ភ្នំពេញ – ដោយសារការរីកចម្រើនសង្គមនិងសេដ្ឋកិច្ច នាពេលបច្ចុប្បន្នកំណើនយានយន្តនៅប្រទេសកម្ពុជាមានការកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ។ ទន្ទឹមនេះ គេក៏សង្កេតឃើញថា មានបាតុភាពមួយចំនួនបានកើតឡើងផងដែរ ដោយសារតែម្ចាស់យានយន្ត ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនតូចនៅមិនទាន់យល់ច្បាស់អំពីច្បាប់ចរាចរណ៍ ។ ជាក់ស្តែងការចតយានយន្តនៅលើចិញ្ចើមផ្លូវ ឬចតមុខផ្ទះអ្នកដទៃជាចំណោទមួយតែងតែកើតមាន ហើយករណីខ្លះ រហូតដល់កើតមានជម្លោះថែមទៀតផង។ ដូច្នេះ តើការយានយន្តនៅខាងមុខផ្ទះ ខណៈម្ចាស់ផ្ទះបានដាក់ផ្លាកហាមចត ខុសច្បាប់ដែរឬយ៉ាងណា ?
ចំពោះករណីនេះ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋានសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា ករណីម្ចាស់ផ្ទះគ្រាន់តែសរសេរផ្លាកជាអក្សរហាមចត គឺការចតរបស់យានយន្តនោះមិនខុសច្បាប់ទេ ព្រោះច្បាប់បានកំណត់ហើយថា ត្រង់ណាហាមចត ដោយមានដាក់គំនូសសញ្ញាហាមចត ឬក៏ផ្លាកហាមចត។ តែយ៉ាងណាម្ចាស់យានយន្តគួរតែមានការអធ្យាស្រ័យ និងយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋានសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ប្រសិនបើម្ចាស់ផ្ទះគាត់គ្រាន់តែជាការសរសេរអក្សរហាមចត គឺការចតរបស់យើងមិនខុសច្បាប់ទេ ព្រោះយើងអនុវត្តទៅតាមច្បាប់ ដោយច្បាប់បានកំណត់ហើយត្រង់ចំណុចណា… ប្រសិនបើហាមចត គឺយើងមានគូសជាមួយនឹងគំនូសសញ្ញាហាមចត យើងមានផ្លាកសញ្ញាហាមចត”
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ក៏បានស្នើទៅដល់ម្ចាស់យានយន្តទាំងអស់ គួរតែចតយានយន្តរបស់ខ្លួនទៅតាមទីតាំង និងទីកន្លែងដែលច្បាប់បានកំណត់ឱ្យ ដោយមិនគួរចតនៅលើចិញ្ចើមផ្លូវសម្រាប់អ្នកថ្មើជើងនោះឡើយ ។ លោកថា ការចតមួយចំនួននៅលើចិញ្ចើមផ្លូវពុំមែនជាការចតត្រឹមត្រូវនោះទេ ដោយសារចិញ្ចើមផ្លូវមួយចំនួនមានការរៀបចំជាការ៉ូណាសម្រាប់ជនមានពិការភាពធ្វើដំណើរ ។
យោងតាមមាត្រា២៣ នៃច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ត្រង់ចំណុច៧ បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ពីការហាមឈប់ ឬចតយានជំនិះនៅកន្លែងមួយចំនួន ដូចជា នៅលើទ្រូងផ្លូវ ចិញ្ចើមផ្លូវដែលទុកបម្រុងឱ្យថ្មើរជើង និងក្នុងចន្លោះយ៉ាងតិច ៥ម៉ែត្រ ពីមុខគំនូសឆ្នូតកាត់ទទឹងទ្រូងផ្លូវសម្រាប់ថ្មើរជើង ឬនៅលើគំនូសនេះ ហាមចតនៅលើផ្លូវសម្រាប់ថ្មើរជើង ហាមចតលើកន្លែងបម្រុងទុកសម្រាប់ការឈប់ ឬចតនៃយានប្រភេទខ្លះ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ហាមចតនៅចន្លោះគែមទ្រូងផ្លូវ និងខ្សែគំនូសបង្ហូត ប្រសិនបើនៅចន្លោះខ្សែគំនូសបង្ហូត និងយានចតនេះតិចជាង ៣ម៉ែត្រ ដែលមិនអាចឱ្យយានមួយផ្សេងទៀតបរបានដោយឥតឆ្លងកាត់ ឬជាន់លើខ្សែគំនូសបង្ហូត ។
ហាមចតនៅជិតបង្គោលភ្លើងសញ្ញាចរាចរណ៍ ឬផ្លាកសញ្ញាចរាចរណ៍ ដែលធ្វើឱ្យបាំងភ្នែកអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវមិនអាចមើលឃើញសញ្ញាចរាចរណ៍ទាំងនេះបាន ។ ហាមចតនៅច្រកចេញចូល ការចត ឬការឈប់ នៃយានដទៃទៀត និងមាននៅលើស្ពាន លើផ្លូវក្រោមស្ពាន លើផ្លូវរូង លើផ្លូវប្រសព្វ លើផ្លូវកាត់ផ្លូវរថភ្លើង លើផ្លូវក្នុង រង្វង់មូល ផ្លូវកោងខ្លាំង ឬលើផ្លូវចោតខ្លាំង ដែលមិនអាចមើលយានផ្សេងទៀតពីចម្ងាយបានជាដើម ។
ជីវប្រវត្តិ: ធ្លាប់បំពេញការងារជាអ្នកបកប្រែអត្ថបទសារព័ត៌មានជាភាសាខ្មែរជាមួយនឹងស្ថាប័នព័ត៌មានមួយចំនួនរយៈពេល៧ឆ្នាំ។ បទពិសោធបកប្រែប្រភេទព័ត៌មានអន្តរជាតិនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចនិងកីឡាផង។ បច្ចុប្បន្នកំពុងបំពេញការងារជាអ្នកបកប្រែអត្ថបទសារព័ត៌មានសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិឱ្យសារព័ត៌មាន AMS Education និង AMS Economy ។