បន្ថែមទៅលើការបកស្រាយរបស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាដែលទើបបោះពុម្ពថ្មី សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ម្តងទៀតថា សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាដែលបោះពុម្ពថ្មីចំនួន៣ក្បាលនេះ គឺជាសៀវភៅបំពេញបន្ថែម របស់ក្រសួងអប់រំ ទៅលើសៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាសម្រាប់ថ្នាក់បឋមសិក្សា ដែលនិយាយអំពីប្រវត្តិសាស្រ្តខ្មែរ តាមដំណាក់កាល នៃប្រវត្តិសាស្រ្តដែលបានកកើត។
ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ីអឺរ៉ុប នាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ កុម្ភៈ សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ដោយធ្វើការពន្យល់ថា សៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាទាំង៣ក្បាល គឺ សៀវភៅថ្នាក់ទី ៤ និយាយពីដំណាក់កាលសម័យបុរេប្រវត្តិសាស្ត្រកម្ពុជា, សៀវភៅថ្នាក់ទី៥ និយាយពីសម័យចតុមុខឆ្ពោះមកសម័យអាណានិគមនិយមបារាំង និង សៀវភៅថ្នាក់ទី៦ និយាយពីសម័យសង្គមរាស្ត្រនិយម មកសម័យព្រះរាជាណាចក្របច្ចុប្បន្ន។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ការដែលក្រសួងអប់រំរៀបចំបោះពុម្ពសៀវភៅបំពេញបន្ថែមនេះ គឺជាទំនើបកម្មនៃរបៀបបង្រៀន ពោលគឺនៅក្នុងសៀវភៅមានរៀបជារូបភាពច្រើន ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សសិក្សាងាយយល់។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបញ្ចៀសការយល់ច្រឡំ និងការបកស្រាយខុស សម្តេចធិបតីបានណែនាំដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា យកសៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យាថ្មីនេះ ធ្វើជាទម្រង់ឌីជីថល ហើយបង្ហោះនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ដើម្បីឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នាបានអាន។
ស្របគ្នានេះដែរ សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានធ្វើការបង្ហាញពីខ្លឹមសារសំខាន់ខ្លះៗ នៅក្នុងសៀវភៅប្រវត្តិសាស្រ្តថ្នាក់ទី៦ ដែលជាដើមចមសំខាន់ដែលធ្វើឱ្យមានប្រតិកម្មនៅលើបណ្តាញសង្គម ដោយថា សៀវភៅនេះ មាន៥ជំពូក រួមមាន ៖ ជំពូក ១ និយាយពីស្នាដៃអតីតព្រះមហាក្សត្រ ដឹងគុណព្រះបរមរតនកោដ្ឋ, ជំពូក ២ ជំនាន់សាធារណរដ្ឋខ្មែរ និយាយពីការបែកបាក់ និងធ្វើរដ្ឋប្រហារ, ជំពូក ៣ កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ និងវាលពិឃាត ១៩៧៥-១៩៧៩, ជំពូក ៤ ការបង្កើតរបបថ្មីក្រោយពីផ្តួលរំលំប្រល័យពូជសាសន៍, ជំពូក ៥ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាថ្មី និងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតី ក៏បានបង្ហាញពីអត្ថន័យនៃស្តូបវិមានឈ្នះ ឈ្នះ គឺជាសមិទ្ធផលរបស់ខ្មែរ ដែលបង្កើតឡើងឈរលើបរិបទ និងអត្ថន័យច្បាស់លាស់របស់ខ្មែរ ដូចជា ៖ ៧ជ្រុង គឺកត្តាជ័យជំនះទាំង៧ នៃនយោបាយឈ្នះ ឈ្នះ រួមមាន ទី១ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជាមហាស្ថាបនិក និងជាអ្នកដឹកនាំបញ្ចប់សង្គ្រាម, ទី២ តួនាទីរដ្ឋបាលកណ្ដាល រដ្ឋអំណាច នៅនឹងកន្លែង អតីតរដ្ឋកម្ពុជា គឺជាកម្លាំងស្នូល, ទី៣ តួអង្គដែលចូលរួមចំណែកសកម្មភាពជាប្រតិបត្តិករស្នូល, ទី៤ ការកសាងនូវជំនឿទុកចិត្ត និងការដែលមិនសងសឹកគ្នា, ទី៥ កត្តាមនោគមន៍វិជ្ជា ភាពត្រឹមត្រូវខាងនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងពាណិជ្ជកម្ម, ទី៦ កត្តាការបរទេស និងការគាំទ្រពីសហគមន៍អន្តរជាតិ និងទី៧ ការបែកបាក់របស់ខ្មែរក្រហម៕