ភ្នំពេញ – ប្រធានផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគេហទំព័រនៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ លោក សំអាន ម៉ាឌី បានមានប្រសាសន៍ថា ការបើកចំហទិន្នន័យ ឬការបើកទូលាយឱ្យមានការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យទាំងរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន គឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងការចាប់យកទៅពន្យល់ និងផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋដើម្បីឱ្យពួកគាត់ងាយស្រួលយល់ និងឈានទៅរកការសម្រេចចិត្តកាន់តែប្រសើរ។
លើកឡើងនៅក្នុងវេទិកាពិភាក្សាស្តីពី “បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អភិបាលកិច្ចឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន” រៀបចំឡើងដោយបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ លោក សំអាន ម៉ាឌី បានបញ្ជាក់ថា ទិន្ន័យភាគច្រើនដែលបានមកពីការស្រាវជ្រាវមានការពិបាកយល់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ប៉ុន្តែក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន ពួកគាត់អាចយកទិន្ន័យទាំងអស់នោះមកធ្វើការកែសម្រួលឱ្យមានភាពងាយស្រួលយល់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ដូច្នេះ នៅពេលប្រជាពលរដ្ឋមានការយល់ដឹងច្រើន នោះពួកគាត់នឹងចូលរួម។
ជាមួយគ្នានេះ ការបើកសិទ្ធឱ្យអ្នកផ្សេងទៀតយកទិន្នន័យនទៅប្រើប្រាស់សម្រាប់ការងារផ្សេងៗ ក៏ជាការពង្រីកវិសាលភាព នៃការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យនោះបានប្រសើរជាងមុនផងដែរ។