ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ កិច្ច​ការ​សំខាន់​ក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ គឺការ​បង្កើត​ការងារ
ភ្នំពេញ – ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជន និង​ការ​លើក​កម្ពស់ជីវភាព​ប្រជាជន គឺជា​គោល​ដៅ​របស់ប្រទេស​កម្ពុជា ដូច្នេះ​កិច្ច​ការ​សំខាន់​មួយ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ គឺ​ការ​បង្កើត​ការងារ​ ។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរង នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ក្នុងពិធីសម្ពោធ​រោងចក្រ​ផលិតកេសកាតុង OJI PACKAGING Cambodia កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាម​ទស្សនៈរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត មានកិច្ច​ការ​ធំៗចំនួន​បី នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ការ​បង្កើត​ការងារ​ជូន​ប្រជាជន នោះគឺ ៖
១). បរិមាណ ៖ បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត បរិមាណ គឺមិន​ត្រូវ​ប្រមូលផ្តុំ​តែ​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ ឬខេត្តព្រះសីហនុ ឬ​ក៏​នៅទីណានោះទេ ហើយ​ជាគោល​ដៅ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺ​ត្រូវ​បង្កើត​ការងារ​ឱ្យ​បានច្រើន និង​រុញ​ការងារ​ឱ្យ​ដល់​មូលដ្ឋាន។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត
“កន្លែង​ណាដែលមាន​សក្តានុពលខាងកសិកម្ម យើង​ជំរុញ​ខាងកសិកម្ម, កន្លែង​ណាមានសក្តានុពល​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍវិស័យ​ទេសចរណ៍ យើង​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​បង្កើត​នូវ​ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍… ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​យើង​បង្កើត​ការងារ​ឱ្យ​បានច្រើន​ បង្កើត​នៅ​កន្លែង​ដែលមាន​សក្តានុពល និង​រុញ​ឱ្យ​ដល់មូលដ្ឋានដើម្បីឱ្យ​កូនចៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​មានការងារធ្វើ”
២). គុណភាព ៖ ចំពោះ​អាជីវកម្ម ឬការវិនិយោគ​ដែលមានគុណភាព គឺជា​កិច្ច​ការ​មួយ​យើង​ត្រូវ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ , គុណភាពមាន៥ចំណុច ទី១ ការវិនិយោគ​ដែលមាន​យុទ្ធសាស្រ្ត​ច្បាស់លាស់ និងយូរ​អង្វែង, ២.ការផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​កម្មករ​និយោជិត​ទទួលបាន​នូវ​បៀវត្សរ៍ និង​អត្ថប្រយោជន៍​ល្អ រួម​ជាមួយ​នឹង​ឱកាសឱ្យ​គាត់បង្កើន​សមត្ថភាព, ៣.ការវិនិយោគ​ និង​បង្កើត​ការងារ​ដែលផ្តល់​ការ​ការពារសិទ្ធិ និង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ទៅ​លើសុខមាលភាពរបស់អ្នកទាំងអស់គ្នា ជាពិសេស​របស់កម្មករនិយោជិត, ៤.ការវិនិយោគ​ត្រូវ​យកចិត្ត​ទុកដាក់ផងដែរ​ទៅ​លើបរិស្ថាន សហគមន៍ និង​សង្គមជាតិ, និង ៥.ការពង្រឹងការ​លើក​កម្ពស់ប្រសិទ្ធិភាព ផលិតភាពការងារ តាមរយៈ​ការ​នាំ​ចូល​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប និង​ការ​ពង្រឹង​នូវ​របៀបរបបការងារថ្មី។
“ការគ្រប់គ្របទាំង​៥ចំណុចនេះ ខ្ញុំគិតថា ជាកត្តារួមផ្សំ​នៃការ​កំណត់ថា តើវិនិយោគណាមួយ ឬអាជីវកម្មណាមួយ​ដែលមានគុណភាព… គុណភាពនៃការផ្តល់​ឱ្យ​ការងារ គុណភាពបរិស្ថាន គុណភាពផាសុកភាព គុណភាពរក្សាច្បាប់ គុណភាពការចូលរួមចំណែក និង​ការ​​ពង្រឹង​នូវ​របៀបរបបការងារ និង​បច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា”
៣). សមធម៌ ៖ ការវិនិយោគ​ដែលមាន​លក្ខណៈសមធម៌ ត្រូវ​គិត​ទាំង​និយោជក និង​និយោជិត ។ បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ាណែត តួរអង្គទាំងពីរសំខាន់​នៅ​ក្នុង​ការ​បង្កើតប្រព័ន្ធសង្វាក់​ឯកជន​ឱ្យ​ដើរ ដោយ​យើង​មិន​អាច​គិតតែក្រុមហ៊ុន ហើយ​អត់គិត​ពីកម្មករ ហើយ​ក៏​មិន​អាច​គិត​ពីកម្មករ មិន​គិត​ពី​ការ​បង្ក​លក្ខណៈ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ដើម្បីដំណើរ​ការ ដូចជា​ការ​ផ្តល់​នូវ​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ផ្សេងៗ​បាន​នោះទេ។ ពោល​គឺធ្វើ​យ៉ាងណា ឱ្យ​មានសុខដុម​នីយកម្ម​រវាង​និយោជក និង​និយោជិត។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ច្បាប់ដែលកម្ពុជា​បាន​​ដាក់ចេញ គឺ​ដើម្បីការពារ​កម្មករកម្មការិនី ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​នៅ​ក្នុង​ព្រំដែន​មួយ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ភាគី​ទាំងពីរ​អាច​រួម​គ្នា​បាន សហការគ្នា ស្រឡាញ់គ្នា និងជួយ​គ្នា​។
“យើងអត់កាន់ជើងពីណាគេទេ យើង​កាន់ជើង​ជាតិ​យើង​ទាំងមូល ផលប្រយោជន៍​យើង​ជារួម ទាំង​សេដ្ឋកិច្ច ទាំងផលប្រយោជន៍​ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង ជាពិសេស​កម្មករ​កម្មការិនី…”
ដូច្នេះ​ហើយ រាជរដ្ឋាភិបាល​លើកទឹកចិត្ត​ ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យ​ការវិនិយោគ​ប្រកបដោយ​សមធម៌ សំដៅផ្តល់​នូវ​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់ទាំងនិយោជិត និង​និយោជក ដើម្បីធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​ភាគីទាំងពីរសប្បាយចិត្ត​រួម​គ្នាធ្វើការ។ បើទាំងពីរសប្បាយចិត្ត​បានផលរួម​នៅ​ក្នុង​សង្គមជាតិ​របស់យើង សេដ្ឋកិច្ច​បានដើរ ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​បានការងារធ្វើ មានការ​គាំពារ​ច្បាស់​លាស់ បៀវត្សរ៍​បានកើន នោះ​នឹង​មាន​ការ​កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ៕