ភ្នំពេញ – ចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យជាដំណើរជីវិតថ្មីមួយរបស់អ្នកសិក្សា និងជាអ្វីដែលសិស្សទើបប្រឡងបាក់ឌុបរួចភាគច្រើនប្រាថ្នាចង់បាន ដើម្បីចាប់អាជីពដ៏ពិតប្រាកដសម្រាប់អនាគត។ យ៉ាងណាក៏ដោយមានអ្នកសិក្សាមួយចំនួនក៏កំពុងតែព្រួយបារម្ភ និងចោទជាសំណួរថា ប្រសិនបើរូបគេខ្សោយភាសាអង់គ្លេស តើអាចបន្តរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យបានដែរ ឬទេ?
លោក ស៊ុន សុម៉ារ៉ា សហស្ថាបនិក និងនាយកធានាគុណភាព The Guru បានមានប្រសាសន៍ថា ភាសាបរទេសជាផ្នែកមួយនៅជួយដល់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ តែតាមពិតទៅនៅសាកលវិទ្យាល័យមួយចំនួននៅកម្ពុជា ប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរជាយានសម្រាប់ការសិក្សានៅឡើយ ។
តាមលោក សុម៉ារ៉ា បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីឱ្យការសិក្សាបានទូលំទូលាយទាមទារឱ្យសិស្សចេះភាសាអង់គ្លេស ។ មួយទៀត ភាសាបរទេសនេះក៏ផ្សាភ្ជាប់នឹងការងារផងដែរ ពោលគឺក្រោយពីបញ្ចប់សាកលវិទ្យាល័យ ព្រោះថាការងារនៅតាមស្ថាប័នមួយចំនួនលែងត្រូវការអ្នកបកប្រែសម្រាប់អ្នកបច្ចេកទេសទៀតហើយ ។
“ដូចជាខាងផ្នែក IT នៅតាមរោងចក្រមួយចំនួន គេលែងត្រូវការអ្នកបកប្រែសម្រាប់គាត់ហើយ គាត់ត្រូវតែមានលទ្ធភាពទំនាក់ទំនងជាមួយនិយោជក់… បើមិនល្អណាស់ណា ក៏អាចមានលក្ខណៈមួយអាចយល់គ្នាបាន”
សម្រាប់លោក សួន ស៊ីវត្ថា សាស្ត្រាចារ្យនៅសាកលវិទ្យាល័យន័រតុន បានមានប្រសាសន៍ស្រដៀងគ្នាដែរថា ចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ដែលយ៉ាងហោចណាស់ និស្សិតអាចអាននិងមើលពាក្យបច្ចេកទេសយល់ដែរ ។ ប្រសិនបើនិស្សិតខ្សោយភាសាអង់គ្លេសគួរតែខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
ដោយឡែក លោក ដេត សុខឧត្តម សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យ Paragon បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់សាកលវិទ្យាល័យរបស់លោក ប្រសិនបើនិស្សិតមិនសូវចេះភាសាអង់គ្លេស សាលាមានថ្នាក់ត្រៀមភាសាអង់គ្លេសជំនួយ ហើយគាត់អាចរៀនរហូតដល់ប្រឡងជាប់អាចចូលរៀនឆ្នាំមូលដ្ឋានបាន។
បើតាមលោក សុខឧត្តម ភាសាអង់គ្លេសជាភាសាអន្តរជាតិដែលប្រើប្រាស់លើគ្រប់វិស័យទាំងអស់នាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាទាមទារឱ្យមានការអាន និងការស្រាវជ្រាវច្រើន ហើយសៀវភៅឬមួយការស្រាវជ្រាវផ្សេងៗ គឺសុទ្ធសឹងតែជាភាសាអង់គ្លេស ។ ប្រសិនបើនិស្សិតមិនចេះភាសាអង់គ្លេស មិនអាចរត់ទាន់តាមបំណិន ឬរបបគំហើញថ្មីៗនោះទេ។ ជាការកត់សម្គាល់នៅកម្ពុជា ភាសាអង់គ្លេសជាភាសាសំខាន់សម្រាប់គាំទ្រដល់ការសិក្សានិងការងារ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ភាសាផ្សេងទៀត មានភាសាបារាំង ភាសាចិន ភាសាតំបន់អាស៊ីមួយចំនួន ក៏ជាផ្នែកសំខាន់សម្រាប់និងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារផងដែរនៅកម្ពុជា។ តាមការបញ្ជាក់របស់អ្នកជំនាញនៅពេលដែលនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាហើយចូលទៅបម្រើការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុន ឬស្ថាប័ននានា ភាគច្រើនតម្រូវឱ្យចេះភាសាអង់គ្លេស៕