ភ្នំពេញ – ព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងប្រព្រឹត្តធ្វើនៅថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ ដោយវាត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដែលជួយឱ្យយុវជនមើលឃើញពីឱកាសការងារ និងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការងារដែលកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារ។
ឯកឧត្តម ហៃ ហ៊ុនឡេង ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបន្ទុកជាប្រធានទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់មហាព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ដែលគ្រោងធ្វើនៅមជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៌កោះពេជ្រ នឹងមានការចូលរួមតាំងបង្ហាញឱកាសការងារ ក៏ដូចជាធ្វើការផ្សព្វផ្សាយនូវតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មដែលមានសក្តានុពលរហូតដល់ទៅជាង១រយក្រុមហ៊ុន ព្រមជាមួយឱកាសការងាររាប់ម៉ឺនកន្លែង។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏សម្តែងនូវក្តីរំពឹងថា សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេល២ថ្ងៃនេះ អ្នកស្វែងរកការងារធ្វើ ក៏ដូចជាសិស្សនិស្សិតដែលត្រៀមបញ្ចប់ការសិក្សា អាចមកទស្សនាដោយផ្ទាល់ ហើយស្វែងរកឱកាសការងារដែលខ្លួនពេញចិត្ត តាមរយៈក្រុមហ៊ុនសហគ្រាសដែលមានវិស័យចម្រុះ ដូចជា វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ, ផ្នែកសេវាកម្ម, ផ្នែកអចលនវត្ថុ, ផ្នែកអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ក៏ដូចជាផ្នែកសេវាកម្មទេសចរណ៍មួយចំនួនផងដែរ។
លោក សុំ មនោរម្យ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា អស់រយៈពេល១១ឆ្នាំហើយ ដែលសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញបានសហការ ក្នុងការរៀបចំពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ហើយថា ការរៀបចំពិព័រណ៌ការងារនេះ ជាការផ្តល់ឱកាសដល់យុវជន មិនត្រឹមតែការងារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកគាត់មើលឃើញថា ពិភពលោក ក៏ដូចជាតំបន់ ក៏ដូចជាកម្ពុជាខ្លួនឯង ត្រូវធ្វើដំណើរនៅផ្លូវណា ហើយយុវជនត្រូវត្រៀមខ្លួនយ៉ាងដូចម្តេច ដើម្បីចាប់យកកាលានុវត្តភាពដែលកំពុងមានការវិវត្តន៍ នៃសង្គមដែលមានការប្រកួតប្រជែង និងកំពុងតែមានការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័សពីមួយថ្ងៃ ទៅមួយថ្ងៃ។
” អញ្ចឹងការរៀបចំពិព័រណ៌ការងារនេះ គឺជាការផ្តល់ឱកាសមួយ ដែលមិនត្រឹមតែជាឱកាសក្នុងការទទួលយកការងារដែលខ្លួនធ្លាប់ចង់បាននោះទេ ក៏ប៉ុន្តែ ក៏ជាការផ្តល់ឱកាសថ្មីៗបន្ថែមទៀត… ក្រុមហ៊ុនរាប់រយមានតម្រូវការការងាររាប់ម៉ឺនកន្លែង អញ្ចឹងយុវជនរបស់យើងមានជម្រើសច្រើននៅកន្លែងតែមួយ…”
សូមបញ្ជាក់ថា ពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ដែលគ្រោងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ គឺជាការរៀបចំលើកទី១២ហើយ។ ពិព័រណ៌ការងារនេះ បានជួយឱ្យយុវជន ក៏ដូចជាអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើរាប់ម៉ឺននាក់ ទទួលបានការងារដែលពួកគេប៉ងប្រាថ្នា ។ បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហៃ ហ៊ុនឡេង ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបន្ទុកជាប្រធានទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ សម្រាប់ពិព័រណ៌ការងារនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងត្រូវរៀបចំជាពីរទម្រង់ គឺការជួបដោយផ្ទាល់នៅសាលពិព័រណ៌កោះពេជ្រ ព្រមជាមួយការធ្វើតាមរយៈអនឡាញដែលជាទម្រង់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យុវជន ក៏ដូចជាអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើនៅតាមបណ្តាខេត្ត មានឱកាសក្នុងការទទួលបានការងារផងដែរ៕