ឆ្នាំ២០២៥ យុវជនជិត១៥ម៉ឺននាក់ចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ពីកម្មវិធី TVET 1.5M
អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បាន​ឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ មានយុវជន ព្រមទាំងពលរដ្ឋទូទៅ ជិត១៥ម៉ឺននាក់ បានស្នើ​ចុះឈ្មោះចូលរៀនក្នុងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស (TVET 1.5M) ដែលជាកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​ដល់យុវជន​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ។
តាមរយៈរបាយការណ៍សង្ខេប បច្ចុប្បន្នមានយុវជន​សរុប​ចំនួន ៧,៤៤៥ នាក់​កំពុង​សិក្សា ក្នុង​នោះ​មាន​ស្ត្រី ៤,០៧១ នាក់, យុវជន​ចំនួន ១៥,៨១៣ នាក់​កំពុង​រង់ចាំ​សិក្សា ក្នុង​នោះ​មាន​ស្ត្រី ៧,៣៤៧ នាក់ និង ៧៩,២៨៥ នាក់​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា ក្នុង​នោះ​មាន​ស្ត្រី ៣៥,៣២២ នាក់ និង​និស្សិត​ចំនួន ៥១,៥៩១ នាក់​កំពុង​ធ្វើការ ក្នុង​នោះ​មាន​ស្ត្រី ២៣,៣៨៤ នាក់។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃកម្មវិធីអប់រំបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ TVET ១,៥ លាននាក់ បាន​ទាក់ទាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​យុវជន កម្មករ និង​អ្នក​ដែល​ធ្វើការ​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ជាពិសេស​យុវជន​មកពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ។
បន្ទាប់ពីការអនុវត្តរយៈពេលពីរឆ្នាំ បើតាម ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ TVET ១,៥ លាននាក់ ទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសាធារណជន វិស័យឯកជន យុវជន និងអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀត។ ហើយ​សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៦នេះ ក្រសួងនឹងបន្តពង្រឹងយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយ និងផ្តល់ព័ត៌មាន ដើម្បីលើកទឹកចិត្តយុវជនកាន់តែច្រើនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ឱ្យ​ចុះឈ្មោះ និងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីកម្មវិធីនេះ៕