អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ បានសម្តែងការព្រួយបារម្ភចំពោះអត្រាមិនថមថយរបស់អ្នកជក់បារីនៅកម្ពុជា ហើយលោកបានស្នើឱ្យមានការអនុវត្តឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ក្នុងការគ្រប់គ្រងការនាំចូល ការផលិត និងការបង់ពន្ធឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ពោលគឺធ្វើឱ្យថ្លៃបារីកាន់តែខ្ពស់ ដែលវាអាចជួយកាត់បន្ថយអ្នកជក់បារី ជួយបន្ទុកសុខាភិបាលកាន់តែថយចុះ។
បើតាមលោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ បរិយាកាសនៃការប្រើប្រាស់បារីនិងផលិតផលថ្នាំជក់ នៅតែពិបាកក្នុងការទប់ស្កាត់ ដែលអាចនឹងជះផលអវិជ្ជមានទៅដល់ចំណោមយុវជន លើសុខភាពរបស់គាត់ និងរួមចំណែកក្នុងរារាំងដល់ការរីកចម្រើននៃអាយុសង្ឃឹមរស់ ឬហៅថាអាយុមធ្យមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
លោកបណ្ឌិតបញ្ជាក់ថា ពាក់ព័ន្ធនឹងការជំរុញកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់នៅកម្ពុជា វិធានការហាមជក់តាមទីសាធារណៈ និងកន្លែងធ្វើការ ការអនុវត្តក៏នៅមានកម្រិត ដែលក្នុងនោះ មានត្រឹមតែ៥១% នៃកន្លែងធ្វើការប៉ុណ្ណោះដែលអាចអនុវត្តបានពេញលេញតាមការកំណត់នៃអនុក្រឹត្យស្តីពី វិធានការហាមការជក់ឬបង្ហុយផ្សែងផលិតផលថ្នាំជក់នៅកន្លែងធ្វើការឬទីសាធារណៈ ហើយមានតែ ៨៥%នៃកន្លែងធ្វើការ ដែលបានបិទស្លាកហាមជក់បារី។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិតយល់ថា វិធានការដំឡើងពន្ធលើបារី ដែលអាចធ្វើឱ្យថ្លៃបារីកើនដល់ ៧០% អាចជាវិធានការមួយទៀតរួមចំណែកកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់បារីរបស់យុវជន និង ប្រជាពលរដ្ឋដែលមានចំណូលទាប។ វិធានការនេះ ត្រូវបានលើកមកពិភាក្សា ពីរដងរួចមកហើយ នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូល និង វេទិការយុវជនស្តីពីវិធានការពន្ធលើថ្នាំជក់ ដោយបានលើកបង្ហាញថា ភាពរសើបនៃការប្រើប្រាស់បារីនិងផលិតផលថ្នាំជក់ជាមធ្យម -0.5 ដែលមានន័យថា បើសិនជាតម្លើងពន្ធលើបារីដល់ ៧០% អាចនឹងធ្វើឱ្យកាត់បន្ថយការជក់បារីបានដល់ទៅ ៣៥%។
វេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា (CMH) មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន អ្នកប្រើថ្នាំជក់នៅកម្ពុជាអាយុ១៥ឆ្នាំឡើងទៅ គឺមានចំនួនជាង ២លាននាក់ ដែលពួកគេនឹងជួបហានិភ័យខ្ពស់ នៃជំងឺស្លាប់មុនអាយុជាច្រើនដូចជា ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល ស្ទះសរសៃឈាមបេះដូង ជំងឺឆ្លងផ្លូវដង្ហើមផ្នែកខាងក្រោម ត្បៀតទងសួតរ៉ាំរ៉ៃ មហារីកសួត ទងសួត និងបំពង់ខ្យល់ជាដើម។
នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការ CMH បញ្ជាក់ថា តាមរបាយការណ៍ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាប្រមាណ ១៥ ០០០នាក់បានស្លាប់ជារៀងរាល់ឆ្នាំដែលបណ្តាលមកពីជំងឺដែលបង្កដោយការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់។ ក្នុងនោះ ៣៣% នៃអ្នកស្លាប់ទាំងអស់កើតឡើងចំពោះប្រជាពលរដ្ឋដែលមានប្រាក់ចំណូលទាបបំផុត។
សម្រាប់លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ វិធានការក្នុងការចូលរួមកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់នៅកម្ពុជា គឺរួមមាន៖ ១. ដំឡើងពន្ធលើផលិតផលថ្នាំជក់ ២. ពង្រឹងការហាមជក់បារីនៅកន្លែងធ្វើការនិងកន្លែងសាធារណៈ ៣. ដាក់សារព្រមានសុខភាពលើកញ្ចប់ផលិតផលថ្នាំជក់ ៤. ហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មផលិតផលថ្នាំជក់គ្រប់ទម្រង់ និង៥. យុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន។
បើតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានបង្ហាញថា ប្រជាជនកម្ពុជាប្រមាណ ១៥,៨% នៃប្រជាជនកម្ពុជាសរុបបានប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់ ក្នុងនោះបុរសមានអត្រា៣ដងខ្ពស់ជាស្រ្តី។ ជាមួយគ្នានេះ គេក៏បានរកឃើញដែរថា ប្រជាជនប្រមាណ ២៧,៣៦% គឺបានប៉ះពាល់នឹងផ្សែងបារីនៅក្នុងផ្ទះ និង ១៥,៨៤% ប៉ះពាល់នៅទីសាធារណៈ៕