ការបោកប្រាស់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញមានច្រើនទម្រង់ និងមានភាពបត់បែនទៅតាមសម័យកាលនីមួយៗ ក៏ប៉ុន្តែអ្នកជំនាញនៅកម្ពុជាបានកត់សម្គាល់ឃើញ៣ចំណុចដែលបណ្តាលឱ្យសន្ទុះនៃការឆបោកនៅកម្ពុជាកាន់តែរីកដុះដាល ដូចជា បច្ចេកវិទ្យា, គោលការណ៍ និងកត្តាមនុស្ស។
លោកវរសេនីយ៍ត្រី ភាវ សីហា នាយករងការិយាល័យ នៃនាយកដ្ឋានប្រឆំាងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យាក្រសួងមហាផ្ទៃ បានបញ្ជាក់ថា ទោះបច្ចុប្បន្នបញ្ហានៃការបោកប្រាស់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ មិនអាចការពារបានមួយរយភាគរយ ប៉ុន្តែវានៅតែមានវិធីសាស្រ្តដើម្បីការពារ ដូចជា៖
១.ការពារពីបច្ចេកវិទ្យា ៖ ការពារពីបច្ចេកវិទ្យាគឺចង់សំដៅដល់អ្នកដែលមានវ័យចាស់ទុំ, អាណាព្យាបាល រៀមច្បង ឬអ្នកមានបទពិសោធន៍ ដែលត្រូវចូលរួមការពារខ្លួនឯង និងកុមារនៅក្នុងផ្ទះ។ អាណាព្យាបាលត្រូវការពារកូនៗ កុំឱ្យមានការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិដោយមិនមានការកំណត់ឯកជនភាព ពោលគឺត្រូវចេះកំណត់គេហទំព័រមួយចំនួនដើម្បីកុំឱ្យក្មេងៗ ចូលទៅប្រើប្រាស់ដោយសេរី ដែលបង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់នានា។ ក្រៅពីនោះអាណាព្យាបាលក៏ត្រូវរិះរកវិធី ឬសិក្សាពីយុទ្ធសាស្រ្តការពារបន្ថែមទៀតដើម្បីចូលរួមការពារក្មេងៗពីការប្រើប្រាស់ខុសបែបបទ និងចូលរួមបង្កើតបានថ្នាលសង្គមដ៏ប្រសើរមួយនាពេលអនាគត។
២.គោលការណ៍ការពារ ៖ គោលការណ៍ណែនាំ ឬការពារវិញ គឺសំដៅទៅដល់ វិធីនៃការពន្យល់ពីសំណាក់ចាស់ទុំ ឬបុគ្គលដែលមានបទពិសោធច្រើន ដោយគួរតែណែនាំដើម្បីបង្កើននូវសុវត្ថិភាពឱ្យបានប្រសើរជាងមុន ឬកុំឱ្យមានការប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមច្រើនពេក។ មួយវិញទៀតត្រូវជំរុញឱ្យកុមារកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ព័ត៌មានមិនសមរម្យ ហើយមន្រ្តីដែលធ្វើការពាក់ព័ន្ធគួរពិនិត្យ និងអនុញ្ញាតឱ្យប្រជាពលរដ្ឋប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបានត្រឹមត្រូវ និងមានប្រសិទ្ធភាព។
៣.ការពារតាមរយៈធនធានមនុស្ស៖ ការពង្រឹងចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល តាមរយៈការចូលរួមចែករំលែកបន្ត ឬក៏ការបញ្រ្ជាបចំណេះដឹង និងស្វែងយល់អំពីហានិភ័យនៅលើបណ្តាញសង្គម ឬសកម្មភាពរបស់ឧក្រិដ្ឋជន ក្នុងការប៉ុនប៉ងធ្វើអ្វីមួយដើម្បីទាញផលប្រយោជន៍ពីអ្នកប្រើប្រាស់ គឺជាវិធីមួយជួយឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ ឬកុមារមានសមត្ថភាពក្នុងការក្រេបយកផលវិជ្ជមានពីបណ្តាញសង្គមមកវិញ។
លោកវរសេនីយ៍ត្រី ភាវ សីហា បានបញ្ជាក់ថា ភាពងាយរងគ្រោះ បណ្តាលមកពីខ្វះការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យនៃការការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ហើយបទល្មើសប្រពៃណីត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរ មកប្រព្រឹត្តិដោយមធ្យោបាយបច្ចេកវិទ្យា។ ដោយកាលពីមុនឧក្រិដ្ឋជនទាក់ទងតាមសំបុត្រ ឬមកជួបផ្ទាល់តែម្តង ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នឧក្រិដ្ឋជនបានវិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពមកទាក់ទងជនរងគ្រោះ តាមរយៈអនឡាញដោយមិនស្គាល់សូម្បីអត្តសញ្ញាណច្បាស់លាល់ នេះជាអ្វីដែលជនរងគ្រោះងាយនឹងត្រូវគេឆក់ឱកាសកេងប្រវ័ញ្ច ដូច្នេះត្រូវចូលរួមជំរុញចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាឱ្យបានច្រើនតាមដែលអាចធ្វើបានដើម្បីទទួលបានសង្គមមួយដែលមានបច្ចេកវិទ្យាសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ និងពលរដ្ឋទាំងអស់គ្នា៕