក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជីមួយដែលផ្តោតលើទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗចំនួនបី រួមមាន ទី១. គុណភាពខ្ពស់ស្រមតាមស្ដង់ដារទីផ្សារ ទី២. ឱកាសការងារស្មើគ្នា និងទី៣. និរន្តរភាពក្រោយការប្រមូលផលបច្ចេកវិទ្យាដូចជា ផ្ទះហាលត្រីសូឡា។ លោកបន្តថា បច្ចេកវិទ្យាសូឡាអាចដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម-ជលផល ដើម្បីកាត់បន្ថយថ្លៃដើមប្រតិបត្តិការ និងបង្កើនគុណភាពផលិតផល ព្រមទាំងកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ផងដែរ ។
លោក កែវ សុភាព នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Harvest the Sun
“យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយក្នុងការក្លាយជាផ្នែកមួយក្នុងកម្មវិធនេះ និងដើម្បីលើកកម្ពស់បច្ចេកវិទ្យាថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យដល់អាជីវកម្មកសិនេសាទកាន់តែច្រើន”
លោក Seb Pitot វិស្វករខាងថាមពលស្អាតនៃក្រុមហ៊ុន Savea បានបញ្ជាក់ថា តាមរយៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីផ្លាស់ប្តូរទៅការប្រើប្រាស់ថាមពលសូឡាបានកំណត់យកបច្ចេកវិទ្យាទាញយកថាមពលសូឡាចំនួន ១០មកប្រើប្រាស់ និងជឿជាក់ថាអាចផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ក្នុងរយៈពេលវែងជូនទៅដល់វិស័យកសិកម្ម និងជលផលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោក Seb Pitot បន្ថែមថា ជំហ៊ានបន្ទាប់ គឺកិច្ចការងារធ្វើតេស្តជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះ តាមរយៈប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃនៅតាមទីតាំងដែលបានជ្រើសរើស ហើយតាមរយៈសកម្មភាពនេះនឹងអាចជួយឱ្យយល់ដឹងបានកាន់តែច្បាស់អំពីបច្ចេកវិទ្យានីមួយៗទាំងឱកាសនិងបញ្ហាប្រឈម។ ដូចនេះ យើងអាចកែតម្រូវបានកាន់តែល្អប្រសើរមុនពេលប្រគល់ទៅឱ្យអតិថិជនរបស់យើងយកទៅប្រើប្រាស់។
លោក Seb Pitot វិស្វករខាងថាមពលស្អាត
“តាមរយៈគម្រោងនេះ យើងនឹងដំឡើង និងធ្វើតេស្ដភាពខុសគ្នានៃបច្ចេកវិទ្យាពន្លឺព្រះអាទិត្យ រួមទាំងម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ប្រព័ន្ធត្រជាក់ ម៉ាស៊ីនបូមទឹក និងម៉ាស៊ីនភ្ញាស់ពងមាន់”
សិប្បកម្មកែច្នៃត្រី សំណាង សុធា មានទីតាំងក្នុងខេត្តសៀមរាប ជាគ្រួសារដែលមានអាជីវកម្មកែច្នៃត្រីបានដំណើរការអស់រយៈពេលជាង ១៥ឆ្នាំ។ ក្រុមហ៊ុនមានជំនាញក្នុងការសម្ងួតត្រីជាច្រើនប្រភេទ បន្ទាប់មកមានលក់នៅហាងលក់គ្រឿងទេសជាច្រើនដែលមានទីតាំងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ នៅកន្លែងតាំងបង្ហាញនេះ ក្រុមហ៊ុន Harvest the Sun បានអនុវត្ត និងកំពុងសាកល្បងម៉ាស៊ីនសម្ងួតថាមពលព្រះអាទិត្យ ទម្ងន់ ៣៥០គីឡូក្រាម។
ជាមួយគ្នានេះ ផ្ទះហាលសម្ងួតត្រីប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសូឡា បានផលិតឡើងពីសន្លឹកប៉ូលីកាបូណាតដែលទប់ស្កាត់កាំរស្មី UV ដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងរួមបញ្ចូលនូវប្រព័ន្ធខ្យល់ចេញចូលដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ការគ្រប់គ្រងសីតុណ្ហភាព និងសំណើមដោយស្វ័យប្រវត្តិ និងការត្រួតពិនិត្យឧបករណ៍កម្តៅខាងក្រោយដែលបំពាក់ដោយឧស្ម័ន LPG ។
គួរជម្រាបជូនថា ក្រុមហ៊ុន Savea Consulting គឺជាអ្នកដែលមានជំនាញខាងកិច្ចការងារអនុវត្តការគ្រប់គ្រង និងរៀបចំជាកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយ និងបណ្តុះបណ្តាលជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាសូឡាយ៉ាងហោចណាស់ ១០ប្រភេទនៅតាមបណ្តាខេត្តចំនួន៥ ដែលស្ថិតជុំវិញបឹងទន្លេសាប។ កម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយ និងបណ្តុះបណ្តាលទាំងនោះ នឹងរៀបចំឡើងក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំខាងមុខដោយផ្តល់ឱកាសសម្រាប់បណ្តាក្រុមអ្នកពាក់ព័ន្ធទៅនឹងវិស័យកសិ-នេសាទទាំងឡាយរៀនសូត្រកាន់តែស៊ីជម្រៅអំពីបច្ចេកវិទ្យាទាញយកថាមពលព្រះអាទិត្យ ឬសូឡា ព្រមទាំងជួយដោះស្រាយបញ្ហា និងចំណុចខុសឆ្គងកន្លងមកបានធ្វើឱ្យសមត្ថភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពលសូឡាមិនអាចជ្រៀតចូលទីផ្សារប្រកបដោយនិរន្តភាពបាន៕