យុវជនជំនាន់ថ្មី​ បង្ហាញគំនិតកែប្រែមហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស និង​ព្រះនរោត្តម ជាបណ្តាញផ្លូវនៃទីក្រុងបៃតង ដោយគិតគូរពីបរិស្ថាន និងសុខមាលភាពប្រជាជន
ស្ថាបត្យករវ័យក្មេងចំនួន២ក្រុម ដែលសុទ្ធសឹងតែជាយុវជនជំនាន់ថ្មី ពួក​គេ​បានបង្ហាញអំពីគំនិតស្រដៀងគ្នា ក្នុងការ​កែប្រែមហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស ដែលពោរពេញដោយ​ចរាចរណ៍ និង​មហាវិថីព្រះនរោត្តម ទៅជា​បណ្តាញ​ផ្លូវ​នៃទីក្រុង​បៃតង រួម​បញ្ចូលជាមួយ​ការ​លើកទឹកចិត្តប្រជាជន​ឱ្យ​មានសកម្មភាពដើរ ជិះកង់ ព្រមទាំង​ប្រើប្រាស់សេវាកម្មសាធារណៈ នៅ​តាមបណ្តោយមហាវិថីទាំងពីរនេះ។ គំនិតថ្មីរបស់ស្ថាបត្យករវ័យក្មេង​ទាំង​២ក្រុមនេះ បានជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការ​ប្រកួត​គម្រោងកែលម្អទីក្រុងភ្នំពេញ តាមបណ្តោយ​មហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស និង​មហាវិថីព្រះនរោត្តម ដែល​រៀបចំ​ និង​គាំទ្រ​ដោយ​ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់។
មហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស គឺជាមហាវិថី​ដែលភ្ជាប់ពីស្ពានព្រះមុន្នីវង្ស ឬស្ពានក្បាលថ្នល់ រហូត​ដល់រង្វង់មូល​ស្ពានជ្រោយចង្វា, នៅ​តាម​បណ្តោយ​មហាវិថីនេះ ពោរពេញ​ដោយ​អគាររដ្ឋ ការិយាល័យ សណ្ឋាគារ និង​កន្លែង​ប្រកបអាជីវកម្ម។ ដោយ​ឡែកមហាវិថីព្រះនរោត្តម តភ្ជាប់ជាមួយ​ស្ពាន​ព្រះមុនីវង្ស ឬស្ពានក្បាលថ្នល់ ទៅកាន់រមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ដោយឆ្លងកាត់វិមានឯករាជ្យ វិទ្យាល័យ​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ មន្ទីរពេទ្យ​ព្រះអង្គឌួង និងទីតាំងវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្រ្តជាច្រើន។
លោក ចន្ធី ម៉ានីរត្ន័
លោក ចន្ធី ម៉ានីរត្ន័ ស្ថាបត្យករ ដែលជាសមាជិកក្រុមទទួលបានជ័យលាភី សម្រាប់គម្រោង “ការរចនាដងផ្លូវមុន្នីវង្ស” មានប្រសាសន៍ថា នៅតាមបណ្ដោយមហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស ជាផ្លូវដែលមានប្រវែងវែង និងជាវិថីដែលមានភាពមហាញឹកខ្លាំង​ព្រោះអ្នកធ្វើដំណើរច្រើន។ ដោយឡែកប្រវែងនៃមហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស ជាផ្លូវដែលបានឆ្លងកាត់សួនច្បារសាធារណៈ និងកន្លែងសំខាន់ៗជាច្រើន ដូចនេះការកែលម្អ និងកែច្នៃបណ្តោយ​មហាវិថីនេះឱ្យស្អាត និងមានសណ្ដាប់ធ្នាប់ឡើងវិញជាអ្វីដែលគួរតែកើតមានឡើងនៅពេលអនាគត។
លោក ម៉ានីរ័ត្ន បន្ថែមថា តាមរយៈ​ការ​ចុះ​ប្រមូលទិន្នន័យ មហាវិថីព្រះមុន្នីវង្សត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​ដោយ​មធ្យោបាយធ្វើដំណើរចម្រុះ ក្នុងនោះទោចក្រយានយន្ត​មានចំនួនច្រើន​ជាង​គេរហូត​ដល់ជាង៧០ភាគរយ ខណៈរថយន្ត​មាន​៤០ភាគរយ តែ​ការធ្វើដំណើរ​ដោយ​ថ្មើជើង កង់ និងមធ្យោបាយសាធារណៈ គឺមានចំនួនតិចតួច។ ទិន្នន័យ​ក៏​បានរកឃើញ​ដែរថា បណ្តោយ​មហាវិថីនេះ តែងមានការកកស្ទះចរាចរណ៍​ជាច្រើនចំណុចដូចជានៅ​ម្តុំ​រង្វង់មូលគួចកាណុងក្បែរគល់ស្ពានជ្រោយចង្វា ម្តុំក្បែរ​ផ្សារធំថ្មី ច្រកចូលផ្សារអូរឬស្សីជាដើម។ ដោយ​មើលឃើញ​ពីបញ្ហាទាំងនេះ ទើបគម្រោងរចនាកែលម្អដងផ្លូវព្រះមុន្នីវង្សបានគិតគូរទៅ​លើការដោះស្រាយផ្លូវចរាចរណ៍ដោយការប្រើប្រាស់សេវាសាធារណៈឱ្យបានច្រើនជាងមុន ពោល​គឺបន្ថែមរថយន្ត​ក្រុងសាធារណៈរត់តាម​បណ្តោយផ្លូវ​នេះបន្ថែម លើកទឹកចិត្ត​ប្រជាជន​ឱ្យ​ធ្វើដំណើរដោយថ្មើជើង ឬជិះកង់ និងបង្កើតទីក្រុងបៃតង ដែលវា​ក៏​នឹង​ចូលរួមកាត់បន្ថយការបំផ្លាញស្រទាប់អូហ្សូនដែលប៉ះពាល់ទៅដល់ផែនដី។
