ភ្នំពេញ – ការវិនិយោគដើម្បីអភិវឌ្ឍកុមារតូច ជាលទ្ធភាពកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការរៀនសូត្រពេញមួយជីវិតរបស់ពួកគេ ដោយគិតទាំងសុខភាពផ្លូវកាយ និងសុភាពផ្លូវចិត្ត ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អាណាព្យាបាលគ្រប់រូបគួរបង្រៀនកុមារឱ្យមានចំណេះដឹងសង្កេត ការបញ្ចេញមតិយោបល់ និងវាយតម្លៃអ្វីមួយឈរលើមូលដ្ឋានត្រឹមត្រូវតាំងពីនៅវ័យក្មេង ដើម្បីឱ្យពួកគេក្លាយមនុស្សមានស្មារតីសាមគ្គី និងអភិវឌ្ឍន៍ជានិច្ច ។ នេះបើតាមឯកសារទស្សនាទានស្ដីពីការអប់រំកុមារតូចក្នុងបរិបទកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ ដែលបានបង្ហាញនៅក្នុងសន្និបាតអប់រំ ឆ្នាំ២០២២ ។
១. វិនិយោគពេលវេលាបង្កើនគុណភាពអត្តចរិត ៖ ការអន្តរាគមន៍កុមារក្នុងវ័យដំបូងសំខាន់សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ និងបញ្ញាឱ្យរីកចម្រើន ។ អ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវបានរកឃើញថា ការបង្រៀនកុមារឱ្យចេះលត់ដំខ្លួនឯង បង្រៀនកុមារឱ្យចេះតស៊ូ បង្រៀនឱ្យកុមារមានភាពជឿជាក់ និងចរិតលក្ខណៈផ្ទាល់ខ្លួន កុមារនឹងអាចក្លាយជាមនុស្សភាពជាអ្នកដឹកនាំ ។ ត្រង់នេះបានបង្ហាញថា មានភាពឆ្លាតផ្នែកបញ្ញា (IQ) ខ្ពស់តែមួយមុខ ប្រហែលជាមិនទទួលបានជោគជ័យក្នុងជីវិតទេ ប្រសិនបើពួកគេមិនមានចរិតលក្ខណៈល្អ គ្មានភាពអំណត់ និងគ្មានការតស៊ូព្យាយាម ។
២. វិនិយោគលើការអប់រំកុមារត្រូវតាមស្ថានការណ៍វ័យ ៖ ការស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញថា វ័យជាទារក និងវ័យចូលរៀនមត្តេយ្យសិក្សា គឺជាកត្តាកំណត់ជោគជ័យ ឬបរាជ័យនៅក្នុងសាលារៀន ។ ដូច្នេះម្តាយឪពុកត្រូវផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតមកវិនិយោគលើកូនតូចឱ្យទាន់ពេលវេលា មិនត្រូវសន្សំប្រាក់ទុកដើម្បីវិនិយោគលើតែការអប់រំនៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សាឡើយ ។
៣. ផ្តល់ឱកាសអប់រំទាន់ពេលវេលាសម្រាប់កុមារតូច ៖ ស្ថាបនាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់កុមារតូចកាន់តែរឹងមាំ តាមរយៈការផ្តល់ឱកាសឱ្យកុមារដែលមានអាយុចាប់ពី ០៣ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ០៦ឆ្នាំ ទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព សមធម៌និងបរិយាបន្ន ជួយឱ្យពួកគេត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីចូលរៀនថ្នាក់បឋមសិក្សាឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមអាយុ ។ ការផ្តល់ឱកាសអប់រំទាន់ពេលវេលាសម្រាប់កុមារតូច អាចជួយកាត់បន្ថយអត្រាត្រួតថ្នាក់ អត្រាបោះបង់ការសិក្សា ជួយដល់ការលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សាសិស្សគ្រប់ភូមិសិក្សា និងជាមូលដ្ឋាននៃការសិក្សាពេញមួយជីវិត ។
៤. កុមារតូចក្លាយជាយុវជនមានគុណភាពនាពេលអនាគត ៖ ការអប់រំកុមារតូច ជាកត្តាបង្កើនចំនួនយុវជន និងមនុស្សពេញវ័យដែលមានចំណេះដឹងផ្នែកអក្ខរកម្មផ្នែកលេខនព្វន្ត អក្សរ និងជំនាញទន់ រួមជាមួយជំនាញបច្ចេកទេស ជំនាញវិជ្ចាជីវៈ ដើម្បីទទួលបានការងារ និងសហគ្រិនភាព ឆ្លើយតបទៅនឹងគោលដៅការអប់រំ២០៣០ ។ យុវជនមានគុណភាពបង្កើតឱ្យមានធនធានមនុស្សមានគុណភាព ដែលរួមចំណែកដល់ផលិកម្ម ឬការវិនិយោគសម្រាប់ចក្ខុវិស័យអភិវឌ្ឍកម្ពុជាឆ្ពោះទៅឆ្នាំ២០៣០ និង២០៥០ ៕