កញ្ញា សុន ឧសភា គឺជាក្មេងស្រីជនជាតិដើមភាគតិចកួយ ភូមិតាឡែកចាស់ ឃុំសាលាវិស័យ ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ, បច្ចុប្បន្ន ឧសភា កំពុងសិក្សាឆ្នាំទី២ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិសង្គមកិច្ច នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ការចាប់ផ្តើមជីវិតសិក្សានៅរាជធានីនេះ ក៏ព្រោះតែ ឧសភា ចង់ជំនះ និងចង់លុបបំបាត់ការរើសអើងក្នុងសហគមន៍ដែលថា ក្មេងស្រីមិនអាចធ្វើបាន ក្មេងស្រីមិនគួររៀនសូត្រខ្ពស់។
កញ្ញា ឧសភា និយាយថា នៅក្នុងសហគមន៍របស់នាង មិនសូវមានអ្នកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញនោះទេ នោះក៏ព្រោះតែឪពុកម្តាយខ្លះ ក៏ដូចជាចាស់ៗក្នុងភូមិមួយចំនួន ពួកគាត់យល់ថា ក្មេងស្រីមិនអាចដើរក្រៅម្នាក់ឯង មិនគួររៀនសូត្របានខ្ពស់ ដូច្នេះហើយទើបក្មេងស្រីមួយចំនួននៅក្នុងភូមិរៀនសូត្របានតិចតួច ហើយក៏ត្រូវមានគ្រួសារ ឬក៏ត្រូវជួយការងារឪពុកម្តាយ។
សម្រាប់ ឧសភា ផ្ទាល់មើលឃើញថា ការសិក្សាពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ ទើបរូបនាងប្រឹងពុះពារឧបស័គ្គឡើងមកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយឃ្លាតឆ្ងាយពីឪពុកម្តាយ ដើម្បីចាប់យកអនាគតថ្មី លុបបំបាត់ពាក្យ ក្មេងស្រីមិនអាចធ្វើបាន ដោយជំនួសមកវិញនូវការលើកកម្ពស់ក្មេងស្រីឱ្យបានចូលរួមក្នុងសង្គម និងរៀនសូត្រឱ្យបានខ្ពង់ខ្ពស់ រួមទាំងអាចក្លាយជាអ្នកដឹកនាំបាននៅថ្ងៃអនាគត។
ត្រឡប់ទៅនិយាយពីដំណើរ ដែលនាំឱ្យ ឧសភា បានមកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញ, ឧសភា រៀបរាប់ដោយទឹកមុខស្មើៗថា ដើមឡើយរូបនាងក៏មានវាសនាមិនខុសពីក្មេងស្រីនៅក្នុងភូមិដែរ ដោយមិនមានការអនុញ្ញាតពីក្រុមគ្រួសារដែរ នេះក៏ដោយសារតែកត្តាសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងការបារម្ភពេលមកឆ្ងាយពីផ្ទះ ពីគ្រួសារ ពីបងប្អូន ដូច្នេះការចាប់ផ្តើមស្វះស្វែងរកឱកាសបន្តការសិក្សា និងការផ្លាស់ទីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព ដំបូងបំផុត គឺចេញពីខ្លួនឯងទាំងស្រុង ពោលគឺខ្លួនទីពឹងខ្លួន។
ក្រៅតែពីមានមហិច្ឆតា និងគោលបំណងចង់បន្តការសិក្សា ឧសភា ចាប់ផ្តើមរកវិធីសាស្រ្តក្នុងការពន្យល់ទៅកាន់ឪពុកម្តាយរបស់នាងអំពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំ និងការពង្រឹងចំណេះដឹងទូទៅ។ ឧសភា និយាយថា នាងបានប្តេជ្ញាថា នឹងមកបន្តការសិក្សានៅភ្នំពេញឱ្យទាល់តែបាន ហើយស្របជាមួយគ្នានោះ នាងក៏ទទួលបានព័ត៌មានអំពីការសិក្សា និងទីតាំងស្នាក់អាស្រ័យ រួមទាំងការជួយជ្រោមជ្រែងពីសិស្សច្បងក្នុងស្វែងរកកន្លែងឱ្យនៅ ទើបនាងក៏មានឱកាសស្គាល់ស្ថាប័នជនជាតិដើមភាគតិច ដោយពួកគាត់មិនត្រឹមតែផ្តល់ព័ត៌មាននោះទេ ប៉ុន្តែក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យ សុភា ឈានជើងមកបន្តការសិក្សានៅទីក្រុងថែមទៀត។
ដំបូងៗឪពុកម្តាយ ឧសភា មិនយល់ព្រមនោះទេ តែនៅពេលនាងព្យាយាមពន្យល់ទើបពួកគាត់យល់ព្រម ហើយនាងក៏មានឱកាសមកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយស្នាក់នៅក្នុងសមាគមយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជាហៅកាត់ថា ស.យ.ជ.ក ។ នៅទីនេះ បានផ្តល់ជំនួយស្នាក់នៅ ហើយអនុញ្ញាតឱ្យ ឧសភា ទទួលបានបរិយាកាសល្អក្នុងការសិក្សា ព្រមទាំងចូលរួមសកម្មភាពល្អៗ ផ្សេងៗ ជាមួយសមាគមផ្ទាល់ព្រមទាំងដៃគូ ឬស្ថាប័នផ្សេងៗ ដែលជួយ ឧសភា អាចរៀនសូត្រ និងបង្កើនសមត្ថភាពចំណេះដឹងខ្លួនឯង។
“ខ្ញុំជឿជាក់ថា ការជំនះឧបសគ្គនានា ចាប់ផ្តើមពីការជឿលើខ្លួនឯងជាមុន ក្មេងស្រីគួរតែបង្ហាញឱ្យសហគមន៍ឃើញពីការខិតខំប្រឹងប្រែង ចំណង់ចំណូលចិត្តក្នុងការសិក្សា និងចិត្តស្មោះត្រង់ក្នុងអនាគតរបស់ខ្លួន”
យ៉ាងណានៅមិនប៉ុន្មានឆ្នាំទៀតទេ កញ្ញា សុន ឧសភា នឹងបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិសង្គមកិច្ច, ក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា ឧសភា មានបំណងចាប់ផ្តើមជីវិតការងារដែលអាចជួយឱ្យខ្លួនឯងមានស្ថិរភាពមួយជាមុនសិន ហើយការងារដែល ឧសភា មានក្ដីស្រមៃ គឺការក្លាយជាគ្រូបង្រៀនម្នាក់នៅឯស្រុកកំណើត ជាទីដែលនាងធ្លាប់ធំធាត់តាំងតែពីតូចមក ដើម្បីជួយជំរុញការអប់រំនៅក្នុងសហគមន៍របស់នាង។ “បន្ទាប់ពីមានការងារ ខ្ញុំនឹងខិតខំយកចំណេះដឹងនិងបទពិសោធន៍ដែលខ្ញុំទទួលបាន ទៅជួយដល់ក្រុមគ្រួសារ និងសហគមន៍របស់ខ្ញុំ ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថា អនាគត ខ្ញុំនឹងអាចជាអ្នកជួយជំរុញការអប់រំនៅក្នុងសហគមន៍ រួមទាំងលើកកម្ពស់សិទ្ធិក្មេងស្រីជនជាតិដើមឱ្យកាន់តែច្បាស់លាស់”៕