បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា រួមចំណែកកាត់បន្ថយគម្លាតសមត្ថភាពរវាងសិស្សទីក្រុង និងជនបទ
បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា ត្រូវបានដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងការពង្រីកវិសាលភាព នៃការអប់រំ និងរួមចំណែកកាត់បន្ថយគម្លាតសមត្ថភាពរវាងសិស្សទីក្រុងនិងជនបទ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការបង្កើតបណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា (ប.ស.ស.ក) មានគោលបំណងដូចជា ទី១. បន្តនិរន្តរភាពនៃការបណ្ដុះបណ្ដាលនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សាក្នុងអំឡុងពេលនៃការប្រយុទ្ធប្រឆាំង និងជំងឺកូវីដ-១៩ និងក្រោយពេលមានវិបត្តិ ទី២. ពង្រឹងគុណភាពនៃការបណ្ដុះបណ្ដាលនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា ដោយប្រើប្រាស់នូវថ្នាល់អប់រំឌីជីថលរួមគ្នា និងចែករំលែកការប្រើប្រាស់ឱ្យអស់លទ្ធភាពនូវធនធានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងធនធានសិក្សាក្នុងចំណោមសាកលវិទ្យាល័យជាសមាជិក ទី៣. ផ្ដល់លទ្ធភាពក្នុងការផ្ទេរឥណទានសិក្សារវាងសាកលវិទ្យាល័យជាសមាជិក និងទី៤. បើកចំហធនធានសិក្សាទៅកាន់អ្នកសិក្សាក្នុងតំបន់និងពិភពលោក។
បើតាមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ដើម្បីសម្រេចគោលបំណងខាងលើនេះ បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវផែនការសកម្មភាពរយៈពេល៣ឆ្នាំ គិតជា៣ដំណាក់កាលធំៗ រួមមាន ដំណាក់កាលទី១ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ផ្តោតទៅលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងពង្រឹងសមត្ថភាព ដោយក្នុងនោះសាកលវិទ្យាល័យចំនួន៦ ដែលជាសមាជិកដំបូង បានចាប់ផ្ដើមផលិត និងដំណើរការមាតិកា និងខ្លឹមសារមេរៀនតាមអនឡាញ, ដំណាក់កាលទី២ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ផ្តោតលើការបង្កើតមេរៀនរួមគ្នា ឬកម្មវិធីរួមគ្នារវាងសាកលវិទ្យាល័យជាសមាជិក ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពក្នុងការផ្ទេរឥណទានសិក្សា និងដំណាក់កាលទី៣ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ គឺជាការបើកចំហធនធានសិក្សារបស់កម្ពុជាទៅកាន់តំបន់ និងពិភពលោក។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់ថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៤នេះ បណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជាសម្រេចបានសមិទ្ធផលការងារ រួមមាន បានបង្កើតនិងកែលម្អបន្ទប់ស្ទីឌីយោសម្រាប់សាកលវិទ្យាល័យចំនួន៥, បានតភ្ជាប់បញ្ចូលគ្នារវាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថលរបស់សាកលវិទ្យាល័យសមាជិកចំនួន៦, បានរៀបចំបង្កើតដូម៉ែន (domain) និងបង្កើតប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការរៀន និងបង្រៀន និងបានដាក់ឱ្យដំណើរការនៅលើ moodle.ccun.edu.kh, អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសាស្ត្រាចារ្យ និងបុគ្គលិកចំនួន ៥៤ នាក់លើជំនាញផលិតមេរៀនផលិតធនធានសិក្សាអនឡាញ ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការរៀន និងបង្រៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងការគ្រប់គ្រងបណ្តាញតាមសាកលវិទ្យាល័យ, បានផលិតមាតិកាមេរៀនចំនួន ៦៩ មុខវិជ្ជាសម្រាប់ដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន១៨ ជំនាញឯកទេស និងបានទទួលនិស្សិតចុះឈ្មោះចូលរៀនចំនួន ៥៤៣២ នាក់។
និស្សិតចូលរួមក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ បណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា
គួរជម្រាបជូនថា គិតចាប់ពីឆ្នាំ២០២២ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន បណ្ដាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា មានគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជនចំនួន ១២ បានចូលជាសមាជិក ក្នុងនោះរួមមាន ១- វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ២- សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ៣- សាកលវិទ្យាល័យជាតិបាត់ដំបង ៤- សាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង ៥- សាកលវិទ្យាល័យ ហេង សំរិន ត្បូងឃ្មុំ ៦- សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម ៧. សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង ៨. សាកលវិទ្យាល័យជាស៊ីមកំចាយមារ ៩. សាកលវិទ្យាល័យក្រចេះ ១០. វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបង ១១. សាកលវិទ្យាល័យភ្នំពេញអន្តរជាតិ និង ១២. សាកលវិទ្យាល័យអង្គរ៕