ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ ការអប់រំដែលឆ្លើយតប គឺជាការអប់រំដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាអាចផ្សារភ្ជាប់ខ្លួនទៅនឹងបរិបទវប្បធម៌ និងតម្រូវការមូលដ្ឋាន
ទីក្រុងគែរ – ក្នុង​សុន្ទរកថា តំណាង​ឱ្យ​ប្រទេស​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ឯសន្និសីទស្តីពី​សកលនៃហ្រ្វង់កូហ្វនីវិទ្យាសាស្រ្ត​ នៅទីក្រុង​គែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និ​ងកីឡា បានថ្លែងថា ប្រទេស​កម្ពុជា​បានធ្វើ​កំណែទម្រង់​អនុវិស័យ​ឧត្តម​សិក្សា ដោយផ្តោតធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​ពង្រឹង​ស្វ័យ​ភាព ដើម្បី​ក្លាយ​ខ្លួន​ជា​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​សាធារណៈរដ្ឋបាល។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​សភាចារ្យ កំណែទម្រង់អនុវិស័យ​ឧត្តមសិក្សា​នៅ​កម្ពុជា មានអ័ក្ស​អាទិភាពចំនួន៣ ដោយ​ក្នុង​នោះ​រួមមាន អភិបាលកិច្ច កំណែទម្រង់រដ្ឋបាលសាធារណៈ និងកំណែទម្រង់ហិរញ្ញវត្ថុសធារណៈ ដែលជាចំណុចយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ការប្រែក្លាយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទៅជាគ្រឹះស្ថានសធារណៈរដ្ឋបាល ឆ្លើយតបបានទៅនឹងចក្ខុវិស័យឆ្នាំ ២០៣០ និង ២០៥០ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏​បានប្រាប់ទៅ​អង្គសន្និសីទដែរថា កំណែទម្រង់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជាមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បានផ្តោតទៅលើការកែលម្អគុណវុឌ្ឍិសាស្ត្រាចារ្យ ការកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងធនធានសិក្សា ដើម្បីឆ្លើយតបបានទៅនឹងតម្រូវការរបស់ទីផ្សាការងារ និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា វិធីសាស្ត្របង្រៀន ដោយត្រូវធ្វើយ៉ាងណាផ្សាភ្ជាប់ទ្រឹស្តីជាមួយនឹងទីផ្សាការងារដោយផ្ទាល់។
បើតាម​ប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការអប់រំដែលឆ្ឆើយតប គឺជាការអប់រំដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាអាចផ្សាភ្ជាប់ខ្លួនទៅនឹងបរិបទវប្បធម៌ និងតម្រូវការរបស់មូលដ្ឋាន។
សូម​បញ្ជាក់ថា សន្និសីទស្តីពី​សកលនៃហ្រ្វង់កូហ្វូនីវិទ្យាសាស្រ្ត បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ចាប់ពីថ្ងៃទី២៦ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ នៅ​ទីក្រុង​គែរ ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប ដោយមានការចូលរួមពី រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកកិច្ចការឧត្តមសិក្សា សាកលវិទ្យាធិការដែលជាសមាជិករបស់ទីភ្នាក់ងារសកលវិទ្យាល័យនៃក្រុមប្រទេសប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត៕