លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ ៖ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ សំខាន់សម្រាប់យុវជនទទួលបានជំនាញ និងបំណិនលើមុខវិជ្ជាស្ទែម
ភ្នំពេញ – លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងសម្រាប់យុវជនទាំងអស់គ្នាក្នុងការទទួលបាននូវជំនាញ និងបំណិនលើមុខវិជ្ជាស្ទែម ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា ។ លោកជំទាវ ថ្លែងបែបនេះ ក្នុងពិធីបើកវគ្គបណ្តុះបណ្ដាល​យុវជនចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ ក្រោមប្រធានបទ “STEM និងការប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យបរិស្ថាន” នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា នាព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ (២៧ តុលា)។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន បញ្ជាក់បន្ថែមថា តាមរយៈកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ យុវជនជាតួអង្គសំខាន់ក្នុងការទទួលយកនូវបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗនៅក្នុងបរិបទឧស្សាហកម្ម៤.០ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចតំបន់។ ដូច្នេះ យើងចាំបាច់ត្រូវធានាសុខមាលភាព និងលើកកម្ពស់ភាពអង់អាចដល់យុវជនក្នុងការចូលរួមសម្រេច​គោលនយោបាយស្តីពី​សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើការងារបណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​យុវជនឱ្យមានភាពជា អ្នកដឹកនាំ គំនិត​ច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ និងការ​ប្រើ​ប្រាស់​ឌីជីថល ​ដើម្បីត្រៀមខ្លួនឆ្លើយតបទៅនឹងបម្រែបម្រួលនានា។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ សម្តែង​ក្តី​រំពឹងថា ក្រោយចប់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ យុវជនយល់ដឹងពីតួនាទីរបស់ខ្លួនឯងម្នាក់ៗ គឺនឹងក្លាយទៅជាចំណែកវិជ្ជមានមួយរបស់សង្គម ឬតែងនិយាយថា យុវជនគឺជាទំពាំងឬស្សីរបស់សង្គមជាតិ, យុវជនគឺជាសក្ដានុពល។ ព្រមទាំងចង់ឱ្យពួកគាត់ក្លាយជាពលរដ្ឋល្អ មានទំនួសខុសត្រូវ ចេះជួយខ្លួនឯង និងចេះជួយអ្នកដទៃ មិនបង្កបញ្ហាដល់សង្គម មុននឹងធ្វើអ្វីមួយចេះពិចារណា ដឹងពីអ្វីដែលគួរធ្វើ និងមិនគួរធ្វើ ទាំងនេះជាអ្វីដែលនាយកដ្ឋានយុវជន និងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងបំពាក់ស្មារតីមួយនេះជូនទៅយុវជនកម្ពុជា។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សរ៍ទី២១ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោមប្រធានបទ “ការប្រើប្រាស់ STEM ក្នុងវិស័យបរិស្ថាន” មានតំណាងយុវជន ២៥ក្រុម ស្មើ២០០នាក់ មកពីរាជធានី ខេត្តទាំង២៥ ចូលរួមវគ្គប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិ ដើម្បីដណ្តើមយកជ័យលាភីពីលេខ១ ដល់លេខ៣ ដោយបេក្ខជនតាមក្រុមនីមួយៗ ត្រូវរៀបចំគម្រោងស្នាដៃរបស់ខ្លួន និងវីដេអូខ្លី ដើម្បីចូលរួមប្រកួត ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី​ ០៤-០៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ នៅខេត្តសៀមរាប៕