គណៈកម្មការ ៣រូបនឹងចូលខ្លួនជ្រើសរើសស្នាដៃបកប្រែក្នុងមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទី៤
ភ្នំពេញ៖ មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទីបួន ប្រចាំឆ្នាំ២០២១ កំពុងរៀបចំប្រកួតប្រជែងការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ក្រោមប្រធានបទ សិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ ក្នុងបំណងលើកកម្ពស់គុណតម្លៃ សារៈសំខាន់ និងលើកស្ទួយការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ឱ្យទូលំទូលាយ ។ គណៈកម្មការបីរូប រួមមានអ្នកស្រី បេ ពុច លោក ហុក សុទ្ធិ និងកញ្ញា ងួន ស៊ីវងីម ជាអ្នកជ្រើសរើសស្នាដៃបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ និងចែករំលែកបទពិសោធន៍ ដើម្បីទុកជាចំណេះដឹងជូនដល់អ្នកកំពុងស្វែងយល់ពីវិស័យបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ អ្នកស្រី សូ ភីណា សហស្ថាបនិកមហោស្រពអក្សរសសីល្ប៍ខ្មែរ ។
គណៈកម្មការទី១ អ្នកស្រី បេ ពុច មានស្រុកកំណើតនៅភូមិព្រែកពោធិ៍ ស្រុកស្រីសន្ធរ ខេត្តកំពង់ចាម ហើយបានបញ្ជប់បាក់ឌុបនៅឆ្នាំ១៩៩៥ ។ នៅឆ្នាំ២០​០​០​ បញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រភាសាបារាំង ។ អ្នកស្រីបានបន្តថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងផ្នែកជំនាញទាក់ទងនឹងសៀវភៅ « Métiers du livre » ឆ្នាំ២០០៨ នៅសាំងគ្លូ និងបរិញ្ញា​បត្រផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យាឆ្នាំ២០០៩ នៅទីក្រុងស្រ្តាសប៊ួ ស្នាដៃបកប្រែផ្នែកអក្សរសិល្ប៍ ។ អ្នកស្រី បេ ពុច ជាអ្នកប្រែអក្សរសិល្ប៍ឯករាជ្យ និងមានស្នាដៃបកប្រែដូចជា «ទឹក និងដី» របស់អ្នកនិពន្ធ SERA  «ដួងកែវ» របស់អ្នកនិពន្ធ Jorge Luis Borges និង «ឆ្នាំថោះ» របស់អ្នកនិពន្ធ Tian ។
គណៈកម្មការទី២ លោក ហុក សុទ្ធិ នាយកអង្គការស៊ីប៉ា ប្រធានសមាគមបណ្ណាល័យកម្ពុជា និងជាអនុប្រធានសមាគមអ្នកបោះពុម្ពផ្សាយកម្ពុជា ។ លោកជាបញ្ញាវន្តមួយរូបដែលបានទទួលការអប់រំពីអក្សរសាស្ត្រ និងអរិយធម៌នៃប្រទេសរុស្សី និងបារាំង ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក សុទ្ធិ មានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ផ្នែកគរុកោសល្យពីប្រទេសរុស្សី និងសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់មួយទៀតផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាលពីប្រទេសបារាំង ។
កន្លងមកលោក ហុក សុទ្ធិ បានបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ប្រលោមលោកសម្រាប់កុមារ របស់អ្នកនិពន្ធសញ្ចាតិអ៊ីតាលី កាឡូ កូឡូឌី រឿង «ដំណើរផ្សងពេ្រងរបស់ពីណូគីយ៉ូ» និងបានបកប្រែស្នាដៃជីវប្រវត្តិរបស់លោក ហៃ លីអ៊ាង ដែលមាន ចំណងជើងថា «ចករសាត់កាត់ព្យុះកម្ពុជា» ។ លោក សុទ្ធិ បាននិពន្ធសៀវភៅជីវប្រវត្តិផ្ទាល់របស់លោកស្តីពីសម័យខ្មែរក្រហម ដែលមានចំណងជើងថា «សិទ្ធិកុមារភាពដែលត្រូវគេដកហូត» ។
គួររំលឹកថា កាលពីខែមករា ឆ្នាំ២០១៧ រដ្ឋាភិបាលប្រទេសបារាំងបានតែងតាំងលោក ហុក សុទ្ធិ ជាអស្សឬទ្ធិនៃសិល្បៈ និងអក្សរសាស្ត្រ ។ នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧ ដដែលនោះ លោក សុទ្ធិ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតែងតាំងជាឧត្តមមន្ត្រីថ្នាក់មុន្នីសារភ័ណ្ឌ ។
ចំណែកគណៈកម្មការទី៣ កញ្ញា ងួន ស៊ីវងីម ជាអ្នកនិពន្ធធុរកិច្ច អ្នកនិពន្ធសៀវភៅកុមារ និងអ្នកបកប្រែ ។ កញ្ញា ស៊ីវងីម បានបោះពុម្ពសៀវភៅបីចំណងជើងជាមួយនឹងអង្គការស៊ីប៉ា និងបានបកប្រែប្រលោមលោក និងសៀវភៅអភិវឌ្ឍខ្លួនជាច្រើនចំណងជើងពីភាសាថៃ និងចិន ។ ស្នាដៃបកប្រែចុងក្រោយ គឺការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍យុវវ័យពីភាសាចិនដែលមានចំណងជើងថា «ស្វែងរកស្តេចត្រី» ។ បច្ចុប្បន្នកញ្ញា ស៊ីវងីម ជាអ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុនផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម CMRD Digital ។
គួរបញ្ជាក់ថា បេក្ខជនមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចអានសេចក្តីណែនាំ និងផ្ញើស្នាដៃតាមរយៈសារអេឡិកត្រូនិក (អ៊ីម៉ែល) Ratanacheng168@gmail.com ព័ត៌មានបន្ថែមទាក់ទងទូរស័ព្ទលេខ ០១០ ៦០០ ៨៤៨ ។ ការប្រកួតប្រជែងចាប់ទទួលពីថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ជាកំណត់ និងប្រកាសលទ្ធផលនៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ៕