ភ្នំពេញ – រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានឯកភាពផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងជាង ១លានដុល្លារអាម៉េរិកដល់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលពីរនៅកម្ពុជា ដើម្បីកសាងសមត្ថភាពយុវជន លើកកម្ពស់សុខភាពសហគមន៍ និងអនាម័យ ។ ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងដែលបានចុះហត្ថលេខាកាលពីថ្ងៃទី០៩ ខែមីនាកន្លងទៅ បានប្រគល់ទឹកប្រាក់ជាង ៤សែនបួនម៉ឺនដុល្លារអង្គការកុមារឥតព្រំដែន (KnK) និងទឹកប្រាក់ជាង ៦សែនបួនម៉ឺនដុល្លារដល់អង្គការ World Vision Japan (WVJ)។
អង្គការកុមារឥតព្រំដែន (KnK) នឹងយកទឹកប្រាក់ទាំងនោះទៅអនុវត្តគម្រោងកសាងសមត្ថភាពយុវជនក្នុងខេត្តប៉ៃលិន តាមរយៈការពង្រឹងមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាសហគមន៍ (ឆ្នាំទី៣) ហើយអង្គការ World Vision Japan នឹងអនុវត្តគម្រោងការរួមបញ្ចូលគ្នា សុខភាព អាហារូបត្ថម្ភ ទឹកស្អាត និងអនាម័យ ក្នុងខេត្តព្រះវិហារ (ឆ្នាំទី៣) ។
ឯកឧត្តម មិកាមិ ម៉ាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុន បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអង្គការទាំងពីរដែលបានចូលរួមក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន។ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនចាត់ទុកថា ការធ្វើការជាមួយអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានកម្ពុជាមានសារៈសំខាន់ស្មើគ្នា នៅក្នុងការចូលរួមចំណែកក្នុងការកែលម្អគុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងទីតាំងគម្រោងនីមួយៗ។
សូមជម្រាបថា កាលថ្ងៃទី០៧ ខែមីនា រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានឯកភាពផ្តល់ថវិកាចំនួនជាង ២សែនប្រាំមួយម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ក្រោមជំនួយ ឥតសំណងសម្រាប់គម្រោងទ្រង់ទ្រាយតូចសន្តិសុខមនុស្សជាតិ គូសាណូណិ សម្រាប់ការដំឡើងបរិក្ខារពេទ្យនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ឯកឧត្តម មិកាមិ ម៉ាសាហ៊ីរ៉ូ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុន និងអ្នកតំណាងអង្គភាពទទួលជំនួយ បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចសន្យាផ្តល់ជំនួយឥតសំណងនេះ ក្រោមវត្តមានរបស់ ឯកឧត្តម ជា សុផារ៉ា ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់។ ជំនួយឥតសំណងនេះ មានគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងទីតាំងគម្រោង។
កាលពីនៅថ្ងៃទី០៤ ខែមីនា រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន បានឯកភាពផ្តល់ថវិកាសរុបចំនួនជាង ២សែនប្រាំមួយម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ក្រោមជំនួយឥតសំណងសម្រាប់គម្រោងទ្រង់ទ្រាយតូចសន្តិសុខមនុស្សជាតិ គូសាណូណិ សម្រាប់ការដំឡើងឧបករណ៍សិប្បនិម្មិត រណប និងព្យាបាលដោយចលនា នៅមជ្ឈមណ្ឌលស្តារលទ្ធភាពពលកម្មកាយសម្បទាខេត្តក្រចេះ និងការសាងសង់ឡើងវិញស្ថានីយផលិតទឹកស្អាតខ្នាតតូចនៅក្នុងឃុំចំនួន៨ ក្នុងខេត្តចំនួន៤ ព្រមទាំងការផ្តល់ការផ្តល់ឧបករណ៍ផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនៅសាលារៀនក្តីសង្ឃឹមកាណាន ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង៕