ក្រសួងអប់រំដាក់ចេញ​នូវ​អាទិភាព​ចំនួន៨ចំណុច ដើម្បីឆ្លើយតប​នឹង​បរិវត្តកម្ម​អប់រំ
ស្វាយរៀង – ចាប់ពីឆ្នាំ​២០២៣ ក្រសួងអប់រំ​យុវជន និង​កីឡា នឹងដាក់ចេញ​នូវ​អាទិភាព​ចំនួន​៨ចំណុច ដើម្បីឆ្លើយតប​នឹង​បរិវត្តកម្ម​អប់រំ។ នេះ​បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពិធីបើកបវេសនកាល​ឆ្នាំសិក្សា​២០២២-២០២៣ នៅវិទ្យាល័យ​ហ៊ុនសែន​ប្រសូត កាលពីពេលថ្ងៃទី២ មករា កន្លងទៅនេះ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី អាទិភាព​ទាំង​៨ចំណុច ដើម្បីឆ្លើយតប​នឹង​បរិវត្តកម្ម​​អប់រំ រួមមាន ៖ ១).ការបើកដំណើរការសាលារៀនប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ការស្តារឡើងវិញ និងការបន្តការសិក្សារៀនសូត្ររបស់សិស្សានុសិស្ស, ២).កំណែទម្រង់សាលារៀន, ៣).ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពគ្រូបង្រៀនប្រកបដោយគុណភាពកម្រិតខ្ពស់, ៤).ការអប់រំឌីជីថល, ៥).ការអប់រំវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា, ៦).ការអភិវឌ្ឍបំណិនសតវត្សទី២១ សម្រាប់យុវជន, ៧).ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពនៅឧត្តមសិក្សា និង ៨).ការពង្រឹងប្រព័ន្ធអប់រំ និងកសាងសមត្ថភាពស្ថាប័ន។
ជាមួយ​គ្នានេះ ដើម្បីគាំទ្រដល់កំណែទម្រង់សាលារៀន បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បាននិងកំពុងបន្តគាំទ្រ និងបង្កើនថវិកាមូលនិធិដំណើរការសាលារៀនជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ហើយ​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ នេះ ក្រសួងនឹងផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់សាលារៀនដែលបាននិងកំពុងអនុវត្តកំណែទម្រង់កម្រិតសាលារៀនបានល្អ ដូចជាការលើកកម្ពស់គុណភាព ប្រសិទ្ធភាព គណនេយ្យភាព និងតម្លាភាព នៃការដឹកនាំនិងគ្រប់គ្រងសាលារៀនការដឹកនាំ ការរៀន និងបង្រៀន ការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ការលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្សសហគមន៍ អាជ្ញាធរដែនដី និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការអភិវឌ្ឍសាលារៀន ជាដើម។ល។
សូម​បញ្ជាក់ថា ​បរិវត្តកម្ម​អប់រំ ក្នុង​បរិបទ​ឧស្សាហកម្ម​៤.០ មានសារៈ​សំខាន់ខ្លាំង​ណាស់​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​បោះជំហាន​ឱ្យ​ក្លាយ​ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​សេដ្ឋកិច្ច​បែបឌីជីថល និង​រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ។ ក្នុងនោះ​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​ឌីជីថល គឺត្រូវ​ឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​យុគសម័យ​បច្ចេកវិទ្យា ដោយ​ការធ្វើ​កំណែទម្រង់​សាលារៀន និង​កំណែទម្រង់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ ដោយ​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​ភាគីពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​មាន​សមត្ថភាព​ខ្ពស់គ្រប់ផ្នែក៕