ភ្នំពេញ – យុទ្ធនាការឱកាសហាត់ការ ១០០០កន្លែង ឬជាភាសាអង់គ្លេសថា “1000 Internships Campaign” សម្រាប់យុវជនកម្ពុជា នឹងប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃចន្ទ ទី២៥ ខែមេសាខាងមុខនេះ ដើម្បីផ្ដល់ឱកាសឱ្យនិស្សិតនៅតាមបណ្តាសាកលវិទ្យាល័យនានាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បានចូលសាកល្បងធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្តយកបទពិសោធន៍ជាក់ស្ដែងពីកន្លែងការងារ ឬក្រុមហ៊ុននានា។ តាមរយៈយុទ្ធនាការនេះ ក្រុមយុវជនធុរៈកិច្ច CamSEED ជឿជាក់ថា និស្សិតកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យដែលមានបំណងហាត់ការលើជំនាញអ្វីមួយនឹងទទួលបានឱកាសចូលរួមសម្រេចក្តីប្រាថ្នារបស់ពួកគេ ។
លោក ហាវ សុផារិទ្ធ នាយកប្រតិបត្តិនៃ CamSEED បានឱ្យដឹងថា យុទ្ធនាការឱកាសហាត់ការ ១០០០កន្លែងមានគោលបំណងផ្ដល់ឱកាសហាត់ការដែលមានប្រាក់កម្រៃសមរម្យដល់និស្សិតកម្ពុជា ព្រមទាំងជួយឱ្យពួកគេមានឱកាសអនុវត្តការងារជាក់ស្តែង ដើម្បីទទួលយកបទពិសោធន៍ ពង្រឹងសមត្ថភាព និងជំនាញ ។ ម៉្យាងវិញទៀតយុទ្ធនាការនេះ បង្កើតដើម្បីលុបបំបាត់ការចុះហាត់ការដែលគ្មានប្រាក់កម្រៃ ខណៈយុវជនកំពុងព្យាយាមអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន ។
លោក ហាវ សុផារិទ្ធ នាយកប្រតិបត្តិនៃ CamSEED ៖ “យុទ្ធនាការឱកាសហាត់ការ ១០០០កន្លែងនឹងធ្វើពេញលេញរយៈពេលមួយឆ្នាំ ដើម្បីជួយដល់យុវជនជានិស្សិតឱ្យមានសមត្ថភាព ព្រមទាំងត្រៀមខ្លួនក្លាយជាបុគ្គលិកពេញសិទ្ធិបន្ទាប់ពីទទួលបានឱកាសហាត់ការ” ។
នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមយុវជនធុរៈកិច្ច CamSEED រូបនេះបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា បន្ទាប់ពីចុះហាត់ការចប់ក្នុងរយៈពេល ០៣ខែនិស្សិតនឹងអាចអនុវត្តផ្ទាល់ពីជំនាញដែលខ្លួនកំពុងសិក្សា មានសមត្ថភាព និងគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋខ្ពស់ យល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ពីជំនាញរឹង អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញទន់ ដូចជា របៀបធ្វើការងារជាក្រុម ជំនាញដោះស្រាយបញ្ហា ជំនាញទំនាក់ទំនង របៀបគ្រប់គ្រងពេលវេលា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំជាដើម។
សូមជម្រាបថា CamSEED ជាក្រុមយុវជនធុរៈកិច្ចថ្មី បង្កើតឡើងដើម្បីស្ពានភ្ជាប់និស្សិតមហាវិទ្យាល័យទៅនឹងស្ថាប័នការងារ ដោយធ្វើយ៉ាងណាឱ្យយុវជនបានត្រៀមខ្លួនហាត់ការ ឬត្រៀមខ្លួនចូលបម្រើការងារពេញលេញ ។ CamSEED បានធ្វើការជាមួយដៃគូនយោជកជាច្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសការងារនិស្សិតកម្ពុជា