សាលារៀនចំនួន១២០ ត្រូវ​បានប្រកាស​ជាសាលារៀនគំរូ​សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​២០២៣-២០២៤
នៅក្នុងសន្និបាទ​បូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡាឆ្នាំ​២០២២-២០២៣ ​និងលើកទិសដៅ​ការងារឆ្នាំ​២០២៣-២០២៤ សាលារៀនចំនួន១២០ នៅទូទាំង​ប្រទេស ត្រូវ​បានប្រកាស​ជាផ្លូវការ​ជា​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​គំរូ ក្រោយ​ពីឆ្លង​កាត់ការពិនិត្យ​វាយតម្លៃទៅ​តាម​ស្តង់ដាសាលា​រៀនគំរូ ដែល​ត្រូវ​បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣។
ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ សម្រាប់​មត្តេយ្យសិក្សា រហូត​ដល់មធ្យមសិក្សា ត្រូវ​ផ្តោត​ទៅលើស្តង់ដាចំនួន៥ រួមមាន ស្តង់ដាទី១ ផ្តោតលើ លទ្ធផល​សិក្សា​របស់សិស្ស, ស្តង់ដាទី២ ផ្តោត​លើ​ការ​បង្រៀន និង​រៀន, ស្តង់ដាទី៣ ផ្តោតលើការចូលរួម​របស់សហគមន៍, ស្តង់ដាទី៤ ផ្តោតលើ​ ដំណើរ​ប្រតិបត្តិ​ការ និង​រដ្ឋបាល​សាលារៀន និង ស្តង់ដាទី៥ ផ្តោត​លើ គណនេយ្យភាព​របស់សាលារៀន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី និង​ជា​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការ​ជ្រើសរើស​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ចំនួន១២០ ជាគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​គំរូ គឺស្របទៅ​នឹងគោលនយោបាយរបស់ក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា ក៏​ដូចជាទៅតាមចក្ខុវិស័យរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ហើយ​ក៏​ដូចជាចក្ខុវិស័យរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តីផងដែរ។ ជាមួយ​គ្នា​ឯកឧត្តម​ក៏​បានអគុណដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធដូចជា លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​គណៈគ្រប់គ្រង​ ដែលបានជួយ​ដល់ការងារកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ ជាពិសេស​កំណែទម្រង់សាលារៀន ដំណើរការទៅបានយ៉ាងល្អ។
បើតាម​ប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការជ្រើសរើស​សាលា​រៀនគំរូ នឹង​ធ្វើបន្ត​ទៀត​នៅចុងឆ្នាំនេះ ដូច្នេះ​ឯកឧត្តមស្នើដល់សាលារៀន​ដែល​ពុំមាន​ឈ្មោះ​នៅក្នុងបញ្ជីសាលារៀនគំរូ សូមបន្ត​កិច្ច​ខិតខំប្រឹងប្រែង ដោយថា ក្រសួងអប់រំ ក៏​ដូចជា​មន្ទីរអប់រំរាជធានីខេត្ត បានរៀបចំជាក្រុមការងារដើម្បីចុះទៅជួយគាំទ្រ ក្នុងគោលដៅ​ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យសាលារៀនរបស់យើងក្លាយទៅជាទីកន្លែងសម្រាប់សិក្សា​នុសិស្ស​ធ្វើការសិក្សា​ទទួលបាននូវវិជ្ជាសម្បទារ បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានបង្ហាញពីមហិច្ឆតា និងគោល​ដៅក្នុងការកែលម្អ និង​​ប្រែក្លាយ​សាលារៀន ទៅជា​សាលារៀន​គំរូយ៉ាងហោចណាស់​ឱ្យ​បានពី៥០០ ទៅ១ពាន់សាលារៀនក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំទៅមុខទៀត ។
យើងមានគោលដៅថា ២ឆ្នាំទៀត យើងជួយគាំទ្រ កែលម្អ និងប្រែក្លាយសាលារៀន​យើង​ឱ្យបានជាសាលារៀនគំរូនៅឆ្នាំ​២០២៦នេះ យ៉ាងហោចណាស់ឱ្យបានពី ៥០០ ទៅ១ពាន់សាលា….
សូមបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់​នូវ​កំណែទម្រង់​សាលារៀនជាអាទិភាព ដែលក្នុងនោះ​ក្រសួងនឹងពង្រឹងការគ្រប់គ្រងតាមសាលារៀនឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់​លទ្ធផល​សិក្សារបស់សិស្ស ការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌សាលារៀន និង​ការពង្រឹងវិន័យ សីលធម៌ ចរិយាធម៌ សុជីវធម៌ គុណធម៌ និង​ឥរិយាបទ​ល្អ​របស់បុគ្គលិកអប់រំ និងសិស្សានុសិស្ស។ ក្នុងចំណោមសាលារៀនទាំង៣ប្រភេទ ដែលក្រសួងបានធ្វើចំណាត់ថ្នាក់ សាលារៀនគំរូ ជាអាទិភាពមួយ​ដែល​ក្រសួងរៀបចំជាស្តង់ដា និងសូចនាករ ព្រមទាំង​ចេញសេចក្តីណែនាំអនុវត្ត​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ​នៅទូទាំង​ប្រទេស។
បើយោង​តាម​ឯកសារ​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា «ស្តង់ដាសាលាគំរូ» គឺមានគោលបំណងពង្រឹងស្វ័យ​គ្រប់គ្រង​សាលា​ និង​ផ្តល់​សេវាអប់រំ​ប្រកបដោយ​គុណភាព សមធម៌ បរិយាបន្ន ប្រសិទ្ធភាព និង​ចីរភាព ដើម្បីផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​មានបំណិន​ខ្ពស់សម្រាប់​ជីវិត និង​ការងារ និង​ត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​កម្រិត​ឧត្តមសិក្សា ឬចូលក្នុងទីផ្សារការងារ៕