មន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ៖ បទល្មើសបច្ចេកវិទ្យាកើតឡើង​ដោយសារពលរដ្ឋមិនប្រុងប្រយ័ត្ន និងមិនមានការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាផ្ទាល់ខ្លួន
ភ្នំពេញ- លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​​កិច្ច​ពិភាក្សា​ស្តីពី «សន្តិសុខ​បទ​ល្មើស​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម» ដែល​រៀបចំ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​ពិព័រណ៍​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា ២០២២ លោកឧត្តមសេនីយ៍​ទោ គឹម សិរីវុឌ្ឍ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ព័ត៌មានវិទ្យា នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានមានប្រសាសន៍ថា មូលហេតុដែលធ្វើឱ្យមានជនរងគ្រោះធ្លាក់ក្នុងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យានាពេលកន្លងមក  គឺដោយសារមានប្រជាពលរដ្ឋខ្លះមិនទាន់មានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ និងមិនមានការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាផ្ទាល់ខ្លួនឱ្យបានល្អនៅឡើយ។
តាមប្រសាសន៍របស់លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ គឹម សិរីវុឌ្ឍ ដោយសារតែកត្តារីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា មន្ត្រីអនុវត្តច្បាប់ក៏កំពុងមានបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនផងដែរ​ ក្នុងកិច្ចការអនុវត្តការងារសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដោយសារ​បទល្មើសខ្លះក៏បានវិវត្តន៍​ និងកើតឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានេះផងដែរ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោបញ្ជាក់ថា កន្លងមកនេះ បទល្មើសភាគច្រើន ដែលនាយកដ្ឋានព័ត៌មានវិទ្យា ទទួលបានពាក្យបណ្តឹងពីប្រជាពលរដ្ឋ គឺបទល្មើសឆបោកប្រាក់តាមបណ្តាញសង្គម និងបទល្មើសជំរិតទារប្រាក់, គំរាមកំហែងតាមរយៈរូបភាពបុគ្គលអាសអាភាស,​ បទល្មើសលួចបន្លំលេខកូដសម្ងាត់គណនីធនាគារ ដែលជនល្មើសប្រើប្រាស់មធ្យោបាយផ្សេងៗជាច្រើនដើម្បីប្រពឹត្តបទល្មើស តួយ៉ាងដូចជា ករណីលួចយកលេខកូដសម្ងាត់ធនាគារ គឺជនល្មើសប្រើគ្រប់មធ្យោបាយ ដូចជា​ តាមរយៈការលួងលោមជនរងគ្រោះផ្ញើលេខកូដឱ្យ ឬខ្ចីទូរស័ព្ទដៃពីជនរងគ្រោះ​ និងតាមរយៈរូបភាពផ្សេងៗទៀតដែលជនល្មើសអាចធ្វើទៅបានជាច្រើនទៀតផងដែរ។ លើសពីនេះទៀត គឺករណីឆបោកប្រាក់តាមប្រព័ន្ធបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម គឺបានកើតឡើងយ៉ាងសកម្ម​ និងមានរូបភាពឆបោកផ្សេងៗគ្នាផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងមហាផ្ទៃ បាននឹងកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំង​ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងកំណើននៃបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យានេះ ដែលក្រសួងបានអនុវត្តនូវច្បាប់គតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនានាជាច្រើន។
ស្របជាមួយគ្នានេះដែរ នាយកដ្ឋានព័ត៌មានវិទ្យាក្រសួងមហាផ្ទៃ ក៏បានខិតខំប្រឹងប្រែងផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន និងវីដេអូអប់រំផ្សេងៗជាច្រើន ដើម្បីជួយពន្យល់ និងផ្សព្វផ្សាយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋបានយល់ដឹងទូលំទូលាយ​ និងមានការប្រុងប្រយ័ត្នលើសន្តិសុខផ្ទាល់ខ្លួនឱ្យបានល្អប្រកបដោយសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ជៀសវាងការធ្លាក់ចូលក្នុងអន្ទាក់នៃបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យានេះ។
ដូច្នេះ​ដើម្បី​ចូលរួម​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ងាយ​រង​គ្រោះ​នៃ​បទល្មើស​បច្ចេកវិទ្យា ពលរដ្ឋ​គ្រប់​រូប​គួរ​ស្វែង​យល់​អំពី​បច្ចេកវិទ្យា ហានិភ័យ​ពាន់​ព័ន្ធ ដោយ​ធ្វើការ​អាន ស្តាប់ ទស្សនា​វី​ដេ​អូ សិក្សា​ស្វែង​យល់ លើ​អត្ថបទ​កាសែត អត្ថបទ​អប់រំ វី​ដេ​អូ​អប់រំ ព័ត៌មាន​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេង​ៗ និង​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​អប់រំ ចែករំលែក​ជូន​ដល់​សាច់ញាតិ បងប្អូន មិត្តភក្តិ ព្រមទាំង​ចូលរួម​ធ្វើ​សេចក្តីរាយការណ៍​ជូន​សមត្ថកិច្ច​ពាក់ព័ន្ធ ក្នុង​ករណី​ជួប​ប្រទះ ឬ​សង្ស័យ​ថា ​ជាបទល្មើស​បច្ចេកវិទ្យា​ ៕