កម្ពុជាបណ្តុះបណ្តាលអ្នក​ជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ៦ម៉ឺននាក់រៀងរាល់ឆ្នាំ តែមិនទាន់គ្រប់តាមតម្រូវការ
ភ្នំពេញ – ផ្អែកតាមទិន្នន័យពីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ រយៈពេលមួយឆ្នាំកម្ពុជាផលិតបានធនធានមនុស្សជាអ្នក​ជំនាញ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈបានចំនួន ៦ម៉ឺននាក់ ។ ក្នុងនោះ​កម្ពុជា​ក៏​មានគ្រឹះស្ថានសាធារណៈ និងឯកជនកំពុងបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ចំនួន ១០៧ គ្រឹះស្ថាន ខណៈការសិក្សាជំនាញនេះក៏កំពុងទទួលបានការគាំទ្រ និងការលើកទឹកចិត្តពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល ។
ស្របគ្នានេះដែរ នៅក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយសាស្ត្រាចារ្យ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ នៅតាមគ្រឺះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈសាធារណៈ និង ឯកជន កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និងជាមេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) មានតួនាទីសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖ “រាជរដ្ឋាភិបាលបានខិតខំពង្រឺង និងពង្រីកការវិនិយោគ និងការធ្វើបរិវត្តកម្ម TVET ដើម្បីផលិតមូលធនមនុស្សប្រកបដោយចំណេះដឹងទាំងផ្នែករឹង និងផ្នែកទន់ សំដៅឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ទីផ្សារការងារក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម ទិសដៅអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសការប្រែប្រួលបច្ចេកវិទ្យានៃបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០” ។
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានលើកឡើងដែរថា តាមរយៈទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈលើកទី៦ ក្រោមប្រធានបទ “TVET ផ្តល់ជំនាញ និងការងារសមរម្យ” រាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងផ្សព្វផ្សាយទៅដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត យុវជន មាតាបិតា និងអាណាព្យាបាលឱ្យយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីសារៈសំខាន់ នៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មជំនាញប្រកបដោយគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាព ។ យុវជនដែលមានជំនាញច្បាស់លាស់ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារទាំងនៅក្នុងស្រុក និងក្រៅប្រទេស។
គួររំលឹកថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ តែងលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត និងយុវជន ឱ្យចាប់សម្លឹងមើលឱកាសចាប់យកការសិក្សាលើជំនាញបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ ។ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានលើកឡើងដែរថា ធនធានមនុស្សជំនាញបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដែលកម្ពុជាផលិតបានចំនួន ៦ម៉ឺននាក់នេះនៅមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់តាមតម្រូវការដែលកម្ពុជាចង់បានឡើយ ៕