ភ្នំពេញ- ក្រុមអមរា ដែលជាក្រុមបដិសេធ នៅក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃការប្រកួតជជែកដេញដោលទស្សនៈយុវជនឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ “បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាកត្តាចម្បងក្នុងការពង្រឹងភាពអង់អាចរបស់ស្ត្រី និងលុបបំបាត់គម្លាតយេនឌ័រ ក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល” ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាក្រុមដែលបានឈ្នះជ័យលាភីលេខ១។ យុវជន ម៉ន ពិសិទ្ធិ ដែលជាសមាជិកក្រុមអមរា បាននិយាយថា ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យមិនថាការប្រកួត ឬការរៀនសូត្រ យុវជនត្រូវជឿជាក់លើខ្លួនឯង ហ៊ានចាប់យកឱកាសល្អសម្រាប់អភិវឌ្ឍខ្លួន និងបង្ហាញសក្ដានុពល។
យុវជន ម៉ន ពិសិទ្ធិ បច្ចុប្បន្នជានិស្សិតឆ្នាំទី១ ជំនាញ អន្តរជាតិ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស បាននិយាយថា កត្តាដែលជំរុញឱ្យខ្លួនចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតជជែកដេញដោល ព្រោះការនិយាយតស៊ូមតិជាជំនាញមួយដែលខ្លួនចូលចិត្ត ហើយការប្រកួតនេះ ធ្វើឱ្យខ្លួនបានបញ្ចេញនូវចំណេះដឹង និងសក្ដានុពលដែលមានប្រយោជន៍ទៅដល់សាធារណៈជន។ លើសពីនេះ រូបគេក៏ចង់អភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ពង្រឹងភាពក្លាហានក្នុងការនិយាយជាសាធារណៈផងដែរ។
យុវជន ម៉ន ពិសិទ្ធិ
“ខ្ញុំសប្បាយចិត្តដែលបានជាប់ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ប៉ុន្តែក៏ត្រូវបង្កើនទំនួលខុសត្រូវបន្ថែមទាក់ទងជាមួយនឹងការស្រាវជ្រាវបន្ថែមកាន់តែមានភាពច្បាស់លាស់ជាមួយការប្រកួត និងភាពរួចរាល់សម្រាប់ការប្រកួតផងដែរ”
យុវជនសិស្សវ័យ១៨ឆ្នាំ រូបនេះ បន្ថែមថា សម្រាប់យុវជន និងសិស្សានុសិស្ស ប្រសិនបើមានឱកាសល្អគួរតែចាប់យកឱកាសក្នុងការចូលរួមកម្មវិធីផ្សេងៗឱ្យបានច្រើន។ ពិសិទ្ធិ និយាយថា កម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ ជាកម្មវិធីមួយដែលយុវជនអាចអភិវឌ្ឍសកម្មភាពផ្ទាល់ទាក់ទងនឹងចំណេះដឹងរបស់យើងចេះបានប៉ុណ្ណា? ហើយតើយើងត្រូវបន្ថែមអ្វីទៀត? នេះជាឱកាសមួយល្អ ប្រសិនបើយុវជនអាចចាប់យកឱកាសអ្វីមួយដែលល្អសម្រាប់អភិវឌ្ឍខ្លួន និងបង្ហាញនូវសក្ដានុពលរបស់ខ្លួន។
កញ្ញា ណាលី ជឹង និស្សិតឆ្នាំទី៤ ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស បាននិយាយថា ប្រធានបទនៃកម្មវិធីប្រកួតពិតជាមានសារៈសំខាន់ ដើម្បីឱ្យយុវជនអាចស្វែងយល់បន្ថែមថា បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុមានកត្តាសំខាន់អ្វីខ្លះជួយដល់ស្រ្តី ក៏ដូចជាការចូលរួមលុបបំបាត់គម្លាតយេនឌ័រនៅក្នុងសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
