យុវជន​ជាង១រយនាក់ ​រៀបចំសម្តែង​ល្ខោនខោលខ្នាត​ធំមិនធ្លាប់មាននៅសប្តាហ៍​ក្រោយ​
ភ្នំពេញ – នៅថ្ងៃទី២៥ និង​ថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២​ខាងមុខ​នេះ ក្រុមសិល្បៈ​យុវជន​ល្ខោនខោល និង​របាំង​បុរាណ​ជំនាន់ថ្មីប្រមាណជាង​១រយនាក់ នឹង​រៀបចំ​ការ​សម្តែង​ល្ខោន​ខោលខ្នាត​ធំមិនធ្លាប់មាន​ ដើម្បី​ជា​ការ​ចូលរួម​អបអសាទរ​ខួប​៤ឆ្នាំ នៃ​ការ​ដាក់បញ្ចូល​ល្ខោនខោល ជា​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​វប្បធម៌​អរូបី​នៃ​មនុស្សជាតិ​របស់​អង្គការ​យូណេស្កូ។
លោក ហង្ស ភូមិរ៉ា អ្នករៀបចំ​ និង​ដឹកនាំ​ការ​សម្តែង​នេះបាន​មានប្រសាសន៍ថា ក្រុមយុវជន​ទាំង​ជាង​១រយនាក់​នោះ ពួក​គេគឺជា​អ្នកស្រឡាញ់ល្ខោនខោល និង​បាន​​ហ្វឹកហាត់​រៀនជាមួយ​លោក​​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណ​៣ឆ្នាំ​មក​ហើយ ។ ដូច្នេះ​នៅ​សប្តាហ៍​ក្រោយ​នេះ ពោល​គឺនៅថ្ងៃទី២៥ និងថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ពួកគេ​នឹង​បញ្ចេញ​សមត្ថភាព ក្នុងនាមជា​សិល្បករមហាជន។
ការ​សម្តែង​ល្ខោនខោលរបស់ក្រុមសិល្បៈយុវជន​ល្ខោនខោល និង​របាំបុរាណជំនាន់ថ្មី នៅសប្តាហ៍ក្រោយនេះ នឹងដកស្រង់សម្តែង​ត្រង់ឈុត «ត្រីមេឃ» ដែល​ជាឈុត​ឆាកនៃការប្រយុទ្ធ​រវាងហនុមាន និង​យក្ស ក្នុងរឿង​រាមកេរ្តិ៍ ។ ការ​សម្តែង​នឹង​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ នៅទីស្នាក់ការ​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា​រាជធានីភ្នំពេញ អគារ​ខេមរានី តាមវិថីវិចិត្រសិល្បៈ ក្នុង​ភូមិព្រែកលៀប ខណ្ឌជ្រោយចង្វា រាជធានីភ្នំពេញ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ លោក ហង់ ភូមិរ៉ា ការសម្តែង​រយៈពេល​២ថ្ងៃនេះ នឹងទទួលទស្សនិកជន​តែ​ត្រឹម​ចំនួន ១ពាន់នាក់ប៉ុណ្ណោះ ។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ស្រឡាញ់គាំទ្រ​ការសម្តែង​ល្ខោនខោល ក៏​អាច​ទស្សនាការសម្តែងនេះបាន​ តាម​រយៈ​ការ​ផ្សាយ​ផ្ទាល់​តាមទំព័រ facebook របស់​ក្រុម​សិល្បៈយុវជន​ល្ខោនខោល និងរបាំបុរាណជំនាន់ថ្មី ក៏​ដូចជា​តាមរយៈ​ទំព័រ facebook របស់ AMS Education ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ល្ខោន​ខោល​របស់​កម្ពុជា​ ​ត្រូវ​បាន​អង្គការ​យូ​ណេស្កូដាក់​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​បញ្ជី​បេតិក​ភណ្ឌ​វប្បធម៌​អរូបី​នៃ​មនុស្ស​ជាតិ​ ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែវិច្ឆិកា​ឆ្នាំ​២០១៨ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ទី​១៣​នៃ​គណៈ​កម្មការ​អន្តររដ្ឋាភិបាល​សម្រាប់​ការ​ការពារ​បេតិកភណ្ឌ​វប្បធម៌​អរូបី​របស់​អង្គការ​យូ​ណេស្កូ នា​ទីក្រុង​ព័រល្វី​ ​សាធារណរដ្ឋ​ម៉ូរីស។
«ល្ខោនខោល» ជា​ប្រភេទ​ល្ខោន​ដ៏ចំណាស់​មួយ​ក្នុងចំណោម​ទម្រង់​សិល្ប​ទស្សនីយភាព​នៅ​កម្ពុជា។ ល្ខោនមួយនេះ អ្នករាំតម្រូវ​ឱ្យ​ពាក់មុខខ្មុកសម្ដែង ហើយរឿងដែលយកមកសម្តែងមានតែរឿងរាមកេរ្តិ៍មួយមុខប៉ុណ្ណោះ៕