សមស្របតាមយន្តការនៃការទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួនដោយសន្តិវិធី ។
វិស័យសារព័ត៌មាននៅក្នុងប្រទេស
ប្រកាន់ខ្ជាប់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ
កម្ពុជាបានចាត់ទុកវិស័យសារព័ត៌មាន (ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ) បន្ទាប់ពីអំណាចនីតិបញ្ញត្តិ នីតិប្រតិបត្តិ និងតុលាការ ។ វិស័យសារព័ត៌មានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន ព្រមទាំងបង្ហាញពីភាពអសកម្មនានានៅក្នុងសង្គមបំណងជំរុញឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធស្វែងរកដំណោះស្រាយសមស្របតាមយន្តការនៃការទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួនដោយសន្តិវិធី ។
ការអប់រំបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស និងជាឆ្អឹងខ្នងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។ កម្ពុជាបានចាត់ទុកវិស័យសារព័ត៌មាន (ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ) មិនត្រឹមតែជាសំឡេងរបស់សង្គមមួយប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែសារព័ត៌មានគឺជាស្ពាននៃការអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធលឿនរហ័ស និងគាំទ្រសុខុមាលភាពសង្គម។ សារព័ត៌មានសម័យទំនើបមានគោលដៅផ្តល់ព័ត៌មាន ចំណេះដឹង ការអប់រំ និងការកម្សាន្តទៅកាន់សាធារណជន ។
ការអប់រំតាមគ្រប់រូបភាពទាំងក្នុងប្រព័ន្ធ និងក្រៅប្រព័ន្ធជាមធ្យោបាយធានាឱ្យការសិក្សាមានគុណភាពប្រកបដោយ
សមធម៌ បរិយាប័ន្ន និងលើកកម្ពស់ឱកាសសិក្សាពេញមួយជីវិតសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា ។
LEARN TO BE LEARN TO LIVE LEARN TO LIVE TOGETHER LEARN TO BE ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានដូចជា វិទ្យុ ទូរទស្សន៍ គេហទំព័រព័ត៌មាន និងមាតិកាព័ត៌មានលើបណ្តាញសង្គមផ្លូវការកាន់តែមានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ផ្តល់ការអប់រំបន្ថែមនិងជំរុញឱ្យការអប់រំកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងស្របតាមចតុស្តម្ភរបស់ការអប់រំ រួមមានរៀនដើម្បីឱ្យមានចំណេះ (Learn to know), រៀនដើម្បីឱ្យចេះធ្វើ (Learn to do), រៀនដើម្បីមានការងារធ្វើ (Learn to be), រៀនដើម្បីចេះរស់នៅជាមួយគ្នា (Learn to live together) ។ LEARN TO BE LEARN TO LIVE TOGETHER LEARN TO KNOW ជុំវិញសារៈសំខាន់នៃសារព័ត៌មានសម្រាប់ការអប់រំសង្គមនេះ កាលពីថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនៅជំនួបសំណេះសំណាលជាមួយក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាននាឱកាសអបអរសាទរ ទិវាសេរភាពសារព័ត៌មានសកលលោកលើកទី២៩ LEARN TO DO LEARN TO KNOW LEARN TO DO LEARN TO KNOW LEARN TO DO
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ធ្លាប់បានលើកឡើងថា សារព័ត៌មានជាអំណាចទី៤ ទី១ ចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ និងពង្រឹងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ស្របតាមមូលដ្ឋានច្បាប់ ទី២អ្នកសារព័ត៌មានជាបុគ្គលសំខាន់ដែលមានតួនាទីផ្តល់ព័ត៌មានយ៉ាងសំខាន់ទៅកាន់សាធារណជនអំពីហេតុការណ៍ ឬព្រឹត្តការណ៍សង្គមកើតឡើង និងជាអ្នកផ្តល់ព័ត៌មានយ៉ាងសំខាន់ដើម្បីដោះស្រាយ
បញ្ហាទាន់ពេលវេលា ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកសារព័ត៌មានជាអ្នកអប់រំសង្គមដ៏សកម្ម និងជាអ្នកស្រាវជ្រាវព័ត៌មាននានា ។
