ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នឹងរៀបចំការប្រកួតពានរង្វាន់អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តឆ្នើមកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងទិវាជាតិ វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ (ប.វ.ន) លើកទី៣ នាពេលខាងមុខ។
បើតាមអគ្គនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ កម្មវិធីពានរង្វាន់អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រកម្ពុជាឆ្នើម ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងចំនួន៤ រួមមាន ១.ធ្វើអតិបរិមាណកម្មតួនាទីគន្លឹះរបស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ សម្រាប់ដែនវិស័យ វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍, ២. ជ្រោមជ្រែងដល់មាគ៌ាជាអាជីពចំពោះអ្នកស្រាវជ្រាវ, ៣. ជំរុញការអប់រំស្ទែម (STEM) និង៤. ជំរុញឱ្យបន្សំការស្រាវជ្រាវទៅនឹងរបៀបវារៈស្រាវជ្រាវជាតិ។
ប្រធានបទស្រាវជ្រាវអាទិភាពសម្រាប់ការប្រកួតឆ្នាំនេះរួមមាន ៖ ស្បៀងអាហារក្នុងស្រុក, គោលការណ៍ណែនាំស្ថិរភាពលើការផ្គត់ផ្គង់ថាមពល, ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព, គ្រឿងបន្លាស់អេឡិចត្រូនិក និងមេកានិក, សេវាកម្ម ផ្អែកលើប្រព័ន្ធក្លោដ អគ្គិសនី និងទឹកស្អាត, អព្យាក្រឹតភាពកាបូន និងប្រព័ន្ធសុខាភិបាលឌីជីថល។
សម្រាប់ការវាយតម្លៃ នឹងធ្វើឡើងដោយសមាជិកនៃគណៈកម្មាការវាយតម្លៃចំនួនប្រាំពីររូបដែលអញ្ជើញមកពីស្ថាប័ននានារួមមាន ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ គណៈប្រឹក្សាយោបល់វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ អ្នកជំនាញជាតិនិងអន្តរជាតិ ក្រុមប្រឹក្សាសាកលវិទ្យាធិការនៃកម្ពុជា សមាគមក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម/ឯកជន និងអគ្គនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍។
អ្នកដែលឈ្នះក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនេះ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ នឹងទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ ២៤,០០០,០០០ រៀល ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ ១៨,០០០,០០០ រៀល និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ ១២,០០០,០០០ រៀល ។
ប្រសិនបើអ្នកជាអ្នកវិទ្យាសាស្ត្រ និងអ្នកស្រាវជ្រាវពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចដាក់ពាក្យដើម្បីចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែងនេះតាមរយៈ តំណរភ្ជាប់នេះ ។ ចាប់ផ្ដើមបើកទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃទី០៦ ខែមករា ដល់ថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥៕