បេក្ខជនវិទ្យាល័យពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង ជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ពានរង្វាន់សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន ផ្នែកតែងនិពន្ធ
ភ្នំពេញ- នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរកឃើញបេក្ខជនជ័យលាភីប្រឡងប្រណាំងផ្នែកតែងនិពន្ធ ពានរង្វាន់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ។ ក្រសួងអប់រំបានប្រកាសបេក្ខជនជ័យលាភីបីរូប ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ផ្នែកតែងកំណាព្យក្នុងឱកាសអបអរសាទរ ទិវាជាតិអំណាន លើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទ « អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល» ។
លទ្ធផលបេក្ខជនជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើបេក្ខជនឈ្មោះ ជោ ស្រីណាង សិស្សថ្នាក់ទី១២ មកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង ប្រធានបទ អំណានជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតក្នុងសង្គមឌីជីថល ។ ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ពានរង្វាន់ សម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន ផ្នែកតែងនិពន្ធ បាននិយាយថា នៅពេលទទួលដំណឹងថាខ្លួនជាប់ជ័យលាភីលេខ១ នាងមានអារម្មណ៍រំភើបរីករាយរហូតស្រក់ទឹកភ្នែក ព្រោះជាសេចក្ដីសង្ឃឹមដែលនាងប៉ងចង់យកជ័យលាភីលេខ១ តំណាងឱ្យវិទ្យាល័យរបស់ខ្លួន។
យុវតី ជោ ស្រីណាង
“ខ្ញុំតាំងចិត្តថានឹងខិតខំប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពនៅក្នុងការតែងនិពន្ធនេះ ហើយខ្ញុំរំពឹងចង់បានចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ដើម្បីជាកិត្តិយសជូនវិទ្យាល័យរបស់ខ្ញុំ ”
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកតែងនិពន្ធ បន្ថែមថា ចូលរួមប្រកួតតែងនិពន្ធនេះ ដោយសារចង់បង្ហាញពីសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនតាមរយៈស្នាដៃតែកំណាព្យ និងជម្នះភាពភ័យខ្លាចរបស់ខ្លួនដែលកន្លងទៅធ្លាប់ចូលរួមប្រកួតប៉ុន្តែមិនទទួលបានលទ្ធផលល្អ ។ យុវតី ជោ ស្រីណាង បន្តថា ដោយសារមានការជំរុញទឹកចិត្តពីក្រុមគ្រួសារ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងកម្លាំងចិត្តពីខ្លួនឯងចង់ចូលរួមប្រកួតស្នាដៃតែងនិពន្ធម្ដងទៀត ដើម្បីបង្ហាញសមត្ថភាពថាខ្លួនពិតជាអាចធ្វើបានល្អជាងពេលមុន។
“ដើម្បីតែងកំណាព្យមួយល្អ យើងត្រូវមានចិត្តស្រឡាញ់ តាំងចិត្តស្រមើស្រមៃខ្ពស់មុននឹងចាប់ផ្ដើមតែងនិពន្ធ ជាពិសេសត្រូវអានប្រធានបទនោះបានច្បាស់ ផ្ដល់នូវតម្លៃអប់រំ ចំណេះដឹង ឱ្យអ្នកស្ដាប់ អ្នកអាន បានត្រិះរិះពិចារណាវាយតម្លៃ និងទទួលបានគំនិតអប់រំចេញពីកំណាព្យ”
