បុគ្គលិកនិងកម្មការិនី ២ម៉ឺននាក់នឹងទទួលផលពីគម្រោងលើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមទារកនៅកន្លែងធ្វើការ
ភ្នំពេញ – នាពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ព្រឹកនេះ លោក ហ៊ូ ក្រើន នាយកអង្គការ Helen Keller ប្រចាំកម្ពុជា បានលើកឡើងថា គម្រោងសាកល្បងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារកនិងកុមារនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាស និងកន្លែងធ្វើការកំពុងអនុវត្តនៅរោងចក្រសហគ្រាស ស្ថាប័នរដ្ឋ និងអង្គការនានាចំនួន ២៨កន្លែង ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គម្រោងរំពឹងថា បុគ្គលិក កម្មករ កម្មការិនីជាង ២ម៉ឺននាក់នឹងបានទទួលផលប្រយោជន៍ពីសកម្មភាពគម្រោងនេះ។
គម្រោងសាកល្បងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាស និងកន្លែងធ្វើការកំពុងអនុវត្តនៅទីតាំងការងារស្ថិតនៅរាជធានីភ្នំពេញ, ខេត្តកណ្ដាល, កំពត, និងខេត្តកំពង់ធំ ។ លោក ហ៊ូ ក្រើន បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ គឺជាទីតាំងគោលដៅមួយក្នុងចំណោមគោលដៅទាំង២៨ កន្លែងដែលអង្គការ Helen Keller និងគម្រោង MUSEFO កំពុងអនុវត្តគម្រោងសាកល្បង។
នាយកអង្គការ Helen Keller អន្តរជាតិកម្ពុជា លោក ហ៊ូ ក្រើន បានបញ្ជាក់បន្តថា ការសិក្សាស្រាវជ្រាវតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្រនៅប្រទេសផ្សេងនាពេលកន្លងមកបានរកឃើញថា គម្រោងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារកនិងកុមារនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាស និងកន្លែងធ្វើការ មានផលចំណេញច្រើនសម្រាប់និយោជិត និងនិយោជក។
លោកថា ផលចំណេញទាំងនោះ រួមមាន កាត់បន្ថយថ្លៃថែទាំសុខភាពសម្រាប់ម្តាយនិងកូន, កាត់បន្ថយការអវត្តមានបុគ្គលិក, បង្កើនផលិតភាពការងារ, ធ្វើឱ្យបរិយាកាសនៅកន្លែងធ្វើការមានលក្ខណៈល្អប្រសើរ, បុគ្គលិកស្ត្រីដែលបន្តការងាររយៈពេលយូរមានអត្រាខ្ពស់, កម្មករមានការប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការធ្វើការងារ និងកាត់បន្ថយការចំណាយលើការជ្រើសរើស ព្រមទាំងការបណ្តុះបណ្តាលនិយោជក។
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវក៏បានរកឃើញថា ការលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភខាងលើ ក៏បានផ្តល់ជាវេទិកាមួយដល់ស្ត្រីដើម្បីពួកគេមានឱកាសចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសំខាន់ៗ ដូចជា ការអប់រំអាហារូបត្ថម្ភនិងអនាម័យ ការអប់រំលើរបៀបចិញ្ចឹមទារកនិងកុមារ ការប្រឹក្សាលើរបបអាហារនិងសុខភាពរបស់ស្ត្រី និងច្បាប់ការងារជាដើម។
សូមជម្រាបថា គម្រោងសាកល្បងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងការចិញ្ចឹមទារក និងកុមារនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាស និងកន្លែងធ្វើការ គាំទ្រដោយទីភ្នាក់ងារកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាល្លឺម៉ង់ GIZ និងគម្រោង MUSEFO តាមរយៈការសម្របសម្រួលរបស់អង្គការ Helen Keller អន្តរជាតិកម្ពុជា បានបង្កើតឱ្យមានបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅតាមទីតាំងការងារនីមួយៗនៅក្នុងគម្រោង៕