តាមរយៈវីដេអូឃ្លីបចេញផ្សាយនៅលើបណ្តាញសង្គមរបស់ក្រសួងអប់រំ នាព្រឹកថ្ងៃទី៦ កុម្ភៈ នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការបំភ្លឺទៅដល់សាធារណជនថា សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាចេញពីថ្មីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៦ គឺជាសៀវភៅសិក្សាបន្ថែមលើសៀវភៅសិក្សាគោលរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប៉ុណ្ណោះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ថ្មីៗនេះ មានអ្នកនិពន្ធមួយក្រុម បានរៀបរៀងសៀវភៅប្រវត្តិសាស្រ្តសម្រាប់ការអានបន្ថែមទៅលើសៀវភៅសិក្សាគោល ដោយឈរលើគោលការណ៍ រួមមាន ៖ ១. បង្រៀនសិស្សឱ្យចេះគិត មិនទន្ទេញចាំមាត់, ទី២. ចេះវិភាគរកហេតុផល ដឹងពីមូលហេតុ នៃព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្រ្តនីមួយៗ ដឹងពីផលលំបាក នៃព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្រ្តនីមួយៗ, ទី៣. មានរូបភាពងាយស្រួលក្នុងការចងចាំ និង ទី៤. ការបង្រៀនតាមវិធិសាស្រ្តថ្មី ដើម្បីឱ្យសិស្សមានបំណិនសតវត្សទី២១ គឺបំណិននៅក្នុងការត្រិះរិះពិចារណា បំណិនក្នុងការស្រាវជ្រាវ ការធ្វើបទបង្ហាញ និងការធ្វើការងារជាក្រុម។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា នៅក្នុងការសរសេរសៀវភៅថ្មីនេះ គឺបានរក្សាខ្លឹមសារ នៃសៀវភៅប្រវត្តិសាស្រ្តចាប់តាំងពីទសវត្សទី៧០ រហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននៅដដែល ពោលគឺគោរពទៅតាមក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ មិនឱ្យមានការក្រឡៃប្រវត្តិសាស្រ្ត ពោលគឺនិយាយទៅលើការពិតជាក់ស្ដែង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា នៅក្នុងសៀវភៅថ្មីនេះ មានបន្ថែមចំណុចថ្មីមួយចំនួន រួមមាន ទី១. ចំណុចរណសិរ្សសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងរបបប៉ុលពត, ទី២. បន្ថែមនូវការទប់ស្កាត់ពីការវិលត្រឡប់វិញរបស់ខ្មែរក្រហម បន្ទាប់ពីត្រូវបណ្ដេញចេញពីទីក្រុងភ្នំពេញ, ទី៣. តួនាទីរបស់ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុងការតស៊ូប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងពួកខ្មែរក្រហម រួមទាំងការបង្កើតរណសិរ្សសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជា, ទី៤. ការអនុវត្តនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ នាំមកនូវសុខសន្តិភាពពេញលេញ និង ទី៥. ការផ្ដោតទៅលើការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមនៅកម្ពុជា ការអនុវត្តយុទ្ធសាស្រ្តត្រីកោណ យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ ដើម្បីសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ នៅក្នុងការរៀន និងបង្រៀនតាមបែបថ្មីនេះ គឺសិស្សត្រូវតែធ្វើការស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯង ជាពិសេស រៀនពីប្រភពផ្សេងៗ ពីសៀវភៅគោលសិក្សាដែលមានស្រាប់ និងពីសៀវភៅដែលត្រូវអានបន្ថែម រួមទាំងសៀវភៅខេមរយានកម្មដែលរៀបឡើងនៅទសវត្សរ៍ទី៧០ ក៏ដូចជាសៀវភៅផ្សេងៗទៀត និងឯកសារដែលសិស្សអាចរកបានតាមអ៊ីនធើណិត។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានអំពាវនាវឱ្យសាធារណៈជន ត្រូវអានសៀវភៅទាំងស្រុង ជាពិសេសយុវជនខ្មែរ ដើម្បីទទួលបាននូវចំណេះដឹងកម្រិតខ្ពស់ ឱ្យមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ ពោលគឺ ត្រូវអានទាំងស្រុង អានពីប្រភពផ្សេងៗ ជាពិសេសគឺប្រភពច្បាស់លាស់ដែលផ្ដោតលើការស្រាវជ្រាវបែបវិទ្យាសាស្រ្ត។
គួរជម្រាបជូនថា សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាចេញថ្មីពីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៦ មានចំនួន៣ចំណងជើង រួមមាន «ខ្មែរ និងដំណើរឆ្ពោះទៅសម័យអង្គរដ៏រុងរឿង» ថ្នាក់ទី៤, «ខ្មែរ និងដំណើរឆ្ពោះទៅក្រោមអាណាព្យាបាលបារាំង» ថ្នាក់ទី៥ និង «ខែ្មរ និងដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់វិបុលភាព» ថ្នាក់ទី៦៕