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ធ្លាប់មានប្រសាសន៍ថា ៖ “កាសែត (អ្នកសារព័ត៌មាន) ក៏ជាអ្នកអប់រំ អ្នកផ្តល់នូវចំណេះដឹងតាមរយៈការស្រាវជ្រាវ និងការប្រមូលព័ត៌មានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរបស់ខ្លួនដើម្បីឱ្យមហាជនដឹង ! ដើម្បីឱ្យរាជរដ្ឋាភិបាល និងឱ្យអាជ្ញាធរបានដឹងថា តើព័ត៌មានហ្នឹងជួនកាលយើ់ងក្តាប់អត់បានគ្រប់ រឿងហ្នឹងវាស្អី ប្រវត្តិយ៉ាម៉េច ! សំខាន់ណាស់ គឺអប់រំមិនមែនអប់រំតែនៅសាលានោះទេ គឺអប់រំប្រចាំថ្ងៃ ហើយការក្តាប់បាននូវព័ត៌មានគឺជាកិច្ចការសំខាន់” ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធចាត់ទុកវិស័យសារព័ត៌មានសំខាន់ បច្ចុប្បន្នជំនាញផ្តល់ព័ត៌មាន និងរបៀបទទួលព័ត៌មាន គេបានចាត់ទុកជាជំនាញអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ឬ Media Literacy Skills ដែលជំនាញជាគន្លឹពិសេសសម្រាប់ការអប់រំរបស់មនុស្សនៅក្នុងសតវត្សទី២១ ។ ជំនាញអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសំខាន់ណាស់ក្នុងយុគសម័យឌីជីថលសព្វថ្ងៃនេះ ។ និងមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនបម្រើដល់ការអប់រំ ព្រមទាំងផ្តល់ចំណេះដឹងដល់សាធារណជនយ៉ាង
ណាក៏ដោយ ប៉ុន្តែតម្លៃអប់រំតាមរយៈសារព័ត៌មានអាចមានប្រសិទ្ធភាពទៅបានអាស្រ័យទាំងស្រុង
លើមធ្យោបាយផ្តល់ព័ត៌មាន និងរបៀបទទួលព័ត៌មាន ។
មាតិកាអប់រំតាមរយៈសារព័ត៌មាន ដូចជា ភាសា, អក្សរសាស្ត្រ, អក្សរសិល្ប៍, វិធីសាស្ត្របង្រៀន, វិធីសាស្ត្រស្រាវជ្រាវ, បំណិនជីវិតផ្សេងៗ (skills), សុខភាពផ្លូវចិត្ត, កសិកម្ម, ការអប់រំ, សិល្បៈ, សុខភាព, វិទ្យាសាស្ត្រ (STEM), អន្តរជាតិ, នយោបាយ, សេដ្ឋកិច្ច, ទំនាក់ទំនង, បរិស្ថាន, ទស្សនៈវិភាគ, និងបច្ចុប្បន្នភាពសង្គមជាដើម ។ “មាតិការព័ត៌មានមួយផ្តល់តម្លៃអប់រំកាន់តែជាក់លាក់ នោះនឹងជួយឱ្យអ្នកទទួលព័ត៌មានកាន់តែងាយស្រួល ទាញយកប្រយោជន៍ ឬឃើញកាន់តែច្បាស់ពីតួនាទីរបស់សារព័ត៌មានអប់រំសង្គមពុទ្ធិ”
បុគ្គលម្នាក់ៗ ឬប្រជាជនដែលយល់ដឹងពីចំណេះដឹងអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនឹងមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការវាយតម្លៃ និងវិភាគនូវព័ត៌មានដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ដែបង្ហាញតាមរយៈបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយផ្សេងៗ ។ ចំណេះដឹងផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយជួយមនុស្សឱ្យបែងចែករវាងប្រភពដែលអាចទុកចិត្តបាននិងមិនត្រឹមត្រូវ យល់ពីបច្ចេកទេសប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងមានលទ្ធភាពរុករកអាថ៌កំបាំងនានាក្នុងពិភពឌីជីថល ។  ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពទទួលព័ត៌មានសម្រាប់កសាងគុណភាពជីវិតមានកត្តាផ្សំបីដែលភាគីពាក់ព័ន្ធត្រូវចូលរួម រួមមាន ភាពជាពលរដ្ឋយល់ដឹងពីសារព័ត៌មាន ភាពជាអ្នកសារព័ត៌មាន និងភាពជាអ្នកគ្រប់គ្រងលើមាតិកាសារព័ត៌មាន ។
យល់ដឹងពីតួនាទីសារព័ត៌មាន ចេះចម្រាញ់យកខ្លឹមសារមានគុណភាពពីសារព័ត៌មាន ចែករំលែកព័ត៌មានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ ផ្តល់តម្លៃដល់អ្នកសារព័ត៌មានដែលមានក្រមសីលធម៌ និងវិជ្ជាជីវៈ ។ ២. ភាពជាអ្នកសារព័ត៌មាន គោរពច្បាប់ស្តីពីរបបសារព័ត៌មាន និងច្បាប់សង្គម គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងការទទួលខុសត្រូវ ចំណេះដឹងទូទៅទូលំទូលាយ និងមានជំនាញមួយច្បាស់លាស់
ដើរទាន់ការរីកចម្រើនឌីជីថលនៅក្នុងសង្គម ១. ភាពជាពលរដ្ឋយល់ដឹងពីសារព័ត៌មាន ៣. ភាពជាអ្នកគ្រប់គ្រងលើមាតិកាសារព័ត៌មាន  ការគិតស៊ីជម្រៅលើមាតិកាព័ត៌មាន គោលដៅព័ត៌មានស្របតាមទស្សនវិស័យរបស់ស្ថាប័ន ប្រកួតប្រជែងលើគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងភាពជាដៃគូ ។ សមត្ថភាពពហុជំនាញ (multimedia) និងមានជំនាញគោលច្បាស់លាស់
គំរូភាពសម្រាប់មហាជន  ។
