លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី ៖ ការអប់រំកុមារតូចជាចំណុចសំខាន់បំផុតក្នុងចំណោមដំណាក់កាលការអប់រំ
ភ្នំពេញ- លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំកុមារតូច ជាចំណុចយ៉ាងសំខាន់បំផុតក្នុងចំណោមដំណាក់កាលនានានៃការអប់រំ ព្រោះវ័យនេះជាវ័យដែលត្រូវការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ និងជាវ័យចាប់ផ្តើមកំណត់ពីដំណើរជីវិតរបស់កុមារ ។ លោកជំទាវលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ស្ដីពីការរៀបចំបរិស្ថានសិក្ខាតាមរយៈការលេងរឿងនិទាន និងការផលិតសម្ភារល្បែងសម្រាប់កុមារតូច នាព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បន្ថែមថា តាមរយៈការសិក្សាបង្ហាញថា អន្តរសកម្មវិជ្ជមានរវាងគ្រូ និងកុមារជួយឱ្យកុមារអភិវឌ្ឍអក្ខរកម្ម និងបំណិនបុរេគណិតកម្រិតខ្ពស់ និងមានអាកប្បកិរិយា និងបំណិនសង្គមល្អប្រសើរ ជាពិសេសនៅពេលដែលគ្រូបង្រៀនរៀបចំសកម្មភាពអភិវឌ្ឍ និងអប់រំបានល្អប្រសើរ  (Duncan et al., 2003; Downer et al., 2010; Yoshikawa et al., 2013)។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី បន្ថែមថា គ្រូបង្រៀនដែលទទួលការបណ្តុះបណ្តាល និងប្រឹក្សាស្តីពីអន្តរសកម្មនេះ អាចជួយដល់កុមារទទួលលទ្ធផលសិក្សា បំណិន សង្គម និងចេះគ្រប់គ្រងខ្លួនឯងបានល្អប្រសើរ ហើយជួយដល់ការអភិវឌ្ឍរហូតដល់វ័យជំទង់ ។ លោកជំទាវបន្តថា ការសិក្សានេះ បង្ហាញថាគុណភាពនៃការអប់រំកុមារតូចជះឥទ្ធិពលទៅលើលទ្ធផលសិក្សា ចាប់ពីមត្តេយ្យសិក្សា ដល់វ័យជំទង់ (Vandell et al., 2010)។
“ការអប់រំកុមារតូច ជាចំណុចយ៉ាងសំខាន់បំផុតក្នុងចំណោមដំណាក់កាលនានានៃការអប់រំ”
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្របខណ្ឌនៃការបង្រៀនតាមរយៈអន្តរសកម្មផ្តោតលើទិដ្ឋភាពចំនួន៣ រួមមាន ទី១. ការគាំទ្រផ្នែកអារម្មណ៍ ដោយយកចិត្តទុកដាក់លើតម្រូវការរបស់កុមារ ហើយនាំឱ្យកុមារទទួលបានបំណិនសង្គម និងគ្រប់គ្រងខ្លួនឯង ទី២. ការគាំទ្រផ្នែកបង្រៀន ជួយដល់បំណិនគិតកម្រិតខ្ពស់ និងគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍពុទ្ធិបញ្ញា និងទី៣. ការរៀបចំ និងគ្រប់គ្រងបន្ទប់រៀន ជួយកុមារក្នុងការអភិវឌ្ឍបំណិនគ្រប់គ្រងខ្លួនឯង និងបំណិនប្រតិបត្តិ (executive-functioning) ។
គួរជម្រាបជូនថា ដោយមើលឃើញពីសារៈសំខាន់ខ្លាំងនៃការអប់រំកុមារតូច ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានយកចិត្តទុកដាក់ជំរុញការអប់រំកុមារតូចដោយការបង្កើតកម្មវីធីអប់រំថ្មីៗដើម្បីឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ សិក្ខាសាលាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ បានសហការអនុវត្តដោយគម្រោងអង្គការសន្តិស្ម័គ្រចិត្ត(SVA) ក្រោមគម្រោង ការកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអនុវត្តទ្រឹស្ដី “រៀនតាមរយៈការលេង និងបរិស្ថាន” ផ្អែកលើកម្មវិធីមត្តេយ្យសិក្សារដ្ឋ គាំទ្រដោយទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនៃប្រទេសជប៉ុន(JICA)៕