ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំការប្រឡងសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ គណិតវិទ្យា និងរូបវិទ្យា ថ្នាក់ទី៩ និងថ្នាក់ទី១២ ដោយគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងបំណងដើម្បីពង្រឹងគុណភាពអប់រំ និងអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប្រកបដោយសីលធម៌។
បើតាមឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ការប្រឡងសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ គណិតវិទ្យា និងរូបវិទ្យា ថ្នាក់ទី៩ និងថ្នាក់ទី១២ នឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល ៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃ១២ ដល់ថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។
តាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា ការប្រឡងជ្រើសរើសសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២៣នេះ ក្រសួងអប់រំបានជ្រើសរើសវិទ្យាល័យ នេត យ៉ង់ ស្ថិតក្នុងខេត្តបាត់ដំបងដែលជាមណ្ឌលប្រឡងសិស្សពូកែ ប្រចាំរាជធានី ខេត្ត និងទូទាំងប្រទេស។ ក្រោយដំណើរការប្រឡងសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសរួចរាល់ ប្រតិភូប្រចាំរាជធានីខេត្តនីមួយៗនឹងនាំបេក្ខជនសិស្សពូកែធ្វើដំណើរតាមរម្មណីយដ្ឋានកែច្ឆៃ ធម្មជាតិ និងវប្បធម៌។
យោងតាមសេចក្ដីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ ការប្រឡងជ្រើសរើសសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសបានកំណត់យក ២កម្រិតថ្នាក់ គឺថ្នាក់ទី៩ និងទី១២។ ចំណែកវិញ្ញាសាប្រឡងរួមមានផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ គណិតវិទ្យា និងរូបវិទ្យា។ ប្រធានវិញ្ញាសាប្រឡងជ្រើសរើសសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស រៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយគិតតាមកម្មវិធីសិក្សាពីថ្នាក់ទី៧ ដល់ថ្នាក់ទី៩ សម្រាប់ការប្រឡងសិស្សពូកែថ្នាក់ទី៩ និងពីថ្នាក់ទី៧ ដល់ថ្នាក់ទី១២ សម្រាប់ការប្រឡងសិស្សពូកែថ្នាក់ទី១២។
ចំពោះជ័យលាភីសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស ត្រូវទទួលបានរង្វាន់ និងការលើកទឹកចិត្តពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា រួមមាន ប្រកាសស្តីពីការទទួលស្គាល់សិស្សពូកែដោយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មួយច្បាប់, មេដាយមួយគ្រឿង សម្រាប់បេក្ខជនជ័យលាភី ចំណាត់ថ្នាក់ពីលេខ១ ដល់លេខ៣ និងវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់សិស្សពូកែទូទាំងប្រទេសមួយច្បាប់ រួមទាំងប្រាក់រង្វាន់តាមចំណាត់ថ្នាក់។ បេក្ខជនជ័យលាភីសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស ក៏អាចមានប្រាក់រង្វាន់ ឬវត្ថុផ្សេងៗបន្ថែមទៀតពីសប្បុរសជន។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រកាសលទ្ធផលប្រឡងសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស ការចែកវិញ្ញាបនបត្រ និងចែករង្វាន់ជ័យលាភីសិស្សពូកែទូទាំងប្រទេស នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ នៅវិទ្យាល័យ នេត យ៉ង់ ខេត្តបាត់ដំបង៕