កម្ពុជាជំរុញអាស៊ានបង្កើតក្របខណ្ឌអភិវឌ្ឍការអប់រំ និង​ជំនាញក្នុងតំបន់
នៅ​ក្នុង​កិច្ច​សន្ទនា​ជាន់ខ្ពស់​រវាងរដ្ឋមន្រ្តីសហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ជាមួយឥស្សរជនជាន់ខ្ពស់សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន លើការអភិវឌ្ឍន៍ផែនការយុទ្ធសាស្រ្តសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ក្រោយឆ្នាំ២០២៥ កាលពីពេលថ្មីៗនេះនៅ​ទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ កម្ពុជា​បានស្នើឱ្យ​អាស៊ានពិចារណា ក្នុងការ​បង្កើត​ក្របខណ្ឌអភិវឌ្ឍការអប់រំ និង​ជំនាញក្នុងតំបន់ ដែលសមស្របសម្រាប់​កម្លាំង​ពលកម្ម​នាពេលអនាគត។
លោកបណ្ឌិត នាក់ ចិន្តារិទ្ធិ នាយកវិទ្យាស្ថាន​សិក្សា​អន្តរជាតិ និង​គោល​នយោបាយ​សាធារណៈ ក្នុងនាមជាជាឥស្សរជនជាន់ខ្ពស់សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ការបង្កើតក្របខណ្ឌអភិវឌ្ឍការអប់រំ និងជំនាញក្នុងតំបន់ ដែលសមស្របសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មនាពេលអនាគត ដែល​ក៏​រួមមានការ​ពង្រីក​លទ្ធភាពទទួលបាន​វគ្គបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) គឺដើម្បីធានាបានថា មូលធន​មនុស្ស​របស់យើង​នៅ​តែ​អាច​ប្រកួតប្រជែង​នៅ​ក្នុងសេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ដែល​កំពុងវិវត្ត។
ជាមួយគ្នានេះ លោក​បណ្ឌិតក៏ស្នើ​ឱ្យ​មានការពន្លឿនការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីថលសម្រាប់សេវាសាធារណៈ និងសហគ្រាសឯកជន តភ្ជាប់ការបែងចែកទីក្រុងនិងជនបទ និងផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់មីក្រូសហគ្រាស សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម ដោយថា ការវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល និងគំនិតផ្តួចផ្តើមលើការពង្រឹងជំនាញជាការចាំបាច់ដើម្បីសម្រចបាននូវការអនុវត្តនេះ។
លោកបណ្ឌិត នាក់ ចិន្តារិទ្ធិ ក៏បានជំរុញឱ្យ​អាស៊ាន ជំរុញទំនាក់ទំនងរវាងមនុស្សនិងមនុស្សឱ្យកាន់តែច្រើន តាមរយៈការពង្រីកកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរសិស្ស/យុវជន ការចល័តវិជ្ជាជីវៈ និងការលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់សង្គមស៊ីវិល ដោយថា ចំនុចទាំងនេះនឹងពង្រឹងការយល់ដឹងរួមរបស់យើងអំពីអត្តសញ្ញាណ និងសហគមន៍អាស៊ាន។