អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ហាមពលរដ្ឋលេងល្បែងជះទឹកក្នុងឱកាសពិធី​បុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ដើម្បីបង្ការការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩
ភ្នំពេញ – ក្នុងឱកាសដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលរាជធានី ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានប្រកាសហាមដាច់ខាតមិនអនុញ្ញាតឱ្យប្រជាពលរដ្ឋលេងល្បែងជះទឹក ឬបាញ់ទឹក នៅតាមតំបន់សាធារណៈ វត្តអារាម និងកន្លែងរៀបចំសង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខាងមុខនេះទេ។ ឯកឧត្តមលើកហេតុផលថា ទាំងនេះគឺដើម្បីបង្ការការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ។
ឯកឧត្តម ឃួន ស្រេង មានប្រសាសន៍ថា បន្ទាប់ពី​អាកខានប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិឱ្យបានធំដុំអស់រយៈពេល​២ឆ្នាំកន្លងមក ដោយសារវិបត្តិ​នៃជំងឺកូវីដ១៩ សម្រាប់ឆ្នាំ​២០២២នេះ ក្រោមការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមោះមុតពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសបើកឱ្យមានការរៀបចំពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី និងការរៀបចំកម្មវិធីសប្បាយៗនៅតាមទីវត្តអារាម និងកន្លែងសាធារណៈឱ្យបានល្អប្រសើរដើម្បីបង្កលក្ខណៈសប្បាយរីករាយជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្រាប់​រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានត្រៀមលក្ខណៈរួចរាល់ហើយ​ក្នុងការរៀបចំកម្មវិធីសង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មីនៅទីតំាងតំបន់ប្រវត្តិសាស្រ្តវត្តភ្នំ និងនៅតាមវត្តទាំង១៥០ ទូទំាងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានរៀបចំកម្មវិធីទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី និងកម្មវិធីកម្សាន្តសប្បាយ រួមមាន រាំ ច្រៀង លេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក៏​បានជំរុញឱ្យរដ្ឋបាលខណ្ឌ និងកងកម្លាំងចម្រុះត្រូវតែពង្រឹងវិធានការការពារសន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់នៅគ្រប់ទីកន្លែង កម្សាន្តសប្បាយ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាបង្កើនភាពកក់ក្តៅ សុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមកលេងកម្សាន្តប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយ និងគ្មានឧបសគ្គណាមួយមករំខាន។ ក្នុងនោះ​ក៏​ត្រូវទប់ស្កាត់ឱ្យខាងតែបានការលេងល្បែងបាញ់ទឹក ព្រោះថា វាពុំមែនជាល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរឡើយ  ម្យ៉ាងទៀតវាអាចឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ទៅតាមទឹកដែលបានបាញ់នោះផង។
ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង
“កងកម្លំាងចម្រុះ ត្រូវចូលរួមទប់ស្កាត់ឱ្យខានតែបានករណីលេងល្បែងបាញ់ទឹកនាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិនាពេលខាងមុខនេះ ព្រោះវាជាបញ្ហាប្រឈមមួយនាំឱ្យឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩”
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមឃួង ស្រេង បានណែនាំឱ្យមន្ទីរសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូនរាជធានីភ្នំពេញរៀបចំសោភ័ណភាព តុបតែងលម្អភ្លើងចម្រុះពណ៌នៅតាមដងផ្លូវ ទីវត្តអារាដម និងនៅតំបន់រមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យទីតំាងទំាងអស់នោះ កាន់តែមានសម្រស់ស្រស់ស្អាតនាពេលរាត្រី ជាទីក្រុងស៊ីវិល័យ ដែលទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋដែលមកលេងកម្សាន្តនាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីខាងមុខ។
សូមបញ្ជាក់ថា ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នឹងប្រារព្ធឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី១៤-១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ដោយ​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាលបានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​មាន​ការ​រៀបចំការកម្សាន្ត​នានាក្រោយ​ពីធូរស្រាល នៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ប៉ុន្តែ​ក៏​ត្រូវ​ប្រកាន់ភ្ជាប់​នូវ​វិធានការ​សុខាភិបាល និងការរស់នៅបែបគន្លងថ្មី៕