គោលន​យោបាយ “ថែទាំជំនួសចំពោះកុមារ” ផ្តល់អាទិភាព​ដល់ការថែទាំតាមគ្រួសារសម្រាប់កុមារ​គ្រប់រូបនៅកម្ពុជា
កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ (២៩ កក្កដា)​ ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ស្តីពីការថែទាំ​ជំនួស​ចំពោះកុមារ ក្នុងការលើក​កម្ពស់សិទ្ធិកុមារ ដើម្បីទទួលបាន​ការ​គាំពារ និង​ឧត្តម​ប្រយោជន៍​ពេញលេញ។
បើតាម​ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា គោលនយោបាយនេះ ត្រូវ​បាន​កែសម្រួល​ឡើងវិញ ដោយមានការ​គាំទ្រ​ពីអង្គការ​យូនីសេហ្វ និង​អង្កការ​ដៃគូពាក់ព័ន្ធ ក្នុងគោលដៅ​ធានាថា កុមារ​ដែលពុំ​ទទួលបាន​ការថែទាំ​ពីឪពុកម្តាយ អាចរស់​នៅ​បរិយាកាស​គ្រួសារ​ដែល​មានស្ថិរភាព ទទួលបាន​ការ​លើក​កម្ពស់​សុខុមាលភាព និង​ការ​លូតលាស់ ព្រមទាំង​កំណត់ថា ការថែទាំ​នៅ​តាមមណ្ឌល គួរ​ត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​ជា​ជម្រើស​ចុងក្រោយ នៅពេល​ដែលគ្មានជម្រើស​ថែទាំ​នៅតាមគ្រួសារ និង​សហគមន៍។
ឯកឧត្តម ជា សុមេធី រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសង្គម​កិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា មានប្រសាសន៍ថា គោល​នយោបាយ​ស្តីពី​ការ​ថែទាំ​ជំនួសនេះ គឺជា​វឌ្ឍនភាពថ្មីមួយ​លើ​ការ​កំណែទម្រង់​ការងារថែទាំ​ជំនួស​ចំពោះកុមារ ដែលត្រូវចាត់ទុកថា ជាបរិបទ​មួយ​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុងការ​ខិតខំ​គិតគូរ​រួមគ្នា​ដើម្បីឧត្តម​ប្រយោជន៍​កុមារ​នៅ​កម្ពុជា តាមរយៈ​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​គុណភាពសេវា ការ​គ្រប់គ្រង​មណ្ឌលថែទាំ​កុមារ ការ​លើក​កម្ពស់​ការ​ថែទាំ​កុមារ​នៅ​តាម​គ្រួសារ និង​សហគមន៍​ស្របតាម​ច្បាប់​ជាតិ អន្តរជាតិ និង​កម្មវិធីគោលនយោបាយ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ ជាពិសេស​គោលការណ៍ នៃការ​ថែទាំ​ជំនួស​ចំពោះ​កុមារ​របស់អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ក្នុងនាម​ជា​ប្រទេស​ហត្ថលេខី នៃអនុសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសិទ្ធិកុមារ។
លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ នាយកយូនីសេហ្វ​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការ​ថែទាំ​កុមារ​នៅ​តាម​គ្រួសារ គឺជា​ជម្រើស​ដ៏​ល្អបំផុត​សម្រាប់កុមារ​គ្រប់រូប ព្រោះវាជំរុញ​ឱ្យ​មាន​ការ​លូតលាស់​ល្អ ទាំងផ្លូវ​អារម្មណ៍ ផ្លូវចិត្ត និង​សង្គម​របស់កុមារ។
គោលនយោបាយ​ដ៏សំខាន់នេះ មានលក្ខណៈស្របតាមស្តង់ដារសកលលោក និង​ត្រូវ​បានរៀបចំ​ឡើង​ដោយ​មានកិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង និង​សហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយក្រសួង ស្ថាប័នជាតិ និង​អង្គការ​ដៃគូ បានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្ត​រួមគ្នា ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​កិច្ច​ការពារ​កុមារ​គ្រប់រូប និង​សិទ្ធិរបស់​ពួកគេ​ក្នុងការ​លូតលាស់​នៅ​ក្នុងបរិយាកាស​មានការ​គាំទ្រ​ ថែរក្សា និង​ស្ថិរភាព
លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ នាយកយូនីសេហ្វ​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា
របាយការណ៍​ចេញផ្សាយ​កាលពីឆ្នាំ​២០២៣​បានបង្ហាញថា មាន​កុមារ និងយុវជន ចំនួនជាង ៩ពាន់នាក់ បាន​រស់​នៅ​តាម​កន្លែង​ថែទាំ​ចំនួន ២៧០កន្លែង ដែល​រួមមាន​មណ្ឌលថែទាំ​កុមារ ផ្ទះស្នាក់នៅបណ្តោះអាសន្ន ផ្ទះស្នាក់​នៅជាក្រុម វត្តអារាម និង​អគារសាសនា និង​អន្តេវាសិកដ្ឋាន។ ទិន្នន័យនេះ បានបង្ហាញពីការ​ថយចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ បើធៀបនឹង​ទិន្នន័យ​ក្នុងឆ្នាំ​២០១៥ ដែលមានកុមារ និង​យុវជន​ប្រមាណជាង ៣ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ បានរស់នៅ​តាមកន្លែងថែទាំ​ចំនួន ៦៣៩កន្លែង។
យ៉ាងណាក៏ដោយ តាមរយៈ​គោលនយោបាយ “ថែទាំជំនួសចំពោះកុមារ” ក្រសួងសង្គម​កិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា បានប្តេជ្ញា​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​បំពេញ​បេសកកម្ម​ការងាររបស់ខ្លួនបន្ថែមទៀត ដើម្បី​ធានាថា កុមារ​កំព្រា កុមារ​ត្រូវ​បានគេ​បោះបង់ ក៏​ដូចជា​កុមារ​រងគ្រោះ និង​ងាយរងគ្រោះដ៏ទៃ​ទៀត ទទួលបាន​ការ​ការពារ និងផលប្រយោជន៍ ស្រប​តាម​ចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយផ្តោត​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍមូលធន​មនុស្ស និង​ គោលការណ៍របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា គឺ​មិន​ទុក​ប្រជាពលរដ្ឋ​ណាម្នាក់​ចោល ដោយមិនបានយកចិត្តទុកដាក់​នោះទេ៕