លោកជំទាវ​បណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី លើកឡើង១០​ចំណុច​ពី​ឧត្តមានុវត្តន៍​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចំពោះ​ការ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច
ក្នុង​សន្និសីទ​ថ្នាក់​តំបន់អាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកស្តីពីការ​អភិវឌ្ឍកុមារ​តូច​ឆ្នាំ២០២៥ នៅ​ទីក្រុង​ម៉ានីល ប្រទេស​ហ្វីលីពីន កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង​ជា​អនុប្រធាន​ប្រចាំការ នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច បានលើក​ឡើង​១០ចំណុច​ពី​ឧត្តមានុវត្តន៍ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ចំពោះ​ការ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច។
លោកជំទាវ​បណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី លើក​ឡើង​ដោយ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ប្រធានបទ​ស្នូល នៃសន្និសីទ ៖ តួនាទី​អភិបាល​កិច្ចដ៏មាន​ប្រសិទ្ធភាព​របស់​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ​ក្នុងការ​ផ្តល់​សេវាអភិវឌ្ឍ​កុមារតូច មាន​គុណភាព​ខ្ពស់​ប្រកប​ដោយ​សមធម៌ និង​បរិយាបន្ន។ ដែល​ត្រូវបាន​គាំទ្រដោយ​សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន​រួមមាន ៖
លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាអនុប្រធានប្រចាំការនៃគណៈកម្មាធិការជាតិគាំពារ និងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច
ទី១. ការ​ពង្រីក​សាលា​មត្តេយ្យ​សិក្សា ៖ ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ កម្ពុជាមាន​សាលាមត្តេយ្យ​សរុប ៩០៣៦ កន្លែង រួមមាន សាលា​មត្តេយ្យ​សាធារណៈ ៤៧២៥ កន្លែង សាលាមត្តេយ្យឯកជន ៩៦៣ កន្លែង និង​សាលាមត្តេយ្យ​សហគមន៍ ៣៣៤៨ កន្លែង។ ក្រៅពីនេះ មានទារកដ្ឋាន​តាម​សហគមន៍​ចំនួន ១៣​កន្លែង ដែល​ស្ថិតនៅ​ជិត​រោងចក្រ​កាត់ដេរ សម្រាប់​កូនគ្រួសារ​ដែល​ជា​កម្មករ។
ទី២. ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ស្តង់ដារ​មត្តេយ្យ​សិក្សា​គំរូ ៖ សម្រាប់​ធានា​ប្រសិទ្ធភាព និង​គុណភាព​អប់រំកុមារ​តូច​ដែល​សមស្រប​ទៅនឹង​ស្ថានភាព និង​បរិបទ នៃប្រទេសកម្ពុជា។
ទី៣. ការបង្កើត​ស្ដង់ដារ​អប្បបរមា​សម្រាប់​មត្តេយ្យសិក្សាសហគមន៍ ៖ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣-២០២៤ ថ្នាក់​មត្តេយ្យ​សិក្សា​សហគមន៍​ចំនួន ១៤៣៨ ថ្នាក់ បាន​បំពេញ​តាម​ស្ដង់ដារ​អប្បបរមា។
ទី៤. ការ​អភិវឌ្ឍ​កញ្ចប់​កម្មវិធី​អប់រំ​មាតាបិតា ស្តីពីការ​ថែទាំ​បីបាច់​កុមារតូច។
ទី៥. ការ​ផ្តោត​លើ​ការ​រៀនសូត្រ​ពីចិត្តសង្គម និង​អារម្មណ៍​សម្រាប់​កុមារតូច (SEL)។
ទី៦. ការអនុវត្តកម្មវិធី​សិក្សា​លម្អិត និង​វិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ។
កិច្ចពិភាក្សា ស្តីពីបទពិសោធន៍ល្អៗ និងនវានុវត្តន៍សម្រាប់ការបង្កើនការវិនិយោគការអភិវឌ្ឍកុមារតូច
ទី៧. ការ​អនុវត្ត​យន្តការ​ពហុវិស័យ ៖ តាម​រយៈគណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច បាន​ប្រមូល​ផ្ដុំក្រសួង​ជំនាញ​នានា និង​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ដើម្បីសម្របសម្រួល​កិច្ចខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​ទាំងនៅ​ថ្នាក់​ជាតិ និង​ថ្នាក់​ក្រោមជាតិ​ក្នុងការ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច។
ទី៨. ការ​បញ្ចូល​ការ​អប់រំ​អំពី​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ដើម្បី​ឱ្យកុមារ​តូច​មាន​ភាព​ធន់។ ទី៩. ការអប់រំ​បរិយាបន្ន និងការអប់រំ​ពិសេស​ដល់​កុមារ​មាន​ពិការភាព និង ទី១០. ការផ្ទេរ​មុខងារ​អប់រំកុមារតូច​ទៅឱ្យរដ្ឋបាល​ក្រុង ស្រុក និងខណ្ឌ។
គួរជំរាបជូនថា សន្និសីទថ្នាក់តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច បានប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល ៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃទី៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុង​ម៉ានីលឡា ប្រទេសភីលីពីន ដោយ​ផ្តោត​លើ​ការសន្ទនា កិច្ចសហការ និង​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារតូច​ប្រកប​ដោយ​សមធម៌ និង​បរិយាបន្ន​នៅទូទាំង​តំបន់៕