នាព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសម្រេចផ្អាកដំណើរការសាលារៀននៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ រួមមាននៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តព្រះវិហារ ជាបណ្ដោះអាសន្ន ដោយសារមានការបើកបាញ់ប្រហាររបស់យោធាថៃ មកលើកងទ័ពកម្ពុជា។
បើតាមក្រសួងអប់រំ សាលាដែលត្រូវបិទទ្វារ រួមមាន សាលារៀនដែលស្ថិតនៅស្រុកបន្ទាយអំពិលទាំងអស់ និងសាលាមួយចំនួននៅខេត្តឧត្ដរមានជ័យនៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែន និងសាលារៀននៅស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្សទាំងអស់នៅសាលារៀនមួយចំនួនតាមព្រំដែន បានវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញអស់ហើយនៅព្រឹកមិញ។ បើតាមលោកជំទាវអ្នកនាំពាក្យ ពេលនេះ ក្រសួងអប់រំ កំពុងតាមដានព័ត៌មានយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយគណៈគ្រប់គ្រងសាលានៅតាមព្រំដែន។
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងការពារជាតិ នៅព្រឹកមិញនេះថា ចាប់ពីវេលាម៉ោងប្រមាណ ០៥:០៤នាទី ព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ យោធាថៃបានបើកការបាញ់ប្រហារមកលើកងកម្លាំងកម្ពុជា នៅក្នុងតំបន់អានសេះ ខេត្តព្រះវិហារ បន្ទាប់មកបាញ់នៅប្រាសាទតាមាន់ធំ ដោយប្រើប្រាស់រថក្រោះបាញ់ចូលជាច្រើន និងនៅតំបន់ប្រាសាទព្រះវិហារ នៅ៥មករា និងនៅចំការចេក។
លោកជំទាវឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ការបើកការវាយប្រហារនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីយោធាថៃបានធ្វើសកម្មភាពបង្កហេតុជាច្រើនរាប់មិនអស់ច្រើនថ្ងៃមកហើយ ជាពិសេសឧបទវហេតុកាលពីម្សិលមិញនៅព្រលានថ្ម ក្នុងចេតនាញុះញង់ដើម្បីនាំដល់ការប៉ះទង្គិចគ្នា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ពេលនេះ កម្ពុជាបានជូនដំណឹងជាលើកទីពីរទៅក្រុមអ្នកសង្កេតការណ៍អាស៊ាន (AOT) អំពីឧប្បត្តិហេតុនេះរួចហើយ ព្រមទាំងគ្រោងនឹងស្នើឱ្យ AOT ចុះទៅទីតាំង ដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវស៊ើបអង្កេត ដើម្បីស្វែងរកការពិត និងធានាឱ្យបាននូវតម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងភាពត្រឹមត្រូវ៕