ក្រៅតែពីការ​គិតគូរ​លើ​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហាចរាចរណ៍ និង​បង្កើតទីក្រុងបៃតង គម្រោង​ រចនាដងផ្លូវព្រះមុន្នីវង្ស របស់ក្រុម​លោក ម៉ានីរ័ត្ន ក៏​បានគិតគូរដល់​ការចូលរួមថែរក្សាសុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់ និងរបស់សាធារណរួមឱ្យបានល្អ ដើម្បីអាចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ និងបង្កើនទំនាក់ទំនងជិតស្និតរវាងប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ ជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់មហាវិថីព្រះមុន្នីវង្សផងដែរ។
លោក តែ ម៉េឡូឌី តំណាង​ក្រុមជ័យលាភីលេខ១ គម្រោង​ “ការរចនាដងផ្លូវព្រះនរោត្ដម” ក៏​បាន​បង្ហាញពីការបំផុសគំនិតបន្ថែមទៅលើរចនាសម្ព័ន្ធនៅតាមបណ្ដោយមហាវិថីព្រះនរោត្តម ដែលភ្ជាប់គំនិតថ្មីៗដូចជា បង្កើតសួនស្មៅ ដាំដើមឈើ ឬសួនបៃតងតាមដងផ្លូវ មានការតុបតែងដាំផ្កា និងបន្ថែមតុកៅអីសម្រាកកម្សាន្តសម្រាប់សាធារណៈជន និងភ្ជាប់ដោយផ្លូវថ្មើរជើង និងផ្លូវសម្រាប់ជិះកង់។ ជាពិសេស ការបន្ថែមគំនិតសំខាន់ និងគួរយកចិត្តទុកដាក់ដូចជា សាលារៀន មន្ទីរពេទ្យ និងចំណតរថយន្តក្រុងសាធារណៈ ដោយមានការបង្ហាញពីក្ដារផ្សព្វផ្សាយនូវព័ត៌មាន ចំណេះដឹងទូទៅផ្សេងៗដែលអាចជាប្រយោជន៍ដល់សាធារណៈជន។
លោក តែ ម៉េឡូឌី
បើតាមលោក ម៉េឡូឌី បច្ចុប្បន្ននេះការប្រើប្រាស់បណ្ដោយផ្លូវព្រះនរោត្តម គឺមិនបានត្រឹម​ត្រូវនោះឡើយ ដោយលោក​សង្កេតឃើញថា កន្លែងខ្លះគេ​បានយកខឿនផ្លូវធ្វើជាកន្លែងចតរថយន្ត និងមិនទាន់ប្រើប្រាស់ផ្លូវឱ្យបានច្រើនអស់ពីលទ្ធភាព ជាពិសេសមិនទាន់ផ្ដល់ឱ្យប្រជាជនក្នុងតំបន់ប្រើប្រាស់ និងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ។
ជាមួយគ្នានេះ ស្ថាបត្យករវ័យក្មេង តែ ម៉េឡូឌី ក៏​បានសម្តែង​ក្តីរំពឹងថា ប្រសិនបើគម្រោងនេះ អាចកើតឡើងបាននៅពេលអនាគតដ៏ខ្លីនេះ លោកគិតថា វាពិតជាប្រសើរ ព្រោះអាចជំរុញឱ្យប្រជាជនខ្មែរដែលរស់​នៅតំបន់ជុំវិញមហាវិថីព្រះនរោត្ដមទទួលបានរស់ជាតិ នៃការរស់នៅបែបថ្មី និងទទួល​បានសុខភាពល្អតាមរយៈការធ្វើលំហាត់ប្រាណ ព្រមទាំងសកម្មភាពមមាញឹកជាច្រើនបែបសហគមន៍។
សូមជំរាបជូនថា គំនិតថ្មីរបស់ស្ថាបត្យករវ័យក្មេងទាំង២ក្រុម ក្នុងការ​កែលម្អ​ទីក្រុងភ្នំពេញ តាម​បណ្តោយ​មហាវិថីព្រះមុន្នីវង្ស និង​មហាវិថីព្រះនរោត្តម ត្រូវបានធ្វើឡើង​ក្នុងឱកាសព្រឹត្តិការណ៍​វិចិត្រ​សាល​ស្ថាបត្យកម្ម​២០២៤ ដែលរៀបចំ​ដោយ​ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ សហការជាមួយគណៈស្ថាបត្យករ​កម្ពុជា សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា សមាគមស្ថាបត្យករ នៃកម្ពុជា សមាគមស្ថាបត្យករអង្គរ និង​សមាគមវិនិយោគ សំណង់ និងស្ថាបត្យកម្ម​កម្ពុជា ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ដល់ថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤៕