សហគ្រិនខ្មែរបង្ហាញគន្លឹះបួនសំខាន់ៗ គ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ
ភ្នំពេញ លំហូរសាច់ប្រាក់សម្រាប់អាជីវកម្មជាដំណើរការនៃការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ ការត្រួតពិនិត្យលើប្រាក់ចំណូលចំណាយនានាតាមរយៈរបាយកាណ៍លំហូរសា​​ច់​ប្រាក់ជាប្រចាំសប្ដាហ៍ ខែ ឬពេលកំណត់ណាមួយ ។ ប្រសិ​នបើមានបញ្ហាណាមួយរាំងស្ទះដល់លំហូរសាច់ប្រាក់ អាជីវកម្ម ឬប្រតិបត្តិការមួយចំនួននឹងរងផ​ល​ប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង ជាពិសេសអាជីវកម្មធុនតូច ឬមធ្យម អាចរងផលមិនល្អច្រើនដោយសារប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិលំហូរសាច់ប្រាក់នៅមានកម្រិតតូចនៅឡើយ។ ខាងក្រោមនេះ ជាគន្លឹះបួនសំខាន់ៗ ដែលម្ចាស់អាជីវកម្មគួរដឹងអំពីបញ្ហាលំហូរសាច់ប្រាក់របស់អាជីវកម្ម ដែលបានចុះផ្សព្វផ្សាយដោយសហគ្រិនខ្មែរ ។
១. ជាជំនួយនៅក្នុងការបង្កើតនូវគម្រោងផែនការ និងការសម្រេចចិត្ត៖ ដើម្បីបង្កើតផែនការអាជីវកម្ម និងការសម្រេចចិត្តបានល្អលើមុខជំនួញ អ្នកត្រូវមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់ឱ្យបានល្អ ។ នៅពេលអ្នកមានរបាយការណ៍នៃលំហូរសាច់ប្រាក់ជាក់លាក់ វានឹងក្លាយជាទិន្នន័យយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ការសម្រេចចិត្ត និងធ្វើផែនការអាជីវកម្មដែលត្រូវនឹងស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់អាជីវកម្មតែម្ដង ។ ការគ្រប់គ្រង់លំហូរសាច់ប្រាក់បានល្អនឹងអាចជាកាតាលីករជំរុញទឹកចិត្តម្ចាស់អាជីវកម្មឱ្យបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្ដនៅក្នុងរយៈពេលខ្លី ឬវែង ដើម្បីអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មនាពេលអនាគត ។
២. បង្ហាញពីទិសដៅជាក់លាក់នៃការចំណាយប្រាក់៖ យល់ពីលំហូរសាច់ប្រាក់នឹងជួយអ្នកឱ្យបង្កើតរបាយការណ៍លំហូរសាច់ប្រាក់បានយ៉ាងល្អ ព្រមទាំងជួយអ្នកឱ្យដឹងពីស្ថានភាពជាក់ស្ដែងនៃការចំណាយ និងចំណូលនានា ដើម្បីងាយស្រួលកាត់បន្ថយចំណាយ ឬបន្ថែមចំណាយលើផ្នែកណាមួយសម្រាប់ដំណើរអាជីវកម្ម ។
៣. ការពារនិងបង្កើនទំនាក់ទំនងជាមួយដៃគូអាជីវកម្ម៖ ពិតណាស់នៅក្នុងអាជីវកម្មត្រូវមានទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកដទៃ ដូច្នេះភាពវិជ្ជមានរបស់របាយការណ៍លំហូរសាច់ប្រាក់នៃអាជីវកម្ម អាចជាកម្លាំងចលករមួយជំរុញឱ្យដៃគូសហការផ្សេងៗចាប់អារម្មណ៍ និងបង្កើតទំនុកចិត្តនៅក្នុងការសហការជាមួយអ្នក ដើម្បីអភិ​វ​ឌ្ឍ និងរីកចម្រើនជាមួយគ្នាផងដែរ ។
៤. យល់ច្បាស់ពីពេលវេលាដើម្បីពង្រីកអាជីវកម្ម៖ សម្រាប់អាជីវកម្មនីមួយៗ តែងតែមានចក្ខុវិស័យខ្ពស់ដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ។ ដូច្នេះការយល់ដឹងពីលំហូ​រ​សាច់ប្រាក់ភាពជាក់លាក់ នឹងជួយអ្នកឱ្យដឹងពីស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់អាជីវកម្ម ដឹងពីពេលវេលា និងត្រឹមត្រូវនៅក្នុងការពង្រីកអាជីវកម្ម ។ គួរបញ្ជាក់ថា លំហូរសាច់ប្រាក់សារៈសំខាន់សម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មមួយ ហើយម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងអស់ត្រូវយល់ដឹង និងផ្ដោតសំខាន់ទៅលើលំហូរសាច់ប្រាក់នេះ ។ អាជីវកម្មមួយចំនួនអាចបរាជ័យនៅពេលដែលពួកគេមិនបានយកចិត្តទុកដាក់គ្រប់គ្រាន់ទៅលើការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យលំហូរសាច់ប្រាក់ឱ្យបា​ន​ល្អ ៕