ជុំវិញការប្រកួតតែងនិពន្ធនេះ យុវតី ជោ ស្រីណាង ទទួលបានបទពិសោធន៍ជាច្រើនដែលជួយជំរុញនាងឱ្យមានភាពក្លាហាន មានឱកាសបង្ហាញមត្ថភាពតាមរយៈស្នាដៃកំណាព្យ ស្គាល់បរិបទសង្គមបានយ៉ាងច្បាស់ ស្គាល់អត្ថន័យរបស់ពាក្យខ្មែរយកមកប្រើនៅក្នុងកំណាព្យឱ្យមានសោភ័ណភាពល្អ។ ស្របគ្នានេះ ស្រីណាង បន្តថា កំណាព្យមានការលំបាកក្នុងការតែងនិពន្ធ ទាមទារដឹងពីធាតុសំខាន់ៗរបស់កំណាព្យ រួមមាន ចង្វាក់ ចំណាប់ជួន កាព្យមាត្រ រង្វាស់កាព្យ និងសង្គមបរិយាកាស ហើយចាំបាច់កត់ចំណាំនិយមន័យឱ្យបានច្បាស់លាស់ ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ញ៉ាន់ សុវណ្ណ នាយកវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង មានប្រសាសន៍ថា វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង ស្ថិតក្នុងស្រុករំដួល ស្ថិតក្នុងភូមិទួលតាកែវ ឃុំពងទឹក ស្រុករំដួល ខេត្តស្វាយរៀង ដែលមានព្រំប្រទល់ខាងកើតជាប់ប្រទេសវៀតណាម ។ លោក ញ៉ាន សុវណ្ណ បន្តថា លោកមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ រំភើបរកអ្វីប្រៀបផ្ទឹមពុំបាន ព្រោះជាលើកទីមួយដែលវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង មានសិស្សចូលរួមប្រកួតទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកតែងនិពន្ធ។
លោក ញ៉ាន់ សុវណ្ណ នាយកវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង
“ខ្ញុំសប្បាយចិត្តមែនទែន ហើយមិនមែនតែខ្ញុំទេ ប៉ុន្តែគឺគណៈគ្រប់គ្រងសាលា និងបុគ្គលិកអប់រំទាំងអស់សប្បាយរីករាយ រំភើបចិត្តដែលជាកិត្តិយសមួយសម្រាប់សាលា ក៏ដូចជាមន្ទីរអប់រំខេត្ត ដែលមានសិស្សទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកតែងនិពន្ធ”
នាយកវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង បន្ថែមថា ស្រីណាងធ្លាប់ទទួលបានការសិក្សារៀនសូត្រច្រើនទាក់ទងនឹងកំណាព្យ ការតែងនិពន្ធ ហើយមុនទៅប្រឡងសាលាក៏មានធ្វើការប្រឡងជម្រុះគ្រប់សាលារៀន ព្រមទាំងជួយហ្វឹកហាត់បន្ថែមពីលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ផ្នែកអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ។ លោកនាយក បន្តថា ស្រីណាង ជាសិស្សមានអត្តចរិកស្លូតបូត ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ជាសិស្សពូកែ ទោះបីជាគាត់ស្ថិតនៅក្នុងគ្រួសារដែលមានជីវិភាពមធ្យម ។
លោក ញ៉ាន សុវណ្ណ នាយកវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ស្រីណាងនឹងក្លាយជាសិស្សពូកែតំណាងឱ្យវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពងទឹក ខេត្តស្វាយរៀង ជួយលើកមុខមាត់សាលារៀន នឹងសង្ឃឹមថាគាត់ទទួលបាននិទ្ទេសA ពេលប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះ”
លោក ញ៉ាន សុវណ្ណ បបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្នុងនាមជានាយកសាលាមួយរូប លោកប្ដេជ្ញានឹងបន្តការដឹកនាំសាលារៀន ឱ្យទទួលបានការរីកចម្រើន ទាំងគុណភាពអប់រំ និងការអភិវឌ្ឍក្នុងសាលាឱ្យបានល្អប្រសើរ បើប្រៀបធៀបក្នុងស្រុក ។ លោកនាយកបន្តថា ទោះបីជាសាលាទទួលបានការជួយឧបត្ថម្ភពីសប្បុរសជនបន្តិចបន្តួចក៏ដោយ ប៉ុន្តែលោកនៅតែតស៊ូ ខិតខំប្រឹងប្រែង គ្រប់គ្រង អប់រំ ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សនៅទីនេះ ឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អនៅពេលគាត់បញ្ចប់ការសិក្សានៅថ្នាក់ទី១២ និងចេញបម្រើការងារជាមន្រ្តីរាជការ និងតាមបណ្ដាអង្គភាពផ្សេងៗ៕