ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសអ្នកជំនាញការអប់រំ ICT សម្រាប់គម្រោង “កសាងសមត្ថភាពបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានសម្រាប់ការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិនៅកម្ពុជា”
សម្រាប់លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស បេក្ខជន និងបេក្ខនារីត្រូវមានលក្ខណៈសម្បត្តិ ដូចជា មានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬខ្ពស់ជាងនេះលើជំនាញ ICT មានចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះអំពីប្រព័ន្ធអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា និងការអប់រំបែប ICT នៅតាមសាលារៀន។ លើសពីនេះ មានជំនាញទំនាក់ទំនងល្អប្រសើរ មានជំនាញនិយាយ និងសរសេរ ជាភាសាអង់គ្លេស និងភាសាខ្មែរច្បាស់លាស់ ។ ហើយ​សម្រាប់អ្នក​មានបទពិសោធន៍ការងារពាក់ព័ន្ធនឹងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត។
ជាមួយ​គ្នា ក៏​ត្រូវធានាគុណភាពលើការបកប្រែសៀវភៅសិក្សា ICT ពីភាសាខ្មែរទៅភាសាអង់គ្លេស និងពីភាសាអង់គ្លេសមកភាសាខ្មែរ គាំទ្រដំណើរការបើកសិក្ខាសាលានានានៅកម្ពុជា ជាមួយអ្នកជំនាញការ ICT ជនជាតិកូរ៉េ និងចូលរួមក្នុងកម្មវិធីកសាងសមត្ថភាពជាមួយគណៈកម្មការអភិវឌ្ឍសៀវភៅសិក្សាគោល និងពិនិត្យកម្មវិធីសិក្សា” នៅប្រទេសកូរ៉េ។ ជាពិសេស គាំទ្រដំណើរការសុំការអនុម័តលើសៀវភៅសិក្សាគោល និងកម្មវិធីសិក្សា ICT សម្រាប់មជ្ឈមណ្ឌលគរុកោសល្យភូមិភាគ និងអនុវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជា។