ភ្នំពេញ – ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជន និងការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជន គឺជាគោលដៅរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដូច្នេះកិច្ចការសំខាន់មួយដើម្បីកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ គឺការបង្កើតការងារ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរង នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ក្នុងពិធីសម្ពោធរោងចក្រផលិតកេសកាតុង OJI PACKAGING Cambodia កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាមទស្សនៈរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត មានកិច្ចការធំៗចំនួនបី នៅក្នុងកិច្ចការបង្កើតការងារជូនប្រជាជន នោះគឺ ៖
១). បរិមាណ ៖ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត បរិមាណ គឺមិនត្រូវប្រមូលផ្តុំតែនៅរាជធានីភ្នំពេញ ឬខេត្តព្រះសីហនុ ឬក៏នៅទីណានោះទេ ហើយជាគោលដៅរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺត្រូវបង្កើតការងារឱ្យបានច្រើន និងរុញការងារឱ្យដល់មូលដ្ឋាន។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត
“កន្លែងណាដែលមានសក្តានុពលខាងកសិកម្ម យើងជំរុញខាងកសិកម្ម, កន្លែងណាមានសក្តានុពលក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យទេសចរណ៍ យើងលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្កើតនូវឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍… ធ្វើយ៉ាងណាយើងបង្កើតការងារឱ្យបានច្រើន បង្កើតនៅកន្លែងដែលមានសក្តានុពល និងរុញឱ្យដល់មូលដ្ឋានដើម្បីឱ្យកូនចៅប្រជាពលរដ្ឋយើងមានការងារធ្វើ”
២). គុណភាព ៖ ចំពោះអាជីវកម្ម ឬការវិនិយោគដែលមានគុណភាព គឺជាកិច្ចការមួយយើងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ , គុណភាពមាន៥ចំណុច ទី១ ការវិនិយោគដែលមានយុទ្ធសាស្រ្តច្បាស់លាស់ និងយូរអង្វែង, ២.ការផ្តល់ឱកាសឱ្យកម្មករនិយោជិតទទួលបាននូវបៀវត្សរ៍ និងអត្ថប្រយោជន៍ល្អ រួមជាមួយនឹងឱកាសឱ្យគាត់បង្កើនសមត្ថភាព, ៣.ការវិនិយោគ និងបង្កើតការងារដែលផ្តល់ការការពារសិទ្ធិ និងយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើសុខមាលភាពរបស់អ្នកទាំងអស់គ្នា ជាពិសេសរបស់កម្មករនិយោជិត, ៤.ការវិនិយោគត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ផងដែរទៅលើបរិស្ថាន សហគមន៍ និងសង្គមជាតិ, និង ៥.ការពង្រឹងការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធិភាព ផលិតភាពការងារ តាមរយៈការនាំចូលនូវបច្ចេកវិទ្យាទំនើប និងការពង្រឹងនូវរបៀបរបបការងារថ្មី។
“ការគ្រប់គ្របទាំង៥ចំណុចនេះ ខ្ញុំគិតថា ជាកត្តារួមផ្សំនៃការកំណត់ថា តើវិនិយោគណាមួយ ឬអាជីវកម្មណាមួយដែលមានគុណភាព… គុណភាពនៃការផ្តល់ឱ្យការងារ គុណភាពបរិស្ថាន គុណភាពផាសុកភាព គុណភាពរក្សាច្បាប់ គុណភាពការចូលរួមចំណែក និងការពង្រឹងនូវរបៀបរបបការងារ និងបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា”
៣). សមធម៌ ៖ ការវិនិយោគដែលមានលក្ខណៈសមធម៌ ត្រូវគិតទាំងនិយោជក និងនិយោជិត ។ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត តួរអង្គទាំងពីរសំខាន់នៅក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធសង្វាក់ឯកជនឱ្យដើរ ដោយយើងមិនអាចគិតតែក្រុមហ៊ុន ហើយអត់គិតពីកម្មករ ហើយក៏មិនអាចគិតពីកម្មករ មិនគិតពីការបង្កលក្ខណៈដល់ក្រុមហ៊ុនដើម្បីដំណើរការ ដូចជាការផ្តល់នូវការលើកទឹកចិត្តផ្សេងៗបាននោះទេ។ ពោលគឺធ្វើយ៉ាងណា ឱ្យមានសុខដុមនីយកម្មរវាងនិយោជក និងនិយោជិត។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ច្បាប់ដែលកម្ពុជាបានដាក់ចេញ គឺដើម្បីការពារកម្មករកម្មការិនី ធ្វើយ៉ាងណានៅក្នុងព្រំដែនមួយដែលធ្វើឱ្យភាគីទាំងពីរអាចរួមគ្នាបាន សហការគ្នា ស្រឡាញ់គ្នា និងជួយគ្នា។
“យើងអត់កាន់ជើងពីណាគេទេ យើងកាន់ជើងជាតិយើងទាំងមូល ផលប្រយោជន៍យើងជារួម ទាំងសេដ្ឋកិច្ច ទាំងផលប្រយោជន៍ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋយើង ជាពិសេសកម្មករកម្មការិនី…”
ដូច្នេះហើយ រាជរដ្ឋាភិបាលលើកទឹកចិត្ត ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការវិនិយោគប្រកបដោយសមធម៌ សំដៅផ្តល់នូវអត្ថប្រយោជន៍ដល់ទាំងនិយោជិត និងនិយោជក ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យភាគីទាំងពីរសប្បាយចិត្តរួមគ្នាធ្វើការ។ បើទាំងពីរសប្បាយចិត្តបានផលរួមនៅក្នុងសង្គមជាតិរបស់យើង សេដ្ឋកិច្ចបានដើរ ប្រជាពលរដ្ឋយើងបានការងារធ្វើ មានការគាំពារច្បាស់លាស់ បៀវត្សរ៍បានកើន នោះនឹងមានការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ៕