ភ្នំពេញ – សមភាពយេនឌ័រ និងការផ្តល់ភាពអង់អាចដល់ស្ត្រី គឺជាកត្តាសំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីទទួលបាននូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នងសង្គម។ នេះគឺជាការលើកឡើងរបស់ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា-ព្រឹទ្ធសភា។
លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន បានមានប្រសាសន៍ថា សិទ្ធិ ឋានៈ តួនាទី ឱកាស និងការចូលរួមរបស់ស្រ្តី ត្រូវបានលើកកម្ពស់ជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីធានាបានកិច្ចអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន សង្គម បន្ថែមពីនេះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាត់ទុកស្រ្តីជាឆ្អឹងខ្នង នៃសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមជាតិ” និងបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ ផែនការ សកម្មភាពជាតិ កម្មវិធីជាតិអន្តរវិស័យ សំដៅលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ ពង្រឹងភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី។
លោកជំទាវបន្តថា ស្រ្តីកម្ពុជាតែងទទួលបានកាលានុវត្តភាពចូលរួមក្នុងគ្រប់កិច្ចការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមជាតិ ទាំងវិស័យសាធារណៈ សន្តិសុខ នយោបាយ ការទូត ឯកជន អង្គការជាតិ អន្តរជាតិ និង ត្រូវបានលើកទឹកចិត្តឱ្យចាប់យកតួនាទីសំខាន់ៗ ដោយស្មើភាព និង គ្មានការរើសអើង។
ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ស្ត្រីមានលទ្ធភាពកាន់តែច្រើនក្នុងការទទួលបានការសិក្សាអប់រំ ការពង្រឹងភាពអង់អាចផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ការទទួលបានសេវាសុខភាពបឋម សុខភាពបន្តពូជ សុខភាព មាតា និងទារក ឤហារូបត្ថម្ភ ការកាត់បន្ថយ និងទប់ស្កាត់ជំងឺឆ្លង ការទទួលបានជំនួយផ្នែកច្បាប់ដោយ ឥតគិតថ្លៃ សម្រាប់ស្រ្តី និងក្មេងស្រីក្រីក្ររងគ្រោះ ដោយអំពើហិង្សាគ្រប់ទម្រង់ តាមរយៈក្រុមមេធាវីស្ម័គ្រចិត្តរបស់សម្តេចតេជោ និងគណៈមេធាវី ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ចំនួនស្ត្រីនៅកម្ពុជា កំពុងទទួលបានក្នុងមុខតំណែងជាអ្នកដឹកនាំបានកើនឡើងនៅគ្រប់ស្ថាប័ន ដោយបើគិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១នេះ មានស្ត្រី ចំនួន២១ភាគរយ កំពុងកាន់តំណែងនៅក្នុងរដ្ឋសភា និង ១៦ភាគរយនៅក្នុងព្រឹទ្ធសភា ហើយក៏មានជាឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ជាស្ត្រី ១រូប រដ្ឋមន្ត្រីជាស្ត្រី ៣រូប និង អភិបាលខេត្តជាស្ត្រី២រូបផងដែរ ។ បើប្រៀបធៀប សមាមាត្រស្ត្រីនៅក្នុងសេវាកម្មស៊ីវិលវិញ មានការកើនឡើងពី៣៨ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ ទៅដល់ ៤១ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០២១នេះ និងសមាមាត្រតំណាងរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងការសម្រេចចិត្តនៅកម្រិត អនុប្រធាន ការិយាល័យ ថ្នាក់ ក្រុង ស្រុក និងខណ្ឌ រហូតដល់អគ្គនាយក បានកើនឡើងពី ២០ ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ ដល់ ២៥ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៩៕
សិក្សាជំនាញ៨ ឥតគិតថ្លៃ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ (NIEI)