កញ្ញា ណាលី ជឹង បន្ថែមថា ក្នុងគោលជំហរក្រុមអមរា ដែលជាក្រុមបដិសេធ មានសង្ឃឹមត្រឹម៥០%ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែអ្វីដែលជំរុញឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ គឺក្រុមបដិសេធមើលឃើញថា ការផ្ដល់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុនេះ ឬការផ្ដល់ហិរញ្ញវត្ថុ មិនមែនជាកត្តាចម្បងអាចជួយស្ដ្រីបាននោះទេ នៅពេលដែលស្រ្តីមិនទាន់មានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់ឌីជីថលគ្រប់គ្រាន់ ព្រមទាំងមិនមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុបានល្អ។ ម៉្យាងវិញទៀត ប្រសិនបើស្រ្តីមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាហិរញ្ញវត្ថុបានល្អ នោះការស្នើសុំកញ្ចប់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុរបស់ស្រ្តីនឹងប្រើប្រាស់បានល្អ ហើយក៏អាចជួយដល់ស្រ្តីបានច្រើនទៀតផង។
កញ្ញា ណាលី ជឹង
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយខ្លាំងមែនទែន ក៏ដូចជាភ្ញាក់ផ្អើលនៅពេលដែលក្រុមអមរាបានទទួលជ័យលាភីលេខ១ ដែលយើងធ្លាប់តែគិតថាពិបាកនឹងធ្វើបាន ប៉ុន្តែទីបំផុតយើងអាចធ្វើបាន”
កញ្ញា សេង កុលនិស្ស័យ ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ ជំនាញសិក្សាអន្តរជាតិ នៃវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស និងជំនាញច្បាប់ នៅសាកលវិទ្យាល័យនីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច ក៏បានលើកឡើងដែរថា លក្ខណៈពិសេសដែលអាចឱ្យក្រុមអមរាទទួលបានជ័យលាភីក្នុងការប្រកួត គឺទី១. សមាជិកក្រុមមកពីមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងៗគ្នា មានជំនាញនិងបទពិសោធន៍ជជែកដេញដោល ហើយរួមបញ្ចូលគ្នាជាក្រុមកាន់តែខ្លាំងពូកែ។ ទី២. សមាជិកក្រុមមានការសហការគ្នាបានល្អ មិនមានទំនាស់នោះឡើយ និងចេះជួយគ្នាទៅវិញទៅមក។
កញ្ញា សេង កុលនិស្ស័យ ប្រាប់ថា ចំពោះបញ្ហាចម្បងដែលក្រុមអមរាបានជួបប្រទះ គឺដោយសារតែជាក្រុមរបស់ខ្លួនមិនអាចបកស្រាយបដិសេធប្រធានបទប្រកួតបាន ហើយមានការលំបាកស្វែងរកទិន្នន័យដើម្បីយកមកគាំទ្រទៅដល់ទឡ្ហីករណ៍។ លើសពីនេះ សមាជិកក្រុមមានកិច្ចការរវល់រៀងៗខ្លួនត្រូវពិភាក្សាគ្នាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញនៅពេលយប់។ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី ក្រុមអមរានៅតែអាចដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះបាន ។
កញ្ញា សេង កុលនិស្ស័យ
“សិស្ស និងនិស្សិតដែលមានបំណងចូលរួមប្រកួតតស៊ូមតិត្រូវមានភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង ហានចាប់យកឱកាស ខិតខំពង្រឹងចំណេះដឹង ស្រាវជ្រាវឱ្យបានច្រើន និងមានជំនាញធ្វើការងារជាក្រុម”
និស្សិតឆ្នាំទី១ ជំនាញសិក្សាអន្តរជាតិ រូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា តាមរយៈកម្មវិធីតស៊ូមតិមួយនេះ រូបគេរៀនបានច្រើន ដោយប្រធានបទទាក់ទងជាមួយស្រ្តី និងឌីជីថល ដែលមិនធ្លាប់មានចំណេះដឹងផ្នែកនេះពីមុនមក។ លើសពីនេះ រូបកញ្ញាផ្ទាល់ក៏បានទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាល និងទទួលបានចំណេះដឹងក្នុងការតស៊ូមតិបានច្រើនជាងមុន ព្រមទាំងរៀនបានពីមិត្តរួមក្រុម ស្គាល់ពីចំណុចខ្លាំង និងចំណុចខ្សោយដើម្បីបំពេញគ្នាទៅវិញទៅមក៕