លោក សំអាន ម៉ាឌី ៖ ទិន្នន័យដើរតួនាទីសំខាន់នៅក្នុងការសម្រេចចិត្ត
ភ្នំពេញ – ប្រធានផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគេហទំព័រនៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ លោក សំអាន ម៉ាឌី បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​បើក​ចំហទិន្នន័យ ឬការ​បើកទូលាយ​ឱ្យ​មានការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ទាំងរដ្ឋាភិបាល និង​វិស័យ​ឯកជន គឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងការចាប់យកទៅពន្យល់ និងផ្សព្វផ្សាយទៅ​កាន់​ប្រជាពលរដ្ឋដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គាត់​ងាយស្រួលយល់ និង​ឈានទៅ​រក​ការសម្រេចចិត្ត​កាន់តែប្រសើរ។
លើកឡើងនៅ​ក្នុងវេទិកាពិភាក្សាស្តីពី “បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អភិបាលកិច្ចឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន” រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ លោក សំអាន ម៉ាឌី បាន​បញ្ជាក់ថា ទិន្ន័យភាគច្រើនដែលបានមកពីការស្រាវជ្រាវមានការពិបាកយល់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ប៉ុន្តែក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន ពួក​គាត់​អាចយកទិន្ន័យទាំងអស់នោះមកធ្វើការកែសម្រួលឱ្យមានភាពងាយស្រួលយល់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ ដូច្នេះ នៅ​ពេលប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ការ​យល់ដឹងច្រើន នោះ​ពួក​គាត់នឹងចូលរួម​។
ជាមួយ​គ្នានេះ ការ​បើក​សិទ្ធឱ្យអ្នកផ្សេងទៀតយកទិន្នន័យនទៅប្រើប្រាស់សម្រាប់ការងារផ្សេងៗ ក៏​ជា​ការ​ពង្រីកវិសាលភាព នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យនោះ​បាន​ប្រសើរ​ជាងមុន​ផងដែរ។