អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ​ ៖ យុវជនត្រូវមានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត សម្រាប់ខ្លួនឯង និងសង្គមជាតិ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន លើកទឹកចិត្តដល់យុវជនដែលពុំទាន់មានជំនាញច្បាស់លាស់គួរចាប់យកឱកាសចូលរៀនវគ្គជំនាញខ្លីដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​ផ្តល់ជូន​តាមរយៈ កម្មវិធី​បណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសសម្រាប់ក្រុមគោលដៅយុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យនៅទូទាំង​ប្រទេសចំនួន ១,៥លាននាក់ ដោយមិនបង់ថ្លៃសិក្សា និងថែមទាំងទទួលបាន​​នូវប្រាក់​ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀលពេលកំពុងសិក្សា​ទៀតផង។
ឯកឧត្តម អំពាវនាវដល់​យុវជន​គួរចាប់​យក​ជំនាញ​ដែល​ខ្លួនស្រឡាញ់ និងជាទីផ្សារកំពុងត្រូវការ ដោយយុវជនអាចជ្រើសរើសមុខជំនាញ​ចូល​រៀន​បានតាមរយៈកម្មវិធី​បណ្តុះ​បណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដែលផ្តល់ជូនដោយ​រាជរដ្ឋា​ភិបាល​​​​​​​​នៅពេលនេះ ដែលមានមុខ​ជំនាញ​ដល់​ទៅ៣៨មុខ ក្នុងវិស័យចំនួន១០ សុទ្ធសឹងជា​តម្រូវការ​ទីផ្សារ។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន យល់ឃើញថា យុវជនម្នាក់គួរ​មាន​ជំនាញ​មួយច្បាស់លាស់ប្រចាំជីវិត ដែលមានន័​យ​ថា ត្រូវមានចំណេះដឹងមួយច្បាស់លាស់សម្រាប់ចិញ្ចឹមជីវិតខ្លួនឯង ជួយដល់គ្រួសារ និងជួយដល់សង្គមជាតិ។ បន្ថែម​ពីនេះ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន ចាត់ទុកថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញគឺជាស្ពានដែលអាចឱ្យយុវជនរកចំណូល​​បានសម្រាប់ខ្លួនឯង និងអាចមានលទ្ធភាពបន្តការសិក្សារហូតដល់ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាទៀតផង ។ ទន្ទឹម​នឹង​ការសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសហើយនោះ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន ក៏ជម្រុញយុវជនត្រូវយកចិត្ត​ទុកដាក់ពីជំនាញទន់ផងដែរ ដែលសំដៅដល់ការរៀបចំកិរិយាមាយាទ សីលធម៌ គុណធម៌ ដើម្បីក្លាយជាកម្លាំង​ពលកម្មជំនាញប្រកបដោយគុណភាព។
លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ អ្នកវិភាគសេដ្ឋកិច្ច និងជាប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា មើលឃើញដែរថា ​គោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែលដាក់​ចេញ​នាពេលនេះពិតជាចាំបាច់ ក្នុង​​ការ​បណ្តុះបណ្តាលមូលធនមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព ដែលមានន័យថា​ មានមនុស្សហើយ​ត្រូវមាន​ទាំងចំណេះ​​​ដឹង​ សមត្ថភាព បច្ចេកទេស សុខភាព ទម្លាប់ការងារល្អផងដែរ។ ដូចនេះ ​ការបណ្តុះ​បណ្តាល​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស គឺមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការបង្រៀនជំនាញប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ត្រូវផ្តោលើ​ជំនាញទន់ដូច​ជា​ផ្នត់គំនិត និងទម្លាប់ល្អក្នុងការងារផង ដើម្បីទទួលបានការងារល្អ។
លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា
លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ យល់ឃើញថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលនេះ ផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនដែល​ពុំទាន់​មាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់ រឺបានបោះការសិក្សាចោល ឱ្យមកចូលរៀន​ដើម្បីក្លាយជាកម្លាំងពលកម្មជំនាញ​មួយច្បាស់​លាស់​វិញ។ លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ មើលឃើញថា យុវជនមួយចំនួននៅតែយល់ថា ការសិក្សា​ជំនាញ​បច្ចេកទេស មានកំរិតទាបជាងការសិក្សាថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ដោយសារពួកគាត់គិតពីមុខមាត់ ជាងអាជីព​ដែល​មាន​ជំនាញច្បាស់លាស់ និងអាច​រកចំណូលបានឆាប់រហ័ស។ លោកបណ្ឌិត លើកឡើងថា នៅប្រទេសសិង្ហបុរី សម្រាប់យុវជន​ដែលរៀន​មិនចប់​ថ្នាក់​វិទ្យាល័យ​ គឺពួកគេអាចចូលរៀនវគ្គជំនាញបច្ចេកទេសវិញ និងបន្ទាប់​ពី​សិក្សាបាន​២រឺ៣ឆ្នាំ ពួកគេអាចបន្តសិក្សា​ថ្នាក់​ឧត្តម​សិក្សាទៀត។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ឱ្យអនុវត្ត​នូវ​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ចំនួន ១លាន៥សែននាក់​ដល់យុវជន, បើតាម​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់យុវជន​ដែលមានបំណងចុះឈ្មោះចូលរៀន និង​ស្វែង​រក​ព័ត៌មាន នៃវគ្គសិក្សា គឺអាចធ្វើតាមពីរវិធី ដោយ ទី១ ប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលមានលើកម្មវិធី​ទូរស័ព្ទដៃ (TVET 1.5M) រឺតាមរយៈគេហទំព័រ www.tvet.gov.kh និងទី២ តាមបណ្តាគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈទូទាំង​ប្រទេស៕