រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បង្ហាញ​ដំណោះស្រាយក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយអត្រាសិស្សបោះបង់ការសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ
ការអប់រំនៅថ្នាក់វិទ្យាល័យគឺជាដំណាក់កាលសំខាន់មួយក្នុងជីវិតសិស្ស ដើម្បីត្រៀម​ខ្លួនសម្រាប់​ការ​ចាប់យកជំនាញ និង​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។ ទោះជាយ៉ាងណា ស្ថានភាពសិស្សបោះបង់ការសិក្សានៅ​កម្រិតថ្នាក់វិទ្យាល័យ ត្រូវ​គេមើលឃើញថា មាន​ចំនួន​ច្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ក្រោមមូលហេតុផ្សេងៗ​, តែយ៉ាងណាក៏ដោយ នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ពិភាក្សាស្តីពី “ការត្រៀម​អនុវត្ត​គន្លងអប់រំថ្មី​នៅ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ និង​យុទ្ធសាស្រ្ត​បង្កើន​ការ​ចូលរៀន​នៅ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ” កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបង្ហាញអំពី​ដំណោះស្រាយមួយ​ចំនួន​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​អត្រា​សិស្ស​បោះបង់​ការសិក្សានៅ​កម្រិតថ្នាក់វិទ្យាល័យនេះ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​យុទ្ធសាស្រ្ត​បង្កើន​ការ​ចូលរៀន​នៅ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ការអប់រំ​កម្រិត​មធ្យមសិក្សា ត្រូវការ​កែ​ទម្រង់​ជាចាំ​បាច់ ដើម្បី​កែ​លម្អ​នូវអត្រាត្រួតថ្នាក់ អត្រា​បោះបង់​ការសិក្សា និង​លទ្ធផល​សិក្សា​របស់​សិស្សឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង។
រដ្ឋមន្រ្តី​អប់រំ​បន្ថែម​ថា ទោះបីកម្ពុជា​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​ក្នុងការ​បង្កើន​ចំនួន​សិស្ស​ចូលរៀន​ក្នុងរយៈពេល​កន្លង​មក ដោយ​កុមារ​ស្ទើរតែ​ទាំងអស់​អាច​ចូលរៀន​នៅ​កម្រិត​បឋមសិក្សា​ក៏ដោយ ក៏កម្ពុជា​ត្រូវ​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត ជាពិសេស​នៅ​កម្រិត​មធ្យមសិក្សា ទាំង​បរិមាណ និង​គុណភាព ឱ្យបាន​ប្រសើរ​ឡើង និង​ឈានទៅ​សម្រេច​គោលដៅ​ឆ្នាំ២០៣០។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​អត្រា​សិស្ស​បោះបង់​ការ​សិក្សានៅ​ថ្នាក់វិទ្យាល័យ គឺចាំបាច់ត្រូវ​បង្កើន​ការ​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍​សម្រាប់​សិស្សក្រីក្រ និង​ជន​ងាយរងគ្រោះ និង​សិស្ស​មាន​ពិការភាព, ពង្រឹង និង​ពង្រីក​ការ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​សាលារៀន​គំរូ, ផ្តល់​អគារ​សិក្សា បង្គន់ បន្ទប់​ថែទាំ​សុខភាព​បន្ថែម​ដល់​សាលា​មធ្យមសិក្សា, ជំរុញការអនុវត្ត​កម្មវិធី​ប្រព័ន្ធ​រំលឹក​សិស្ស​ជាមុន និង​កម្មវិធី​ប្រឹក្សា​យោបល់​សិស្ស​ឱ្យ​បាន​សកម្ម, ជំរុញ​ការចូលរួម​របស់​សហគមន៍​លើ​ការ​តាម​ដាន​ការ​សិក្សា និង​វត្តមាន​សិស្ស​ជាប្រចាំ, ផ្សព្វផ្សាយ និង​អនុវត្ត​គន្លង​អប់រំ, ផ្តល់​ជម្រើស​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​សម្រាប់​ការ​អប់រំ និង​ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​ជាជម្រើស នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ, ប្រើប្រាស់​ការ​បង្កើត​រូបភាព​ឌីជីថល (ការ​វិភាគ​ទិន្នន័យ និង​ផែនទី​ឌីជីថល) ដើម្បី​កំណត់​ពី​តម្រូវការ​សាងសង់ ជួសជុល កែលំអ និងស្តារ​សម្ភាររូបវន្ត​ជាយុទ្ធសាស្ត្រ​នៅក្នុង​សាលារៀន និង​ការ​ពង្រាយ​គ្រូ ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព។
បង្កើនអត្រាសិស្សចូលរៀនសិស្សកម្រិតមធ្យមសិក្សា
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំមានប្រសាសន៍ដោយ​បញ្ជាក់ថា ​ការ​អនុវត្ត​គន្លង​អប់រំថ្មី​នៅ​មធ្យម​សិក្សា និង​ការ​ដាក់​ចេញ​នូវយុទ្ធសាស្ត្រ​នានា​ដើម្បី​បង្កើន​អត្រា​សិស្ស​ចូលរៀន គឺ​ជាកិច្ចការ​គន្លឹះក្នុង​ការ​កសាង​មូលធាន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព​ឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គមជាតិ។
គួរជំរាប​ជូនថា ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ខ្វះ​មូលធន​មនុស្ស​ជំនាញ ឆ្លើយតប​នឹង​រចនាសម្ព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា កាត់​បន្ថយ​អត្រា​សិស្ស​បោះបង់​ការ​សិក្សា​នៅ​មធ្យមសិក្សា ក្រសួងអប់រំ នឹង​សាកល្បង​អនុវត្ត​គន្លង​អប់រំថ្មីរួមមាន គន្លង​វិទ្យាសាស្ត្រ វិទ្យាសាស្ត្រ​សង្គម និង​គន្លងវិជ្ជាជីវៈ ចាប់ពីថ្នាក់ទី១០ នៅតាម​វិទ្យាល័យ​ដែលស្ថិតនៅ​ក្បែរ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងតំបន់​ដែល​មាន​ដំណើរ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច។ ជាមួយគ្នា​គន្លងអប់រំថ្មីនេះ ក៏​ជំរុញ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ស្ទែម ដើម្បីបង្កើន​អត្រាសិស្ស​ចាប់​យក​ជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​ដែល​ចាំ​បាច់​សម្រាប់​ទីផ្សារ​ការងារ៕