ឯកឧត្តម សាន វឌ្ឍនា ៖ គ្រូបង្រៀនល្អធ្វើឱ្យសិស្សទទួលបានបទពិសោធន៍ពេញលេញពីការរៀន
គ្រូបង្រៀនល្អគឺមិនត្រឹមតែមានចំណេះដឹងជ្រាលជ្រៅក្នុងមុខវិជ្ជាដែលបង្រៀនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែរួមមានលក្ខណៈសម្បត្តិ និងជំនាញនានាដែលជួយឱ្យសិស្សទទួលបានបទពិសោធន៍ពេញលេញ​ពីការរៀន ធ្វើឱ្យថ្នាក់រៀនមានភាពរីករាយ និងធ្វើឱ្យសិស្សចង់រៀន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីក្លាយជាគ្រូដែលជួយសិស្សឱ្យទទួលបានបទពិសោធន៍ពេញលេញពីការរៀន ទី១​. បង្រៀនឱ្យសិស្សចេះ តាមរយៈបទពិសោធន៍នៃការរៀនរបស់គ្រូ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សចេះចំណុចអ្វីមួយក្នុងការបង្រៀន ទី២. សម្បទាអប់រំ បង្រៀនសិស្សឱ្យស្គាល់ល្អ ស្គាល់អាក្រក់ ចេះស្រឡាញ់យុវត្តិធម៌ ស្រឡាញ់បរិស្ថាន មើលពិភពលោកក្នុងផ្លូវវិជ្ជមាន ទី៣. ផ្ដល់ឱកាសឱ្យសិស្សរៀនជាលក្ខណៈបុគ្គល ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សរៀនតាមល្បឿនរបស់ខ្លួន និងទី៤. បណ្ដុះមនសិកាពលរដ្ឋល្អ បង្រៀនសិស្សឱ្យស្គាល់តួនាទី និងភារកិច្ចរបស់ខ្លួន ដើម្បីក្លាយជាពលរដ្ឋពេញលេញ និងមានសមត្ថភាពបរិបូណ៌ ហើយជាពលរដ្ឋសកលដែលអាចរស់នៅចុះសម្រុះជាមួយពិភពលោកទាំងមូល។
លោកស្រី ឆាន់ សុផល្លា ជាគ្រូបង្រៀនភាសាខ្មែរ នៃវិទ្យាល័យទួលស្វាយព្រៃ អស់រយៈពេល៣៨ឆ្នាំ  មានប្រសាសន៍ថា ការយប់យកអាជីពជាគ្រូបង្រៀន ដំបូងមានការលំបាក ប៉ុន្តែនៅពេលមានឆន្ទៈចង់ធ្វើជាគ្រូបង្រៀន គឺត្រូវតែមានភាពជាគំរូ។
លោកស្រី ឆាន់ សុផល្លា ជាគ្រូបង្រៀនភាសាខ្មែរ នៃវិទ្យាល័យទួលស្វាយព្រៃ
គ្រូបង្រៀនភាសាខ្មែរ នៃវិទ្យាល័យទួលស្វាយព្រៃខាងលើ បន្ថែមថា នៅពេលបង្រៀន អ្នកគ្រូខិតខំស្រាវជ្រាវ ធ្វើយ៉ាងណាបង្រៀនឱ្យសិស្សទទួលបានចំណេះដឹងពិតប្រាកដ។​ អ្នកគ្រូបន្តថា ក្នុងអាជីពជាគ្រូបង្រៀន អ្នកគ្រូធ្លាប់មានអារម្មណ៍ធុញថប់ និងចង់បោះបង់ក្នុងការបង្រៀន ប៉ុន្តែនៅពេលបានចូលរួមនៅក្នុងសិក្ខាសាលាវគ្គខ្លីៗ ក៏បានឃើញពិភពលោកទូលំទូលាយជាងមុន និងចង់ឱ្យកូនខ្មែររីកចម្រើនផ្នែកចំណេះដឹងក៏បន្តព្យាយាមរហូតមក។​
លោកស្រី ឆាន់ សុផល្លា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនបើយើងជ្រើសរើសអាជីពជាគ្រូបង្រៀន ​គឺត្រូវពង្រឹងផ្លូវចិត្តឱ្យរឹងមាំ និងជាអ្នកបង្ហាញផ្លូវសិស្សទៅរកគោលដៅ។ លើសពីនេះ ធ្វើឱ្យល្អ កុំខឹងសិស្ស ឬប្រើពាក្យសម្ដីមិនល្អនាំឱ្យសិស្សរបួសផ្លូវចិត្ត៕