ក្លឹបសិក្សាឌីជីថលនៅតាមសាលារៀន ជួយពង្រឹងសមត្ថភាពសិស្សដើរឱ្យ​ទាន់ការរីកចម្រើនពិភពលោក
នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងបន្តលើកកម្ពស់បរិវត្តកម្មអប់រំឌីជីថល តាមរយៈការអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំបង្កើតហ្គេម នៅតាមសាលារៀនគោលដៅនៅទូទាំងប្រទេស ដោយផ្តោត​សំខាន់ក្នុងការបណ្ដុះបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ ដល់សិស្សានុសិស្សនៅតាមសាលារៀន។
បើតាម​ក្រសួងអប់រំ កម្មវិធីនេះមិនត្រឹមតែផ្ដោតលើទ្រឹស្តីប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាការបើកឱកាសឱ្យសិស្សានុសិស្សបានអនុវត្តផ្ទាល់តាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្រ “លេង និងរៀន” ដើម្បីប្រែក្លាយពួកគេពីអ្នកប្រើប្រាស់ ឱ្យទៅជាអ្នកបង្កើតប្រកបដោយនវានុវត្តន៍។ ក្នុងសកម្មភាពជាក់ស្តែង សិស្សានុសិស្សបានរៀនសរសេរកូដ រចនាតួអង្គឌីជីថល និងសហការគ្នាជាក្រុមដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងសហគមន៍តាមរយៈការបង្កើតហ្គេម ដោយ​សកម្មភាពទាំងនេះ ស្របតាមវិធានគន្លឹះ និងយុទ្ធសាស្ត្របរិវត្តកម្មឌីជីថលរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការប្រែក្លាយសាលារៀនឱ្យទៅជាកន្លែងដែលសិស្សមិនមែនត្រឹមតែជាអ្នករៀន ឬអ្នកប្រើប្រាស់ តែជា “អ្នកបង្កើតប្រកបដោយនវានុវត្តន៍” និងត្រៀមខ្លួនទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មីនាពេលអនាគត។
ក្លឹបសិក្សាឌីជីថលក្រៅម៉ោងសិក្សាតាមរយៈកម្មវិធីអប់រំបង្កើតហ្គេម
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង បញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើបណ្ដុះយុវជនតាំងពីក្មេងមក ពេលពួកគេរៀន និងធ្វើការ ហើយ​ពួកគេ​នឹងមានសមត្ថភាពខ្ពស់។ “បច្ចុប្បន្នយើងមានទាំង AI បណ្ដាញសង្គម និងកម្មវិធីស្រាវជ្រាវកម្រិតខ្ពស់ សូម្បីតែក្នុងវិស័យការពារជាតិក៏គេប្រើឌីជីថលបញ្ជាដ្រូនដែរ ដូច្នេះការយល់ដឹងផ្នែកនេះ គឺដើរស្របតាមការវិវត្តនៃពិភពលោក”។