អក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនិងព័ត៌មានអាចជួយដល់មនុស្សទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើន បានដូចជា យល់អំពីចរឹកលក្ខណៈរបស់ផ្សព្វផ្សាយ ផ្តល់មតិយោបល់សម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរវិជ្ជមានដល់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ វាយតម្លៃច្បាស់លាស់អំពីសារដែលផ្សាយលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ បង្កើនសមត្ថភាពជំនាញគិតបែបស៊ីជម្រៅ គ្រប់គ្រងសុខភាពផ្លូវចិត្ត ចំណេះជីវិត ហិរញ្ញវត្ថុ ជំនាញ ជំនឿ និងគុណតម្លៃជីវិត   មានសមត្ថភាពពិនិត្យលើព័ត៌មានលម្អៀង រឿងប្រតិដ្ឋ ព័ត៌មានខុស និងរឿងកុហក (Fake News) កំណត់ទិសដៅ និងការធ្វើយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារ និងដើរទាន់បច្ចុប្បន្នភាពសង្គម ។ បង្កើតនិងចែកចាយសារអប់រំ ព័ត៌មាន បទពិសោធន៍ ចំណេះដឹង និងជំនាញ ដោយមានទំនួលខុសត្រូវ
ឯកឧត្តម ប៉ែន បូណា ចំនួននេះបើធៀបនឹងចំនួនប្រជាពលរដ្ឋសរុប ១៧លាននាក់ វិស័យសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជា គឺជាតំណាងឱ្យផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៅក្នុងសង្គម ។
រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ធ្លាប់លើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជាមានសារព័ត៌មានជាង ២០០០អង្គភាពបានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងព័ត៌មាន ដោយក្នុងនោះមានអ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកធ្វើការក្នុងឧស្សាហកម្មនេះរាប់ម៉ឺននាក់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការយកចិត្តទុកដាក់ពង្រឹងសមត្ថភាព និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈការងារសារព័ត៌មាន ក៏ជារឿងសំខាន់ដែលភាគីពាក់ព័ន្ធត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ។
អ្នកជំនាញសារព័ត៌មានបានកត់សម្គាល់ថា វិស័យសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជា កំពុងវិវត្តន៍យ៉ាងខ្លាំងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ។ ការវិវត្តន៍វិស័យសារព័ត៌មានផ្តោតសំខាន់លើការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យាបម្រើដមធ្យោបាយចងក្រងសារព័ត៌មាន ហើយការកើនឡើងនៃប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមក៏កំពុងធ្វើឱ្យបណ្តាញព័ត៌មានប្រពៃណីប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមថ្មីៗពិសេសល្បឿននៃការផ្សព្វផ្សាយ គុណភាព និងទំនុកចិត្តលើព័ត៌មានដែលផ្សព្វផ្សាយ ។ ស្របគ្នានេះ អ្នកសារព័ត៌មានអាជីពត្រូវតែប្រកាន់ខ្ជាប់ក្រមសីធម៌ និងវិជ្ជាជីវៈ ខិតខំទទួលយកការបណ្តុះបណ្តាលថ្មីៗ  មានភាពត្រឹមត្រូវលើជំនាញ និងគណនេយ្យភាព ។ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI ក៏ជារបត់នៃរបៀបធ្វើការថ្មីរបស់អ្នកសារព័ត៌មានដែរ ។
គួរជម្រាបថា សារព័ត៌មានសម័យទំនើបនៅសតវត្សទី២១ ការអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធគ្របដណ្ដប់លើកម្មវិធីអប់រំជាច្រើន ដូចជា អក្ខរកម្ម បំណិនជីវិត បំណិតការងារនិងជាការអប់រមូលដ្ឋានសម្រាប់អ្នកសិក្សា ។ មានគោលដៅផ្តល់ព័ត៌មាន អប់រំ និងគាំទ្រសុខុមាលភាព
មនុស្សគ្រប់រូប (well-being) ដែលជាការអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធ ។
ផ្អែកតាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ការអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធសំដៅដល់សកម្មភាពអប់រំដែលមានការរៀបចំមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធដែលធ្វើឡើងនៅក្រៅក្របខ័ណ្ឌនៃកម្មវិធីអប់រំក្នុងប្រព័ន្ធដើម្បីផ្ដល់ការសិក្សាមួយចំនួនដែលបានជ្រើសរើស ។
ដើម្បីធានាបានថាប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូបទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់ថា ការងារអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធជាប្រព័ន្ធអប់រំផ្លូវការមួយ រួមចំណែកសម្រេចការងារអប់រំសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា និងបង្កលទ្ធភាពឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានឱកាសទទួលបាននូវការអប់រំពេញមួយជីវិតកសាងសង្គមសិក្សាប្រកបដោយសមធម៌ យុត្តិធម៌ និងអភិវឌ្ឍសង្គម ។